Dzieci uwielbiają zabawy z wodą. Nic dziwnego, to świetna forma rozrywki, zabawa i eksperyment. Niestety często rodzice mają opory przed zezwoleniem dzieciom na przelewanie wody. Ogromna szkoda!
Zabawy z wodą to fantastyczna forma spędzania czasu podczas upalnych letnich dni. To także świetny pomysł na długie, zimowe wieczory. Dziecko dowiaduje się wielu nowych rzeczy, ćwiczy sprawność fizyczną i rozwija umiejętności motoryczne. Uczy się jak nalewać wodę, jak się bawić oraz czego unikać, kiedy zabawa z wodą. Po zabawie może także uczyć się sprzątania. Pokaż mu w formie zabawy, jak wycierać podłogę, gdzie zostawić mokre ręczniki i jak je suszyć.
Jeśli nadal masz opory, przed udostępnieniem dziecku miski i wody, to sprawdź kilka naszych propozycji. Może niektóre przypadną Ci do gustu.
Zabawy w kuchni
Zabawy z wodą dla dzieci nie muszą odbywać się wyłącznie na podwórku. Kuchnia w domu jest także odpowiednim miejscem. Naszym zadaniem to świetna propozycja na długie, jesienne wieczory. Potrzebne Ci będą głównie przedmioty codziennego użytku i trochę wyobraźni.
Przelewanie z miski do miski
Wystarczy, że na blacie ustawisz dwie miski (jedną większą, drugą mniejszą) i pozwolisz dziecku przelewać wodę z jednej do drugiej. Możesz również użyć większej miski do zbierania wody, a do przelewania dać maluchowi wiele różnych pojemników: plastikowych, do przechowywania żywności, ceramicznych kubków, małych nakrętek itd.
Obok miski rozłóż ręcznik, który zabezpieczy podłogę przed zamoczeniem. Możesz także przygotować przedmioty, które będą pływać (łódki, kule z folii aluminiowej, papierowe talerzyki).
Robienie mas plastycznych
W większości mas plastycznych woda jest głównym składnikiem. Pozwól dziecku nalać ją do reszty i mieszać. W ten sposób zrobisz domową ciastolinę, masę solną czy slime. Zobacz konkretne przepisy tutaj: Masy plastyczne dla dziecka — porównanie.
Możesz potem użyć foremek do lodu lub innych naczyń, aby utworzyć kształty. Dodajcie odrobinę barwnika spożywczego, jeśli chcecie uzyskać kolorowe masy. To nie tylko zabawa z wodą, masa pomoże dziecku na ćwiczenie rączek i chwytu. To świetny sposób na stymulowanie rozwoju dziecka. Pamiętajcie, aby masy pochować po zabawie do szczelnie zamykanych pojemników, żeby za szybko nie wyschły.
Pomoc w gotowaniu
Do gotowania także potrzebujemy zazwyczaj wody. Zachęć dziecko do pomocy. Pokaż, jak należy umyć warzywa lub owoce. Daj miskę pełną wody, kubeczek lub inny pojemnik i poproś o przelanie wody do garnka. Zachęcaj do towarzyszenia Ci w takich codziennych zajęciach.
Zabawy w wannie podczas kąpieli
Gdzie można lepiej bawić się wodą jak w wannie, podczas? Tutaj nawet najmłodszy maluch może dać upust swojej ciekawości. Rozłóż pod wanną ręczniki, aby wchłaniały wodę i pozwól dziecku chlapać i pluskać się do woli.
Potrzebujesz pomysłów na konkretne zabawy? Proszę bardzo!
Przelewanie z kubeczka do kubeczka
Zabawa ta polega na przelewaniu wody z jednego plastikowego kubeczka do drugiego. Można to robić także na różne sposoby – np. używając łyżki czy wazówki. Dziecko musi być bardzo czujne. Zabawa ta rozwija sprawność manualną, uczy koncentracji oraz ćwiczy refleks.
Zabawka: system rur
To trochę droższa opcja. Możesz kupić specjalny zestaw rurek, doczepiany do wanny. Uczy on maluchy, jak działa grawitacja i jak leje się woda. Możecie bawić się w to także wspólnie. Wlewajcie wodę do różnych rurek i sprawdzajcie, co się stanie. Obserwujcie kółka zębate i rozmawiajcie (lub Ty opowiadaj maluchowi, co się dokładnie dzieje). Takie zabawy i eksperymenty to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu w trakcie kąpieli.
Kąpiel dla lalek
U nas sprawdza się szczególnie, gdy trzeba zachęcić oporne dziecko do kąpieli. Dzieci kąpią swoje plastikowe lalki, myją im buzie, włoski, polewają prysznicem. Taka zabawa nie tylko pozwala na oswojenie się z wodą. Dostarcza też innych wrażeń — dotyku śliskiego mydła i twardości skóry lalki. Przy okazji rozbudza empatię i opiekuńczość.
