Masy plastyczne dla dziecka — porównanie

Wybór odpowiedniej masy plastycznej dla maluszka to nie lada wyzwanie. Z jednej strony są produkty, które mają łatwość w formowaniu, z drugiej – te, które pozwalają na tworzenie bardziej skomplikowanych elementów. Warto poznać oba rodzaje produktów i ich zalety, aby wybrać najlepsze dla swojego dziecka.

Zalety mas plastycznych dla dzieci

Masy plastyczne dla dzieci mają wiele zalet. Są one łatwe w użyciu, bezpieczne i pozwalają na tworzenie wielu ciekawych przedmiotów. Dziecko może je dowolnie modelować, a niektóre także malować farbami lub kredkami. Masa plastyczna jest świetnym ćwiczeniem motoryki małej i koordynacji ręka-oko. Dzieci ćwiczą palce, a przy okazji rozwijają kreatywność.

Przy okazji to świetna zabawa, która rozwija wyobraźnię dziecka.

Niestety nie wszystkie rodzaje mas nadają się dla dzieci w każdym wieku. Dlatego dobrze znać różnice między nimi. Istnieją bowiem bezpieczne masy plastyczne. Jeśli dziecko się nimi ubrudzi lub przypadkiem zje odrobinę, to, nie będzie to miało żadnych negatywnych skutków. Mogą się one także łatwo zmyć z powierzchni i bez problemu sprać z ubrań. Są także masy nieodpowiednie dla maluszków, np. ze względu na ich skład. Będą się one nadawać dla starszych, trzy- lub nawet pięcioletnich dzieci.

Rodzaje mas plastycznych dla dzieci

Jakie masę plastyczne wybrać dla naszego dziecka? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy dana masa jest bezpieczna. Ważne, by nie zawierała żadnych substancji łatwopalnych ani toksycznych. Inną istotną kwestią jest jej twardość. Masy plastyczne bezpieczne dla najmłodszych powinny być miękkie, łatwe do formowania i modelowania.

Co mamy dostępnego na rynku?

Plastelina

Plastelina to jedna z najpopularniejszych mas plastycznych. Jest łatwa w użyciu, miękka i przyjemna w dotyku. Dzięki temu świetnie nadaje się do modelowania i formowania. Plastelina nie klei się do rąk, więc można z nią swobodnie manipulować. Można ją kupić w mniejszych lub większych paczkach, w zależności od potrzeb. Jest bardzo kolorowa, a barwy są zazwyczaj pięknie nasycone.

Niestety miewa też wady. Potrafi się przykleić do szorstkich powierzchni lub ubrudzić ubrania. Ma też nieokreślony skład i trzeba bardzo pilnować, aby dziecko jej nie zjadło. Zanim będzie można z niej lepić figurki, trzeba ją odpowiednio wyrobić, co dla małych rączek może być dość trudne. Nie da się jej także zrobić w domu. Bywa, że ma intensywny zapach, który może przeszkadzać w zabawie.

Modelina

Modelina to masa podobna do plasteliny, która jest dość twarda, ale elastyczna i po wyrobieniu łatwa do formowania. Jest odporna na wilgoć i nie ma zapachu. Jej składnikiem jest glinka polimerowa. Dzięki temu po wygotowaniu lub wypieczeniu modelina zastyga i utrwala figurkę, którą stworzyło dziecko.

Modelina ma wiele zalet. Przede wszystkim jest łatwa w użyciu – nie potrzeba do jej przygotowania specjalnych narzędzi. Wystarczy odrobina cierpliwości, by stworzyć figurki o różnych kształtach i rozmiarach. Można także na stałe zachować wytwory małych rączek. Modelina może mieć wiele pięknych kolorów, barwy są zazwyczaj nasycone, ale można także kupić pastelowe odmiany.

Małe dzieci mogą ją łatwo połknąć, jeśli są nią zostawione sam na sam. Niestety dlatego trzeba je bardzo pilnować przy zabawie modeliną lub wybrać inne masy plastyczne. Jeśli dziecko jej nie schowa, to wyschnie. Nie da się jej zrobić w domu. Dla najmniejszych rączek może być zbyt trudna do ugniecenia.

Ciastolina

Ciastolina jest materiałem plastycznym, który łatwo się ugniata. Jest miękka i elastyczna. Daje możliwość tworzenia różnorodnych form. Po wyschnięciu twardnieje i zachowuje swoją postać.

Jest dość bezpieczna dla dzieci, ponieważ głównym jej składnikiem jest mąka. Jeśli więc Twoja pociecha nie cierpi na celiakię, to połknięcie drobnych kawałeczków nie powinno być bardzo szkodliwe. Ciastolina z początku jest dość twarda, ale szybko mięknie. Nie brudzi, nie zostawia plam i łatwo ją zdjąć z różnych powierzchni. Ma wiele ciekawych kolorów.

Niektórzy narzekają na to, że szybko wysycha i staje się twarda. Jest to prawda — trzeba sprawdzać, czy dziecko dokładnie domknęło pojemniczek.

Ciastolinę można zrobić także w domu. Przepis, z którego my korzystamy najczęściej, znajdziesz poniżej.

Składniki:

  • 1 szklanka mąki
  • 1/2 szklanki soli
  • 1/2 do 1 szklanki wody
  • 2 łyżki oleju
  • barwnik spożywczy
  • aromat (opcjonalnie)

Do miski wsyp mąkę, sól i olej. Powoli dodawaj wodę i dokładnie mieszaj. Gdy masa osiągnie oczekiwaną konsystencję, podziel ją na części. Opcjonalnie dodaj do masy aromat, np. do ciasta. Do każdej części dodaj barwnik spożywczy. Wyrób ciasto na plastry lub kulki i najlepiej umieść w szczelnie zajętych pojemnikach.

