14 propozycji na zabawy z rocznym dzieckiem, które pomagają w rozwoju

Wiele osób uważa, że zabawa z rocznym dzieckiem to prosta sprawa. Jednak często jest trudno znaleźć odpowiednią zabawę, która będzie odpowiadała potrzebom i możliwościom malucha. Dlatego warto przygotować się do tego etapu i mieć kilka pomysłów na aktywności, które spodobają się dziecku. Oto 14 propozycji na zabawy z rocznym dzieckiem.

Zabawa z piłką

Zabawa z piłką jest ważna dziecka w drugim roku życia, ponieważ uczy ona umiejętności koordynacji ruchowej. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie równowagi i kontrolować ciało. Ponadto, zabawa z piłką pomaga w rozwijaniu się motorycznie i pozwala na lepsze poznawanie otoczenia.

Już nawet roczniaki uwielbiają biegać za piłką i próbować ją chwycić. Można to robić na dworze lub w domu, a także uczyć się rzucać i odbijać piłkę. W miarę jak dziecko rośnie, zabawa z piłką może być świetnym sposobem na spędzanie czasu razem i ćwiczenie sprawności motorycznej. Pomaga też dziecku realizować silną potrzebę rzucania przedmiotami w prosty i bezpieczny sposób.

Żeby była bardziej atrakcyjna, możesz kupić piłki w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. 

Ciągnięcie dziecka w kocu

Przeciąganie dziecka w kocu to świetny sposób na aktywność fizyczną dla dziecka. Pomaga on także rozładować nadmiar energii, którą 
dziecko ma w sobie. Można to robić w dowolnym miejscu i czasie, a do tego potrzebujemy tylko koca i w miarę śliskiej powierzchni.

Takie zabawy pomagają także regulować zmysły ruchu i uczyć się koordynacji.

Alternatywnie możesz dziecko zawinąć w koc i turlać jak naleśnik. To idealna forma masażu i pobudzenie receptorów czucia głębokiego.

Chodzenie po schodach z rocznym dzieckiem

Choć może to brzmieć niebezpiecznie, to jednak chodzenie po schodach pomaga rozwijać koordynację i równowagę. Zacznij od prostych ćwiczeń, takich jak wsparcie malucha we wpełzaniu na schody. Dzieci to uwielbiają, a jest to bardzo ważna umiejętność. Pamiętaj też o wsparciu dziecka przy schodzeniu ze schodów — to także jest ważne.

Pamiętaj, aby zawsze być obok dziecka podczas wykonywania tych ćwiczeń i upewnić się, że nie ma przedmiotów, na które mogłoby się potknąć.

Przelewanie wody

Dzieciaki od najmłodszych lat uwielbiają przelewać wodę — to jest dla nich świetna zabawa. Przelewanie wody to tak naprawdę także rewelacyjne ćwiczenie. Może pomóc dziecku w rozwoju motorycznym, a także pobudzić jego kreatywność.

Latem możesz po prostu wynieść na dwór wiaderko i konewkę, a twoje dziecko będzie miało wspaniały czas. Zimą w domu możecie się bawić w przelewanie w wannie. A jeśli masz ochotę na coś więcej niż zwykłe przelewanie wody, to mogą być dla Was idealne np. zestawy specjalnych zabawek do kąpieli, które zachęcają malucha do takiej aktywności.

Co ważne, nie powinnaś zostawiać dziecka samego w kąpieli, nawet jeśli ma ono przy sobie zabawkę.

Jakie inne zabawy z wodą zaproponować dziecku?

Zabawa w “głośne/ciche”

To świetna zabawa, która pomoże dziecku nauczyć się kontrolować głośność swojego głosu.

Aby rozpocząć tę zabawę, wystarczy, że będziesz mówić do dziecka cicho lub głośno, i zachęcisz je do naśladowania. Jeśli maluch jeszcze nie mówi, to możecie uderzać w różne rzeczy i sprawdzać wspólnie, czy dźwięk jest głośny, czy cichy.

Ciekawą opcją jest również przeprowadzanie tej zabawy w całkiem ciemnym pomieszczeniu — wymaga to większej koncentracji ze strony dziecka, ale może być bardzo ekscytujące.

Chodzenie po ścieżce sensorycznej i tor przeszkód

Ta zabawa pomaga dzieciom w rozwijaniu umiejętności koordynacji ruchowej i koncentracji. Zabawa ta jest szczególnie polecana dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale może być również dobra dla młodszych dzieci. Maluchy szczególnie lubią sensoryczny tor przeszkód.

Aby przeprowadzić tę zabawę, potrzebujesz linii lub ścieżki sensorycznej — możesz użyć wszystkiego, co masz pod ręką. Idealne będą stare ubrania, kartony, poduszki, czysta wycieraczka i inne podobne rzeczy. Następnie ustaw je na podłodze w pokoju i zachęć dziecko, aby przeszło po nich swobodnie.

Może to robić na stojąco lub na czworakach. W obu przypadkach będzie mieć niesamowitą frajdę.

Chodzenie boso po piasku

To świetna zabawa, która pomaga dzieciom w rozwijaniu koordynacji ruchowej. Jest to także ćwiczenie sensoryczne.

Niektóre małe dzieci boją się piasku. Nie ma się czym przejmować, ponieważ jest to naturalne. W miarę jak dziecko będzie starało się z piaskiem, nabierze do niego oswajania.

Oto kilka wskazówek, które mogą być przydatne. Upewnij się, że w piasku nie ma ostrych kamieni ani innych elementów, które mogłyby zranić dziecko. Zabierz ze sobą kilka ręczników lub chusteczek higienicznych, abyś mógł oczyścić dziecko, jeśli będzie potrzebowało.