Zabawy w ogrodzie i na balkonie
Balkon i ogród to idealne miejsca do zabawy z wodą dla dzieci. Z jednej strony można tu podziwiać piękny widok, a z drugiej — cieszyć się świeżym powietrzem… i wodą! Warto więc wykorzystać je maksymalnie i zorganizować tam odpowiednie atrakcje.
Balkon zabezpiecz, aby woda nie spływała do sąsiadów.
Podlewanie roślin
Najprostsza zabawa, ale uwielbiana przez dzieci. Kup dziecku konewkę, wiaderko lub butelkę z wodą i obserwuj jak z radością podlewa rośliny. Dziecko uczy się odpowiedzialności, a dodatkowo ćwiczy motorykę małą. Pokazuj, które rośliny ma podlewać, informuj przy okazji jak często i ile wody potrzebują. Rozmawiajcie o tym, jak roślina wygląda, co lubi, jakie ma kwiaty.
Niech podlewanie będzie też dla najmłodszych świetną okazją do nauki.
Stół wodny
Można wykorzystać do tego celu specjalny stół wodny. Nalewasz do środka wody, wrzucasz zabawki i patrzysz z niedowierzaniem, jak dziecko przez wiele kwadransów bawi się samo. A że na koniec trzeba będzie wytrzeć nieco wody?
Do stołu wodnego możesz dać maluchowi wiele akcesoriów. Piłeczki, butelki, plastikowe rybki. Pomysłów jest mnóstwo, sprawdź w domu także codzienne przedmioty, które unoszą się na wodzie. Niech zadaniem malucha będzie przelewanie wody.
Dmuchany basen
Zabawy z wodą dla dzieci to doskonały sposób na ochłodzenie się w upalny dzień. A kąpiel w basenie to niesamowita atrakcja!
Dmuchany basen (albo duża miska — serio!) to świetny sposób na zabawę w wodzie. Można go ustawić np. na trawniku lub balkonie, a dzieciaki mogą się w nim kąpać i ślizgać. Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, warto kupić basen o większej pojemności, ale taki może się już nie zmieścić na małym balkonie. Będzie za to idealną zabawką w ogrodzie.
Inne zabawy z wodą
Basen i aquapark
Latem, w upalne dni możesz zabrać maluchy na otwarty basen. Gdy jest zimniej — wybierz raczej zamknięte baseny lub auqaparki. Możesz także zrobić dalszą wycieczkę i udać się do term.
Ogólnie takie pływanie i szalona zabawa na basenie lub aquaparku to świetny pomysł na spędzenie czasu. Nawet jeśli masz tylko kilka godzin, to warto wybierać się regularnie na basen, chociaż na godzinę. Jeśli natomiast Twoje dziecko ma więcej czasu, możesz zorganizować mu cały dzień w takim obiekcie.
Wyjazd na plażę
Plaża nad morzem, rzeką czy jeziorem to świetne połączenie rodzinnego wyjazdu i fajnej zabawy. Zabierz dmuchaną piłkę, wiaderko i dużo foremek. Dzieciaki będą zachwycone, a przy okazji poznają kawałek świata.
Pamiętaj także o opaskach na rączkę z Twoim numerem telefonu. Na zatłoczonej plaży dzieciom łatwo się zgubić. Taka opaska pomoże Wam się odnaleźć.
Nie pozwól małym dzieciom samodzielnie pływać nawet w spokojnej wodzie. Zawsze je obserwuj i bądź blisko, gdyby Cię potrzebowały.
Wodne balony
To zabawa i eksperyment na upalne dni. Nalej do balonu dużo wody i rzucajcie do siebie z dzieckiem. Maluch ćwiczy w ten sposób koordynację. Twoim zadaniem jest mu pokazać, co jeszcze może zrobić z takim balonem. Ściskajcie go, zrzucajcie, kopcie. Gdy pęknie — będzie tylko jeszcze więcej śmiechu!
Podsumowanie
Zabawy z wodą dla dzieci to świetny sposób na stymulowanie rozwoju dziecka. Możesz postawić na klasyczną zabawę na basenie czy plaży albo w wannie. Możesz także poszaleć i bawić się piłeczkami w wannie albo balonami z wodą. Spraw, aby było to czas świetnych zabaw i eksperymentów. Ćwicz z maluchem koordynację, ochładzajcie się w upalne dni, a w te bardziej pochmurne bawcie się wodą w kuchni, gotując lub przygotowując masy plastyczne do dalszej zabawy.