45 pomysłów na prezent dla trzymiesięcznego dziecka

Trzymiesięczne niemowlęta są na etapie, w którym zaczynają poznawać swój świat. Coraz dłużej leżą na brzuszku. Mogą także zacząć pierwsze próby obracania się. Coraz częściej wydają z siebie różne dźwięki. To czas, kiedy większość rodziców zaczyna szukać zabawek, które będą stymulować rozwój dziecka we wszystkich tych obszarach. Ale co warto kupić? Jakie prezenty dla 3-miesięcznego niemowlęcia wybrać?

Poznaj 45 propozycji, które dla Ciebie zebraliśmy.

Ważne, aby zabawki były przede wszystkim bezpieczne. To znaczy, że powinny być dostosowane do wieku dziecka i posiadać odpowiednie certyfikaty. Zwracaj także uwagę na jakość wykonania, np. czy zabawka nie będzie się pruć, przez co maluch może zyskać dostęp np. do wypełnienia.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jakie zabawki są bezpieczne.

Książeczki kontrastowe

Najlepsze prezenty dla 3-miesięcznego niemowlęcia to zazwyczaj przedmioty, które będą stymulować jego rozwój we wszystkich dziedzinach. Dobrym pomysłem są książeczki kontrastowe o różnych fakturach i kolorach, które niemowlęta mogą odkrywać.

3-miesięczne dzieci widzą już nie tylko czerń i biel. Do kolorów, które rozróżniają, dołączyły też czerwony i żółty. Także zwróć uwagę, czy wybrana książeczka ma właśnie takie kolory.

Grzechotki

Wybierając grzechotkę dla trzymiesięcznego dziecka, należy zwrócić uwagę na różne dźwięki, jakie wydaje. Stymulują rozwój słuchowy dziecka i pomagają również w śledzeniu wzroku i koordynacji ręka-oko. Grzechotki są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, więc na pewno znajdziesz taką, która spodoba się dziecku.

Jeśli chodzi o materiał, to dla takiego maluszka lepiej wybierać pluszowe grzechotki niż drewniane lub plastikowe. Pluszowe grzechotki są miękkie i nawet gdy dziecko się nimi uderzy, to prawie tego nie poczuje.

Gdy dziecko ma już wiele grzechotek, możesz rozważyć takie przyczepiane do rączek lub w formie skarpetek. W ten sposób Twoje dziecko może je trzymać i bawić się nimi niezależnie. Zwraca też jego uwagę na własne części ciała i uczy zależności przyczynowo-skutkowych (potrząsnę nogą, to zagrzechocze).

Gryzaki

Świetnym pomysłem na prezent dla trzymiesięcznego dziecka jest gryzak. Prawdopodobnie maluchowi nie wychodzą jeszcze zęby, ale to nie ma znaczenia. Malutkie dziecko poznaje świat, wkładając różne przedmioty do buzi. Mogą to być paluszki, pluszaki, pieluszka, a może to być także specjalny gryzak.

Na rynku jest wiele różnych rodzajów gryzaków, a Twoje dziecko prawdopodobnie pokocha je wszystkie. Jednymi z najbardziej popularnych produktów są te wykonane z silikonu. Są one miękkie i elastyczne i zazwyczaj mają różne tekstury, które dzieci uwielbiają odkrywać. Istnieją również gryzaki wykonane z drewna, które są świetne dla dzieci, które lubią gryźć różne rzeczy. Te jednak zachowaj lepiej na prezent dla nieco starszego dziecka.

Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne to świetny prezent dla trzymiesięcznego dziecka. Mogą one pomóc w rozwoju jego zmysłów. Dobrym wyborem są np. miękkie klocki.

Zabawki sensoryczne to świetny prezent dla trzymiesięcznego dziecka. Pomogą one rozwinąć jego zmysły. Dobrym wyborem są na przykład miękkie klocki. Klocki te mogą być kolorowe i stymulujące. Mogą również pomóc dziecku w poznawaniu kształtów i rozmiarów. Inne dobre zabawki sensoryczne to zabawki do ściskania i lusterka. Bardzo popularne są też kulki sensoryczne.

Zabawki sensoryczne są świetne dla rozwoju dziecka, ale upewnij się, że kupujesz tylko bezpieczne. Unikaj zabawek wykonanych z toksycznych materiałów lub z małymi częściami, które mogą odpaść i zranić dziecko.

Maty

Maty są doskonałym prezentem dla trzymiesięcznego dziecka. Pomogą one zapewnić dziecku bezpieczeństwo i wygodę podczas zabawy lub drzemki. Dostępnych jest wiele różnych mat, więc możesz znaleźć taką, która będzie idealnie pasować do potrzeb dziecka.

3-miesięczny maluch może zacząć pierwsze próby przekręcania się na boki. Ale mata ma mu posłużyć także dłużej — przy nauce siadania i raczkowania. Dobrze więc, by nie była śliska. Niech dziecko ma odpowiednie podparcie w momencie, gdy nabywa nowej umiejętności.

Do maty mogą być dołączone także dodatkowe zabawki. Czasem wyposażona jest też w pałąk, na którym można powiesić różne przedmioty. To utrzyma uwagę dziecka i sprawi, że gra będzie bardziej ekscytująca.

Zwróć tylko uwagę, żeby nie było tam zbyt dużo migających czy grających elementów. Mogą one przestymulować dziecko. Wtedy, zamiast poznawać nowe zabawki, maluch staje się płaczliwy i rozdrażniony. Od interaktywnej zabawki znacznie lepsze będzie bezpieczne lusterko albo miła w dotyku maskotka.

Maskotki

Maskotki to świetny pomysł na prezent dla trzymiesięcznego dziecka. Są miękkie, przytulne i idealne do przytulania. Pierwsze z nich powinny mieć jak najmniej “dodatkowych” elementów. Wybieraj takie bez kokardek, koraliczków i tasiemek.

Dobrym pomysłem jest przytulanka w formie kocyka lub pieluszki. Bardzo ważne jest jednak, aby nie dawać takich zabawek maluchowi do drzemki. Na to przyjdzie czas później — gdy nauczy się sam przekręcać.

Piłki

Piłki są świetną propozycją na prezent dla trzymiesięcznego dziecka. Mogą się one odbijać i turlać, zapewniając mnóstwo zabawy i rozrywki. Ponadto, piłki mogą pomóc w rozwoju ważnych umiejętności, takich jak koordynacja ręka-oko.

Co prawda taki maluch nie będzie w stanie jeszcze łapać piłek. Może jednak obserwować, jak je do niego turlasz. Żeby bardziej przykuć jego uwagę, wybierz piłkę w wyrazistych kolorach. Niektóre mają w środku delikatny dzwoneczek, który wydaje dźwięki, gdy zabawka się rusza.

Podsumowanie

Istnieje wiele różnych rodzajów prezentów, które można podarować trzymiesięcznemu dziecku. Możesz rozważyć wybór prezentu, który pomoże dziecku rozwijać się i rosnąć. Pamiętaj, aby wybrać prezent, który jest bezpieczny dla dziecka i może być przez nie używany.