Zimą możecie spróbować chodzić po piasku kinetycznym. Do tego świetnie nada się nawet wyschnięty piasek, jeśli więc taki masz — nie wyrzucaj go. Możesz spróbować go naprawić lub właśnie zachować na tego typu zabawy sensoryczne.

Nauka gryzmolenia i rozwój ręki

Rysowanie jest świetne dla dzieci, ponieważ jest to doskonały sposób na rozwijanie umiejętności motorycznych. Nauka gryzmolenia jest bardzo prosta i dziecko szybko ogarnie, co powinno zrobić z kredką wsadzoną w małą rączkę. Co więcej, te umiejętności wspomagają także rozwój mowy malucha.

Nie dawaj jednak maluchowi zwykłych kredek. Wybierz takie, które są przystosowane do kilkunastomiesięcznych dzieci. Upewnij się, że nie da się ich łatwo odgryźć i nie zostawiaj malucha samego z tą zabawą.

Zabawa w a-ku-ku

Klasyka, która jest szczególnie ważna ze względu na lęk separacyjny. Rodzic zakrywa oczy, następnie je odkrywa i mówi “a-ku-ku”. Taka zabawa zazwyczaj sprawia dzieciom wiele radości i powoduje pierwsze wybuchy głośnego śmiechu. Zachęcaj maluszka, żeby także zakrywał własne oczka, nawet gdy jeszcze nie potrafi mówić. Ten prosty gest w wieku 12 miesięcy powinien być w jego zasięgu.

Gdy dziecko już opanuje tę zabawę, można wprowadzić także zabawę w chowanego. Rodzic chowa się za krzesłem, a maluch musi go odszukać. Bądź jednak zawsze blisko dziecka. To jeszcze maluszek i może się bać, że cię nie znajdzie.

Zabawa w “ciemnościach”

To świetna zabawa dla całej rodziny. Jest to także doskonały sposób na naukę orientacji przestrzennej i koncentracji u dzieci. Istnieje kilka jej wersji:

  • możecie rozpoznawać po ciemku przedmioty
  • szukać drogi do rodzica przy niewielkim świetle (uważajcie, by nikt się nie potknął!),
  • a nawet bawić się tak w chowanego

Pamiętajcie jednak, żeby zabawa trwała tylko tyle, ile dziecko będzie miało ochotę. Jeśli widzicie, że się boi lub jest już zmęczone, kończcie grę.

W ten sposób oswajasz także dziecko z ciemnością. Wiele maluszków boi się jej, forma zabawy pozwala łagodzić ten niepokój.

Układanie i burzenie klocków

Kolejny hit. Im młodsze dziecko, tym więcej frajdy będzie mu sprawiało burzenie i tym trudniejsze będzie układanie wież. Jednak to ważna zabawa, bo uczy cierpliwości i pomaga rozwinąć motorykę małą.

Zbierzcie więc klocki, a dziecko bawi się, jak chce – układa i burzy. Pomagajcie mu tylko wtedy, kiedy będzie tego potrzebować.

Do zabawy nie musicie mieć drogich klocków. Wystarczą także zwykłe przedmioty, które znajdziecie w domu. Powinny być tylko odpowiednio duże. Klocki z kartonów po kosmetykach czy papieru toaletowego mogą sprawić jeszcze więcej radości niż klasyczne układanki.

Zabawa ze sztucznymi światłami

Jest świetnym sposobem na spędzenie czasu z dziećmi. Nie dość, że jest to zabawa edukacyjna, to jeszcze rozwija kreatywność i wyobraźnię. Dzieci uczą się przez zabawę, a przy okazji bawią się doskonale.

Warto więc poświęcić czas na taką zabawę ze swoimi pociechami. Przygaście światła, weźcie delikatną latarkę lub lusterko. Możecie także użyć światełek choinkowych. Zabawa polega na odbijaniu światła. Rozjaśnijcie pokój, a następnie zacznijcie odbijać światło latarki lub lusterka w różnych kierunkach.

Możecie także użyć światełek choinkowych, które rozjaśnią pokój i dodadzą atrakcji do zabawy. Atrakcyjne będą światełka w różnych kolorach. Niech maluch je goni, jeśli ma ochotę. Zwróćcie tylko uwagę, aby nie świecić mu w oczy.

Zgadywanki i zabawy sensoryczne

To zabawa, w której dzieci używają swoich zmysłów, aby rozwiązać zagadkę. Zgadywanki mogą być świetną formą ćwiczeń dla dzieci, ponieważ pomagają one rozwinąć umiejętności poznawcze. Zgadywanki sensoryczne są łatwe do przygotowania i można je dostosować do każdego wieku.

Aby rozpocząć zabawę, potrzebujecie tylko kilku przedmiotów i trochę wyobraźni. Można na przykład ukryć przedmioty w worku lub koszu i pozwolić dziecku ich dotknąć, a następnie odgadnąć, co to jest. Takie maluchy często jeszcze nie mówią, rozłóż więc ukryty przedmiot i inny, zupełnie różny i poproś, żeby pokazało, który przed chwilą miało w rączce.

Podsumowanie zabaw z rocznym dzieckiem

Zabawy z rocznym dzieckiem mogą być bardzo proste. Jednocześnie to dla malucha nauka o świecie i jego otoczeniu. Zabawa jest dla dziecka czymś naturalnym, a także najlepszym sposobem na poznawanie świata. Warto więc poświęcić czas na to, aby zorganizować odpowiednie warunki do tego, by móc cieszyć się wspólną zabawą. Pozwoli to na zacieśnianie waszych relacji i dostarcza maluszkowi wiele radości.