Pierwsze zabawki dla noworodka

Bardzo często już w wyprawce kompletowanej podczas ciąży rodzice kupują pierwsze zabawki dla noworodka — grzechotki, gryzaki czy książeczki. Także odwiedzający starają się przynieść ze sobą jakiś prezent w postaci pozytywki czy maskotki. Ale jak to jest z tym noworodkiem? Czy faktycznie zabawki są mu potrzebne? Które wybrać, żeby wspierały jego rozwój?

Zabawki kontrastowe

Po porodzie dziecko widzi mocno kontrastujące kolory. Najpierw czarny i biały, potem, w okolicy pierwszego miesiąca życia także czerwony. Następnie w jego palecie barw pojawia się też żółty. Co więcej — dziecko dobrze widzi z około 30 centymetrów. Dlatego nie da się maluszka obwiesić w pierwszym miesiącu zabawkami i oczekiwać, że się nimi szczególnie zainteresuje.

Ale można aktywnie go stymulować zabawkami kontrastowymi. Co masz do wyboru?

  • Miękkie książeczki kontrastowe
  • Kontrastowe kocyki
  • Karty do pokazywania
  • Zabawki do zawieszenia

Mata edukacyjna

Mata edukacyjna to świetny prezent dla noworodka. Twarde podłoże jest najlepsze do zabawy i spędzania czasu praktycznie od samego urodzenia. No może poza ramionami mamy i taty.

Na macie dziecko może odkrywać świat. Pamiętaj tylko, aby zabawki powiesić w zasięgu wzroku i łapek noworodka. Mata może być też używana jako miejsce do przewijania.

Czy każda mata edukacyjna jest dobra dla noworodków? Oczywiście, że nie. Przeczytaj nasz poradnik, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze maty dla maluszka.

Grzechotki

Czasem już noworodek dostaje grzechotki. To nie jest najlepszy wybór. Dziecko, które się dopiero urodziło, potrzebuje przede wszystkim spokoju. Dopiero zaczyna się zaznajamiać z otaczającym go światem. W pierwszych dniach musi się nauczyć, jak używać swoich pięciu zmysłów. Nie powinien słyszeć żadnych głośnych dźwięków, które mogą wywołać niepotrzebne napięcie i stres. Jeśli planujesz kupić grzechotkę, to zadbaj, aby wydawała z siebie raczej ciche i przyjemne dźwięki.

Nie umie także jeszcze świadomie łapać zabawek, czy nimi potrząsać. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy nabywa takich umiejętności — przeczytaj nasz artykuł.

Jeśli kompletujesz pierwsze zabawki dla noworodka, to lepiej wybrać inne rzeczy.

Pluszaki

Czy pluszak dla noworodka to dobry pomysł? Oczywiście, możesz mu go kupić. Najlepiej jest wybrać miękką zabawkę, która nie ma żadnych luźnych części lub innych detali, które dziecko mogłyby się oderwać lub owinąć wokół dziecka.

Pamiętaj także, aby nie kłaść maskotek lub innych zabawek tam, gdzie dziecko śpi. Przez cały pierwszy rok życia maluch powinien mieć łóżeczko wolne od zabawek, czy innych rzeczy. Dzięki temu śpi bezpieczniej, a Ty zapobiegasz SIDS. Nie ma niebezpieczeństwa, że przypadkiem wtuli nosek w misia.

Szumiące zabawki

Bardzo często to szumiąca zabawka jest pierwszą zabawką dla noworodka. Od kilku lat to silny trend. Producenci utrzymują, że biały szum, który emituje, przypomina bicie matczynego serca. A przecież dzidziuś przywykł do takiego dźwięku. Jednak zabawka nie może być zbyt głośna czy postawiona za blisko dziecka. Pamiętaj, że nie powinna np. leżeć w jego łóżeczku.

Jeśli zdecydujesz się na szumiącą zabawkę, postaraj się, aby służyła maluszkowi tylko do usypiania, a potem się wyłączała. Pamiętaj też, że naukowcy nie są zgodni co do tego, jaki wpływ ma biały szum na maleńkie dzieci.

Podsumowanie

Dla noworodka w pierwszym miesiącu jego życia najważniejsze są kojące ramiona mamy i taty. W tym czasie dziecko potrzebuje ciszy i spokoju. Nie jest też jeszcze w stanie dobrze widzieć ani świadomie chwytać przedmiotów rękami. Rodzice powinni uważnie obserwować jego rozwój i kierować się raczej jego odczuciami niż marketingowymi zapewnieniami producentów zabawek.

To nie znaczy, że w ogóle masz nie kupować dziecku zabawek. Postaraj się jednak, aby pierwsze zabawki dla noworodka łagodnie wprowadziły go w nowy świat i unikaj takich, które grają, gadają i migają. Lepiej wybrać kontrastowe przedmioty lub stonowane barwy.

Jeśli chcesz dowiedzieć, się jakie zabawki wybrać dla 3-miesięcznych niemowlaków, to kliknij tutaj.

I przede wszystkim dbaj o bezpieczeństwo swojego maluszka. Nie wkładaj żadnych zabawek, pieluszek ani innych przedmiotów do jego łóżeczka. Znacznie lepszym pomysłem jest np. zawieszenie mu kontrastowej kartki na ścianie.