Piankolina

Piankolina to plastyczna masa przeznaczona do modelowania, wykonywania różnego rodzaju ozdób oraz figurek. Jest łatwa w użyciu, bardzo miękka, można ją rozciągać i tworzyć z niej różnego rodzaju figurki. Po zostawieniu na powietrzu zastyga. Gdy mocno się ją pociągnie – rozrywa się, ale wolniejsze i delikatniejsze ruchy pozwalają ją rozciągać. Uformowana w kulkę wysoko skacze.

Piankolina jest bardzo elastyczna i miękka, dzięki czemu łatwo ulega deformacji. Pozwala na tworzenie ciekawych kształtów, a także sprawia maluchom dużo frajdy jako skacząca kulka. Ma wiele ciekawych, nasyconych kolorów.

Niestety ma w sobie dużo polimerów, dlatego trzeba uważać, by najmłodsze dzieci jej nie połknęły. Nie znalazłyśmy także sposobu, aby satysfakcjonująco zrobić ją w domu.

Slime (glut)

Masa slime to ciekawa substancja, która łączy w sobie cechy zarówno materii stałej, jak i płynnej. Jest ona miękka, elastyczna i przyjemna w dotyku. Nie da się z niej formować figurek, ale można ją gnieść i rozciągać. Średnio nadaje się dla najmłodszych dzieci, które mogą ją połknąć.

Można zrobić ją w domu. Przepis jest dość prosty, ale wymaga kilku specyficznych produktów.

Składniki:

  • klej PVA (przezroczysty lub biały)
  • woda
  • aktywator slime (lub płyn do soczewek kontaktowych)
  • barwnik spożywczy (jeśli chcemy, żeby slime była innego koloru niż biały)
  • biodegradowalny brokat lub inne dodatki (opcjonalnie)

Niestety trudno podać dokładne ilości, bo wszystko zależy od upodobań. Im więcej wody dodasz, tym dłużej trzeba będzie masę wyrabiać, ale tym bardziej miękka się stanie. Im więcej dodasz aktywatora lub płynu do soczewek — tym twardsza będzie masa. Zdecydowanie zachęcamy do eksperymentowania.

Są inne przepisy, bez kleju PVA i aktywatora, ale te masy bardziej przypominają w dotyku ciastolinę niż prawdziwego slime. Pamiętaj, że po każdej zabawie rozciągliwym glutkiem trzeba dokładnie umyć ręce.

Masa solna

Masa solna jest to mokra mieszanina soli kuchennej z mąką i wodą. Jest całkowicie bezpieczna, nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Można ją bez trudu przygotować w domu. Masa solna jest miękka, elastyczna i łatwo się formuje. Doskonale nadaje się do modelowania figurek, można się z nią bawić także foremkami do piasku. Figurki można potem wysuszyć na powietrzu lub wypiec w piekarniku. Stwardnieją i na długo zachowają swój kształt. 

Składniki:

  • mąka – 2 szklanki
  • sól – szklanka
  • woda
  • barwnik (opcjonalnie)
  • aromat (opcjonalnie)

Wymieszaj mąkę z solą, a następnie powoli dodawaj wody. Przestań, gdy masa jest plastyczna, ale na tyle miękka, że da się z niej formowaćc figurki.

Ciecz nienewtonowska

Ciecz nienewtonowska to substancja, która jest ogólnie płynna, ale twardnieje pod naciskiem. Przy uderzeniu zachowuje się jak ciało stałe. Jeśli położysz na niej widelec — zatonie. Jeśli zadrapiesz ją widelcem — zacznie się rwać.

Można ją bez trudu zrobić w domu i zaprezentować maluchom jej możliwości. Jest bezpieczna i nietoksyczna.

Składniki:

  • szklanka mąki ziemniaczanej
  • woda (zimna)

Dodawaj wodę powoli i mieszaj. Przestań, od razu, gdy masa zacznie wydawać sie płynna. Uderz i obserwuj, co się stanie.

Piasek kinetyczny

Piasek kinetyczny to specjana mieszanina, która przypomina trochę mokry piasek. To mieszkanka rzeczywistego, bardzo drobnego piasku i polimerów, dlatego trudno ją odwzorować w domu. Gdy będziesz go naciskać, to będzie się łączył. Gdy położysz go np. na dłoni i szturchniesz – zacznie się rozpadać.

Trzeba bardzo pilnować maluchy, aby nie zjadły takiego piasku. Poza tym to dla nich świetna zabawa. Jest prosty do formowania, można się z nim bawić foremkami do zwykłego piasku. Kupisz go w wielu kolorach. Po pewnym czasie może nieco stwardnieć, na szczęście zawsze możesz go odświeżyć.

Podsumowanie

Masy kinetyczne to doskonałe narzędzie do ćwiczenia małej motoryki dziecka. Są łatwe w użyciu, a przy tym bardzo wszechstronne – można je stosować zarówno do ćwiczeń manualnych, jak i ruchowych. Pozwalają także rozwijać kreatywność dziecka.

Masy zazwyczaj mają bardzo wiele kolorów. Niektóre nadają się już dla dzieci od roku czy nawet dwóch lat. To zabawki, które sprawiają dużo frajdy dzieciom. Niektóre masy możesz zrobić w domu, np. ciastolinę czy masę solną. Zazwyczaj potrzebujesz do nich mąki. Inne, jak piasek kinetyczny czy piankolina lepiej kupić w sklepie.

Masy plastyczne to świetny sposób, aby na długo zająć dziecko. Starszym pociechom możesz kupić także cały zestaw kreatywny, z wieloma interesującymi dodatkami.