Jakie zabawki na lato wybrać dla malucha

Lato w pełnym rozkwicie i dzieci z niecierpliwością czekają na wakacje. Zanim zaczniesz pakować walizkę swojego dziecka, upewnij się, że ma ono idealne zabawki, które zapewnią mu rozrywkę. Zebraliśmy listę naszych ulubionych zabawek na lato — dla każdego wieku coś się znajdzie!

Zabawki wodne

Lato to idealna pora roku, aby dać dziecku dostęp do wody. W upalne dni można malucha rozebrać do pieluszki nawet na balkonie lub w ogrodzie. Dzięki temu może się bez problemu bawić zabawkami wodnymi. To idealna propozycja dla chłopców i dziewczynek.

 • Basen lub brodzik. Nie są one przeznaczone tylko dla niemowląt — nawet starsze maluchy i całkiem duże dzieci z przyjemnością pobawią się w małym basenie.
 • Pistolet lub nawet zwykły wąż z wodą. Są one zawsze popularne wśród dzieci w każdym wieku!
 • Stół wodny. Jest on doskonałym sposobem na zapewnienie dzieciom rozrywki na świeżym powietrzu.

Zabawki wodne realizują potrzebę przelewania. U niektórych dzieci jest ona tak silna, że wylewają wszystkie płyny, które znajdą się w zasięgu ich łapek. Latem bezpiecznie możesz im na to pozwolić właśnie za pomocą wodnych zabawek.

Zabawki ogrodowe

Jakie ogrodowe zabawki na lato wybrać? Nie musi być to od razu plac zabaw z drewnianym domkiem. Twoje dziecko może mieć równie dobrą zabawę w ogrodzie dzięki kilku prostym zabawkom:

 • Narzędzia ogrodowe. Daj dziecku posmak niezależności, pozwalając im pomagać Ci w ogrodzie z ich własnym zestawem.
 • Zjeżdżalnia. Nawet jeśli nie masz prawdziwej zjeżdżalni, jest wiele sposobów, by stworzyć ją w ogrodzie.
 • Konstrukcja do wspinania. Jeśli maluch wchodzi w domu na wszystkie konstrukcje, to zafunduj mu specjalną opcję do wspinania się w ogrodzie.
 • Piłka. Jest to najprostsza zabawka, ale może zapewnić wiele godzin rozrywki.

Zabawki do piasku

Masz piaskownicę we własnym ogrodzie? Regularnie odwiedzasz z dzieckiem taką na placu zabaw? Możesz kupić dziecku specjalne zabawki do piasku. W wersji podstawowej to oczywiście wiaderko, łopatka, grabki i kilka foremek. Na tym możliwości się nie kończą. Jakie zabawki wybrać dla malucha, który uwielbia zabawę w piasku?

 • Betoniarka i zestaw budowlany do piasku. Te zestawy są świetne dla starszych dzieci, ponieważ mogą one dzięki nim coś stworzyć.
 • Łopatki wielofunkcyjne. Jeśli chcesz kupić coś wyjątkowego, to jest to fajna opcja. Mogą zastąpić sitko, lejek, czasem w zestawie mają też dodatkowe elementy.
 • Młynek do piasku. Nie tylko dostarcza rozrywkę. Uczy także, jak działają różne zjawiska, jak np. grawitacja.

Gdy planujesz w wakacje się bawić z dzieckiem na plaży, możesz także kupić piłkę plażową. Zabawa nią przy brzegu albo w płytkiej wodzie może zająć twojego malucha na wiele czasu.

Rowerki i hulajnogi

Takie zabawki wspierają krzewienie aktywności fizycznej u dziecka. Jest to bardzo ważne zwłaszcza po zimie, która często ogranicza nam aktywność na świeżym powietrzu. Nietrudno się domyślić, że najpopularniejsze rowerki dziecięce to te z kółkami treningowymi. Istnieją jednak także modele bez nich. Zaliczamy do nich np. rowerki biegowe. Rowerek taki uczy dziecko jak utrzymać równowagę i zmusza do naprzemiennego ruchu obu nóżek.

Alternatywą są hulajnogi. Z nimi jednak trzeba uważać i nakłaniać dziecko, aby zmieniało od czasu do czasu nóżkę, którą się odpycha. Jest to szczególnie ważne, gdy maluch dużo czasu spędza na hulajnodze.

Są także zabawki, które mają w sobie jednocześnie hulajnogę i rowerek. Chociaż zazwyczaj są dość drogie, to jednak mogą się bardziej opłacać. I zajmują znacznie mniej miejsca zimą w garażu lub w piwnicy.

Jeśli planujesz zakup roweru lub hulajnogi, nie zapomnij o sprzęcie ochronnym. Powinien on zawierać ochraniacze na kolana i łokcie oraz kask.

Autka i inne pojazdy

Wszelkiego rodzaju pojazdy są zawsze wielkim hitem wśród dzieci. To ważne zwłaszcza dla tych maluchów, które dopiero uczą się chodzić. Autka, traktorki czy inne maszyny są świetną alternatywą dla wózka.

 • Auta do pchania przez rodzica. Te samochody nie mają silnika i są idealne dla maluchów.
 • Samochody zdalnie sterowane na akumulator. Starsze dziecko może jechać samo, podczas gdy trasą młodszego steruje rodzic.
 • Wózki w formie rowerków. Zabawna alternatywa dla tradycyjnej spacerówki.

Zanim pojedziesz z dzieckiem w takim pojeździe na wyprawę, sprawdź, czy ma dobrze zapięte pasy bezpieczeństwa. Ciekawski maluch może bowiem wypaść z autka wprost na chodnik i się poobijać.

Bańki mydlane

Nauka dmuchania to jedna z ważnych umiejętności, które musi pojąć dziecko. Jest to wstęp do tego, aby maluch umiał samodzielnie wydmuchać nos! Nie mówiąc już o tym, że trenuje także aparat artykulacyjny, czyli przygotowuje do poprawnego mówienia i wypowiadania głosek.

Potrzebne są do tego najzwyklejsze bańki mydlane. Do nich możesz dobrać także płyn do baniek mydlanych, który zazwyczaj jest lepszy niż ręcznie robione specyfiki.

Masz ochotę na coś bardziej specjalnego, choć niekoniecznie tak rozwijającego? Czemu nie maszyna do robienia baniek mydlanych?

Podsumowanie

Lato i wakacje to idealny czas, by spędzić go z dzieckiem na świeżym powietrzu. Być może jednak zastanawiasz się, jakie zabawki na lato wybrać dla swojego malucha? Daj mu coś fajnego i nowego jak drabinkę, zabawki do piasku czy nawet rower. I nie zapomnij o ochraniaczach! Pamiętaj, że możesz też zabrać dziecko na wyprawę w rowerze przypominającym wózek — upewnij się tylko, że przed wyruszeniem w drogę ma ono zapięte pasy. Dmuchaj bańki dla wielogodzinnej rozrywki lub beztrosko pluskaj się z dzieckiem w ogrodowym basenie.