Zabawki na zimę i zabawki na śnieg dla dzieci

Zbliża się zima, a wraz z nią śnieg. Czas na zabawy na śniegu! Można je rozpocząć, kiedy tylko napada pierwszy puch. Dzieci oczekują go niecierpliwie. Chcą się na nim bawić, mimo że temperatura spadnie poniżej zera. Wcale nie trzeba czekać na wiosnę, aby fajnie spędzić czas na dworze.

Najlepsze zabawki na zimę to te, które pozwalają dzieciom w każdym wieku na aktywny wypoczynek. Dlatego ubierz siebie i malucha ciepło i zaplanujcie wspólny spacer, w którego trakcie dziecko będzie mogło rzucać śnieżki, budować igloo czy też jeździć na sankach. Czym jeszcze możecie się bawić, gdy na oknach pojawi się szron, a biały puch leży gęsto na ziemi?

Zabawki na zimę i śnieg

Narty, sanki, łyżwy to najpopularniejsze zabawki na zimę. Dla najmłodszych maluchów najlepiej sprawdzą się sanki, ale trzylatek może już uczyć się jeździć na nartach. Możesz kupić taki produkt, jak specjalne sanki ze śpiworkiem, które zapewnią dziecku ciepło i komfort. Starszaki mogą chcieć zjeżdżać na łopatach śnieżnych czy jabłuszkach.

Jazda na łyżwach to nieco bardziej poważna wyprawa. Powinna się odbyć na lodowisku. Ślizganie się po lodzie to świetna zabawa, ale warto zadbać o to, by dziecko było bezpieczne. Dlatego kategorycznie nie pozwalaj na jazdy na nieznanych akwenach, stawach czy jeziorach.

Możesz postawić na kooperację i wspólnie z dzieckiem lepić różne rzeczy. Na pewno w głowie masz ogrom pomysłów, nie tylko klasycznego bałwana. Spróbujcie razem ulepić pingwina, igloo czy nawet samochód. Jeśli masz ochotę na trochę rywalizacji — super sprawdzi się bitwa na kulki śnieżne. Dobrze, gdy maluch będzie nosił miękką czapkę, która zamortyzuje uderzenia w głowę.

Zaproponuj dziecku robienie aniołków ze śniegu. To zabawa naszego dzieciństwa, którą maluchy wprost uwielbiają. Wystarczy, że ułożysz dziecku kawałek śniegu i poprosisz, by położyło się na nim i machało jednocześnie rączkami i nogami. W ten sposób zrobi się kształt aniołka. Możesz to zrobić również wspólnie.

Zima to czas, kiedy dzieciom przydają się zabawy, które je rozgrzeją. Jednocześnie nie powinny spowodować, że dziecko się spoci. Wszystkie ruchowe zabawy powinny być wykonywane w odpowiedniej odzieży termicznej i nieprzemakalnej.

Letnie zabawki i produkty używane zimą

To nieprawda, że wszystkie zabawki letnie trzeba schować głęboko do piwnicy. Zimą można się bawić nimi również, jeśli tylko odpowiednio je wykorzystamy. Przedstawiamy listę konkretnych pomysłów.

Jakie zabawki na zimę, które już masz, się sprawdzą?

  • Idealne np. będą produkty do piaskownicy: wiaderka i foremki. Wiaderka możemy użyć do budowania zamków ze śniegu, a foremki do wykonywania różnych kształtów.
  • Inna letnia zabawka, która sprawdzi się podczas mrozu to… zjeżdżalnia. Możecie po niej, jak z górki, turlać kulki śnieżne i zrobić konkurs, która dalej poleci. W taką zabawę możecie się bawić na najbliższym placu zabaw.
  • Stół wodny napełnij po brzegi śniegiem i pozwól dziecku lepić z niego różne kształty.
  • Przy dość silnym mrozie możecie też puszczać bańki mydlane i obserwować jak zamarzają. Dzięki temu dzieci sporo uczą się o otaczającym świecie.

Przygotuj się z dzieckiem dobrze do zabawy na śniegu

Niestety do zabawy na świeżym powietrzu w ziemie trzeba się dodatkowo przygotować. Pogoda potrafi być zmienna i czasami szybko można się rozchorować. Dlatego warto odpowiednio przygotować się do zabawy na śniegu.

Odpowiednio ubierzmy dziecko. Należy unikać cienkich ubrań, które nie chronią przed mrozem i wiatrem. Nieprzemakalne kurtki, ciepłe buty, szaliki i czapki to podstawa. Gdy chcecie z dzieckiem bawić się w bitwy na śnieżki czy lepić bałwana, to lepiej kupić rękawiczki narciarskie. Jeśli wybieracie się na dalszą wycieczkę, np. z sankami, to oprócz śpiworka weź też ubrania na zmianę. Zadbaj jednak o to, aby ubrania oddychały, a dziecko się nie pociło. To ważne, zwłaszcza jeśli wybieracie zabawy ruchowe.

Zainwestuj także w takie akcesoria jak termos i kubeczki i nie zapomnij wziąć ze sobą ciepłego napoju!

Podsumowanie

Zima nie musi zatrzymać zabawy! Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i produkty, by cieszyć się udanymi zimowymi zabawami. Pomysłów jest wiele, dla starszych dzieci i najmłodszych maluchów. Nie trzeba czekać do wiosny, aby cieszyć się zabawą na dworze. Najważniejsze, aby zadbać o zdrowie i komfort dzieci.

Zobacz też: