153 pomysły na prezent dla dwulatki i dwulatka

W dzisiejszych czasach na półkach sklepowych piętrzy się bardzo wiele zabawek. Jeśli nie masz dzieci, a musisz wybrać prezent dla dwulatka, to ciężko będzie ci się zdecydować. Chcesz podarować mu coś, czego naprawdę potrzebuje? Możesz pomyśleć o zakupie rowerka lub hulajnogi. Jeśli Twój dwulatek jest już nieco starszy, możesz postawić na zabawkę edukacyjną. Na pewno spodobają mu się układanki albo klocki Lego. Jeśli natomiast Twoim celem jest wywołanie uśmiechu na twarzy malucha, to polecamy Ci zakup pluszaka lub balonów.

Jakie konkretnie zabawki sugerujemy? Wszystko znajdziesz w dalszej części artykułu. Uwzględniliśmy też linki do produktów, abyś nie musiał ich samodzielnie szukać w sieci.

Spis treści

  1. Klocki
  2. Układanki i puzzle
  3. Zabawki tematyczne
  4. Samochody i pojazdy
  5. Lalki i maskotki
  6. Książki
  7. Kolorowanki
  8. Rowery i hulajnogi
  9. Zabawki rozwijające motorykę
  10. Zabawki artystyczne
  11. Pierwsze gry planszowe
  12. Inne
  13. 6 nietypowych zabawek dla dzieci, które mają wszystko

Zapytaj rodziców o preferencje dziecka

To najbezpieczniejsza opcja, aby kupić prezent, który sprawi dziecku radość. Spytaj rodziców o ulubione zabawki, postacie, a nawet kolory. Możesz także dowiedzieć się, czy maluch lubi bawić się sam (choć większość dwulatków woli zabawę z rodzicem, to istnieją wyjątki).

Jeśli nie znasz jeszcze dziecka zbyt dobrze, kup mu prezent uniwersalny, np. ubranka. Bezpieczną opcją są także zabawki edukacyjne. Dobrym pomysłem mogą być np. klocki czy puzzle, ale też zestawy do malowania czy modelowania. Ważne, żeby zabawka ta miała odpowiedni poziom trudności dostosowany do wieku i umiejętności dziecka. Dwulatek już potrafi chodzić i biegać i zazwyczaj to uwielbia. Dobrze sprawdzą się także zabawki, które rozwijają umiejętności motoryczne.

Zapytanie rodziców ma też inny plus. Dzięki temu nie dublujesz zabawek. Każdy rodzic ma inne pomysły na to, co sprawdzi się u jego dziecka, ale bywają sytuacje, że maluch dostanie dwa takie same upominki. Ale nie martw się — jeśli nie masz możliwość spytać o preferencje, to mamy dla Ciebie propozycję. Na samym końcu znajdziesz bardzo nietypowe zabawki dla dwulatków, które ma niewiele maluchów.

Klocki

Klocki to dość bezpieczny wybór dla każdego dziecka. Można je kupić w różnych postaciach, kształtach i rozmiarach. Najważniejsze, żeby były dopasowane do wieku malucha. Dla dwulatka idealne będą te większe, które nie zawierają drobnych elementów, możliwych do połknięcia.

Lego Duplo

Dla dwulatka klasyczne klocki Lego będą zbyt małe. Lepiej wybrać dla malucha serię Duplo, ale można  też zdecydować się na inne klocki budowlane. To świetny prezent, który rozwinie umiejętność logicznego myślenia oraz sprawność manualną.

Klocki konstrukcyjne

Z takich klocków można budować różnorodne konstrukcje, np. mosty, domki czy samochody. Mali konstruktorzy uczą się planowania, wykonywania poszczególnych czynności oraz sprawdzania, czy dana konstrukcja jest stabilna. Na początku maluch będzie z pewnością budował głównie wieże. Z czasem nauczy się konstruować bardziej skomplikowane budowle. Klocki konstrukcyjne to jedna z najlepszych alternatyw dla popularnych Lego.

Klocki drewniane

Najbardziej klasyczne klocki, którymi bawiły się całe pokolenia, są znowu w modzie. Są łatwe do łączenia i ekologiczne. Dwulatek może z nich układać proste budowle. Im starszy będzie, tym więcej zbuduje, od zwykłej wieży, aż do całego miasta. Niektóre zestawy mają stonowane kolory, a inne bardzo żywe i soczyste. Dzięki temu da się je dobrać perfekcyjnie do upodobań dziecka.

Klocki magnetyczne

Już dwulatek może układać klocki magnetyczne dostosowane do jego wieku. Te klocki przyciągają siebie nawzajem. To propozycja dla osób lubiących nowoczesne i oryginalne rozwiązania. Klocki składają się z dwóch magnesów, które połączone ze sobą tworzą bardzo ciekawe budowle. Są one bezpieczne dla dzieci, ponieważ nie mają ostrych krawędzi. Dobrze jednak, aby wybierać takie zestawy z magnesami zamkniętymi w plastikowym opakowaniu. Modele z kulkami zostawmy dużo starszym dzieciakom.

Układanki i puzzle

To świetny pomysł na prezent dla dwulatka. Układanki mogą być różnej wielkości, ale najlepiej sprawdzają się te małe, poręczne. Puzzle dla 2-latka mają zazwyczaj kilka elementów. Są odpowiednie dla maluchów, które dopiero uczą się rozpoznawać kształty i kolorowe obrazki.

Na rynku znajdziesz bardzo wiele ciekawych puzzli. Możesz wybrać układanki związane z bajkowymi postaciami, ulubionymi zwierzętami czy samochodzikami. Puzzle mogą przedstawiać scenki ze świata natury, miasteczek czy krajobrazów. Jeśli Twój maluch lubi liczyć (serio! dla niektórych dwulatków to ogromny rarytas), wybierz puzzle z ułożonymi na nich cyferkami lub literkami. Puzzle ćwiczą koordynację wzroku i ręki, a także umiejętność logicznego myślenia.

Klasyczne puzzle

Dwuletni maluch może z powodzeniem układać puzzle zawierające kilka elementów. Jeśli dziecko do tej pory nie wykazywało zainteresowania układaniem puzzli, warto postawić na duże modele z niewielką liczbą elementów. Są także modele z urozmaiceniami — różnymi fakturami, dziurkami, kolorowymi elementami. Puzzle tego typu z pewnością przykują uwagę dwulatka i sprawią, że spędzi on miło czas.

Układanki

Układanki to kolejny świetny prezent dla dwulatka. Wyglądają one nieco inaczej niż puzzle, są bardziej różnorodne. Znajdziesz układanki w formie klocków, drewniane plansze, przesuwane elementy. Wszystkie z nich jednak rozwijają motorykę małą u dziecka i uczą go logicznego myślenia.

Zabawki tematyczne

Zestawy do zabaw tematycznych świetnie sprawdzą się, jeśli chcesz, by dziecko rozwijało swoje zainteresowania. Dzięki nim maluch ćwiczy mowę i uczy się nowych rzeczy. Są to jedne z najlepszych zabawek edukacyjnych. Są one interesujące i atrakcyjne dla malucha, który w bezpieczny sposób może naśladować zachowania rodziców i innych dorosłych.

Sklep

Interesujące mogą być wszystkie zabawki, które pomogą maluchowi wyobrazić sobie, że robi zakupy. Dzięki temu będzie się uczyło podstawowych zasad społecznych. Można kupić specjalną zabawkową kasę, sklepik lub produkty do cukierni. Warto wybrać produkt, który będzie pasował do wieku dziecka. Nie może więc mieć drobnych elementów, które maluch może włożyć do buzi.

Kuchnia

Zabawka kuchenna to świetny prezent dla dwulatka, który lubi “gotować” różne potrawy dla rodziców. Można wybrać model ze stołem, blatem i piekarnikiem, na którym maluch może umieścić garnki i patelnie. Dzięki temu nie tylko ćwiczy swoje umiejętności, ale także odgrywa scenki z życia codziennego.

Sprzątanie

Dzieci bacznie obserwują rodziców i lubią robić to, co oni. Sprzątanie dla takiego malucha bardzo często  kojarzy się z czymś przyjemnym. Można kupić mu mały odkurzacz, wiadro z miotłą lub mopem. Ważne, by maluch samodzielnie mógł wykonywać te czynności samodzielnie.

Ogrodnictwo

Jeśli maluch bawi się w ogrodzie, to zestaw narzędzi ogrodniczych dla dwulatka może być świetnym prezentem. Przed zakupem warto sprawdzić, czy maluch potrafi już utrzymać bardziej specjalistyczne narzędzia w ręku. Jeśli nie, lepiej kupić mu wiaderko z grabkami i łopatką. Istnieją także zestawy imitujące realne narzędzia, razem z dużymi grabiami, konewką, a nawet rękawiczkami ogrodowymi.

Wśród naszych dzieci zestaw narzędzi ogrodowych to był prawdziwy hit!

Warsztat

Wkręcanie, stukanie, wiercenie to świetna zabawa dla dwulatka. Na szczęście maluch nie musi się bawić starymi narzędziami rodziców — można kupić dla niego specjalny warsztat zabawkowy. Ważne, by był on bezpieczny dla dziecka. Dzięki temu dwulatek będzie mógł pracować obok mamy czy taty i szkolić się w majsterkowaniu. To idealna możliwość do ćwiczenia motoryki małej.

Lekarz

Mały doktor może z powodzeniem leczyć rodziców. Zajrzeć im do ucha, czy sprawdzić temperaturę. Zestaw lekarski zawiera wszystko, czego potrzeba, by rozpocząć przygodę z medycyną. Dziecko może także leczyć swoje zabawki. W ten sposób będzie w stanie oswoić też lęk przed wizytą u lekarza czy nieprzyjemnymi badaniami.

Samochody i pojazdy

Dużo dwulatków interesuje się autkami. Można więc kupić im plastikowe, małe (ale nie nazbyt małe) samochody. Są one łatwe do czyszczenia i wytrzymałe. Prócz samochodów masz do wyboru także wiele różnych akcesoriów dodatkowych związanych z motoryzacją.

Modele

Nawet dwulatek może się bawić modelem samochodu. Wystarczy, że kupisz mu taki, który jest dostosowany do jego wieku. Jest to świetny prezent dla chłopca, ale dziewczynka też może się nim zaciekawić. Modele są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach, a więc na pewno znajdziesz coś odpowiedniego. Jeśli nie masz ochoty na kupowanie autek czy modeli samochodów, możesz zdecydować się na inne zabawki motoryczne. Przykładem mogą być np. pociągi czy traktory.

Garaże

Nie muszą być to od razu wielopoziomowe garaże dla starszaków. Także dla dwulatka można znaleźć coś ciekawego. Wystarczy, że będzie to kolorowy i wesoły garaż, np. z postaciami z ulubionej bajki, np. “Psiego patrolu”.

Zjeżdżalnie

Wszystkiego rodzaju zjeżdżalnie dla pojazdów to świetny prezent dla dwulatka. Mogą to być zwykłe zjeżdżalnie, ale równie dobrze można postawić na bardziej wymyślne rozwiązanie, np. zjeżdżalnię ze spiralą albo ze zjeżdżalnią-wodospadem. W ten sposób dziecko poznaje, jak działa grawitacja, choć z pewnością będzie to jeszcze wielokrotnie sprawdzać.

Lalki i maskotki

Klasyczne lalki

Nawet dwulatek będzie w stanie „zaopiekować” się lalką. Klasyczna lalka jest do tego celu idealna. Można ją kupić już od kilkunastu złotych. Czasem razem z zabawką w zestawie znajdują się też drobne akcesoria czy ubranka.

Maskotki

Maskotki, inaczej zwane Przytulankami maluch może zabrać ze sobą do łóżka. Mogą to być zarówno ulubione postacie z bajek, jak i kolorowe misie czy inne miękkie zwierzaki. Ważne, żeby wybrać maskotkę, która będzie bezpieczna dla dziecka – nie ma na przykład małych części, które mogłyby się odpinać.

Domki dla lalek

Lalki muszą mieć gdzie mieszkać 😊 Dlatego dobrze dziecku kupić domek dla lalek. Ważne, żeby był on przestronny, a lalki odpowiedniej wielkości. Dzięki temu maluch nie tylko będzie miał frajdę ze sprzątania i gotowania, ale także poznawał podstawowe czynności domowe.

Zazwyczaj domki dla lalek przeznaczone są dla nieco starszych dzieci. Można jednak po prostu schować wszystkie drobne elementy albo zasugerować rodzicom, aby dziecko bawiło się taką zabawką wyłącznie pod ich kontrolą.

Akcesoria dla lalek

Pomagają dziecku jeszcze lepiej zadbać o swoją lalkę lub inne zabawki. Dla dwulatka można zakupić wózek lub nosidło dla lalek. Wiele modeli także oferuje różne zestawy strojów, torebki, przebrania, butelki czy pieluchy. Dzięki temu maluch może faktycznie dbać o swoją zabawkę tak, jakby było jego “dzieckiem”.

Książki

Książka to zawsze dobry prezent dla dziecka. Nawet maluch, który nie przepada za czytaniem, z pewnością ucieszy się z kolorowanki czy książki z naklejkami. Jeśli chcemy podarować dwulatkowi coś więcej, warto wybrać książkę edukacyjną. Taka pozycja pozwoli mu poznać świat wokół nas. 

Zabawa w czytanie książeczek to też świetny sposób na rozwijanie umiejętności językowych u dwulatka. Ważne, by pozycje, które się czytało, były dopasowane do wieku odbiorcy. 

Wiersze

Krótkie, zabawne rymowanki, czy dłuższe wierszyki? Wybór trzeba dostosować do wieku i zainteresowań dziecka. Ważne, aby teksty były atrakcyjne, a nie nudne. Mogą to być klasyki, np. od Tuwima czy Brzechwy, wiersze logopedyczne lub po prostu ciekawe, króciutkie rymowane historyjki.

I chociaż formalnie np. “Wierszyki ćwiczące języki” są kierowane dla dzieci od 4 roku życia, to nasze maluchy uwielbiały ich słuchać duuuużo wcześniej. Dlatego z całego serca Ci je polecamy na prezent.

Opowiadania

Dwulatek jest w stanie skupić się na historii przez około pięć minut. Dlatego opowiadania powinny być krótkie i angażujące. Najlepiej, gdy są jednocześnie zabawne, kolorowe i edukacyjne. Dobrze, gdy opowiadają dziecku historię, którą może przenieść na swoje doświadczenia, ale uczą przy okazji czegoś nowego.

Łamigłówki i zgadywanki

Dwulatek może już rozwiązywać proste zagadki i łamigłówki. Zazwyczaj będzie przy tym potrzebował asysty rodzica, jednak dzięki temu będą mogli wspólnie spędzić wartościowy czas razem. Przy łamigłówkach warto szczególnie zwracać uwagę na oznaczenia wiekowe. Zbyt trudne mogą zniechęcić malucha do dalszej zabawy.

Książki z naklejkami

Większość znanych nam dwulatków wprost uwielbia książki z naklejkami! Dlatego  też pod choinkę warto podarować im właśnie taką pozycję. Najlepiej, jeśli poruszy ona ulubioną tematykę lub odniesie się do uwielbianych przez malucha bohaterów.

Odklejanie i naklejanie naklejek to także świetne ćwiczenie dla malucha. Szkoli w ten sposób małą motorykę.

Książki z okienkami

Takie propozycje także będą atrakcyjne dla małego odkrywcy. Może samodzielnie odkrywać, co się dzieje na ilustracjach. Alternatywą są książeczki z dziurkami albo wykonane techniką rysunkowej animacji. Każda z tych form zainteresuje malucha na długi czas.

Książki bez… tekstu

Mimo że dwulatek jeszcze nie potrafi czytać, to taką książkę może przeglądać bez udziału dorosłego. Zazwyczaj w takich książkach znajdziesz piękne ilustracje. Często znajduje się na nich dość dużo scen. To pozwala maluchowi ćwiczyć spostrzegawczość. Skłania też rodziców do zadawania pytań i rozmowy na temat tego, co się widzi.

Kolorowanki

Dwulatki uwielbiają kolorować, malować i bazgrać. Dla większości z nich kolorowanka jest idealnym prezentem. Warto zakupić kolorowankę, na której znajduje się dużo scen. Mogą być one pomysłem na prezent nie tylko na urodziny czy Boże Narodzenie, ale również na inną okazję. A przy okazji to prezent, który nie zrujnuje Twojej kieszeni.

Klasyczne kolorowanki

Kolorowanka w formie książeczki, w której dziecko maluje kredkami. Takie zestawy znajdziemy w większości księgarni. Jeżeli maluch uwielbia rysować i kolorować, to taki prezent sprawi mu dużo radości. Jest to zabawka jednorazowego użytku, zazwyczaj nie da się wymazać z niej rysunków dziecka. Z drugiej strony to bardzo tania opcja na świetny prezent. Dla 2-latków najlepsze opcje to te z wyraźnymi i prostymi liniami.

Kiedy maluch kończy kolorowankę, może ją powiesić na ścianie. W ten sposób stanie się ona dekoracją pokoju dziecka.

Kolorowanki wodne

Zamiast kredek dziecko może malować… wodą. Gdy dziecko chce spędzać czasu w domu, to można świetnie się bawić przy kolorowankach wodnych. Wystarczy rozłożyć je na podłodze i pomalować specjalnymi pisakami napełnionymi wodą. Gdy rysunek wyschnie, to obrazek zniknie. Dzięki temu to świetna propozycja kolorowanek wielokrotnego użytku.

Kolorowanki ścieralne

W tym przypadku maluch koloruje specjalnymi mazakami. Są one podobne do tych używanych w tablicach suchościeralnych. Dzięki temu łatwo je zetrzeć i usunąć ewentualne błędy albo po prostu rozpocząć zabawę od początku.

Rowery i hulajnogi

Dwulatki bardzo często są niebywale ruchliwe. Lubią biegać, skakać, tańczyć. Dlatego też warto pomyśleć o czymś, co pozwoli im na spędzanie aktywnie czasu na świeżym powietrzu. Doskonałym pomysłem są rowery i hulajnogi. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli, które z pewnością przypadną do gustu dwulatkom.

Rowerki biegowe

Taki rower pozytywnie wpływa na ćwiczenie równowagi. Wymusza też naprzemienny ruch nóg, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kończyn dziecka. Ponadto pozwala na spędzanie aktywnego czasu, a przede wszystkim – to świetna zabawa!

Rowery dla maluchów zazwyczaj są bardzo lekkie, dzięki czemu nie są problemem nawet dla kilkulatków. Ich konstrukcja jest tak zrobiona, że można je łatwo złożyć i przewieźć w bagażniku samochodowym.

Hulajnogi

Ten rodzaj pojazdów także cieszy się dużym powodzeniem wśród małych dzieci. Są one łatwe w obsłudze, a przy tym zapewniają dużo frajdy. Dzięki nim maluchy mogą ćwiczyć równowagę i sprawność fizyczną. 

Pojazdy 2w1

Można zainwestować nieco więcej i zakupić dla malucha pojazd 2w1. To połączenie hulajnogi i rowerka. Choć są droższe od zwykłych pojazdów, to jednak dają dziecku więcej zabawy. Zazwyczaj też starczają na kilka lat aktywności na świeżym powietrzu. No i zabierają mniej miejsca podczas przechowywania.

Piłki do skakania

Dość duża okrągła, dmuchana piłka, która w dodatku ma… uszy do trzymania. Niektóre dwulatki uwielbiają skakać, a jeśli dodatkowo mają swoją własną piłkę, to zabawa jest gwarantowana.

Inne zabawki rozwijające motorykę

Namioty

Kto nie chciałby się schować we własnym namiocie? Dla maluchów można wybrać opcje domowe i takie na zewnątrz. W pierwszym przypadku warto pomyśleć o namiotach zrobionych z miękkich tkanin, które łatwo się rozkłada. Można też postawić na większe modele, odporne na deszcz. W ten sposób nie zniszczą się zbyt szybko, nawet gdy rodzice zapomną je schować.

Tunele

Świetny sposób na zaangażowanie malucha we własny rozwój. Jeśli chcemy, by ćwiczył motorykę małą i dużą, to tunele są idealne. Są proste w montażu, większość modeli także składa się do bardzo niewielkich rozmiarów. W ten sposób można je przechować nawet w niewielkim mieszkaniu. 

Bujaki i zjeżdżalnie

Dwulatki bardzo lubią zabawę na placu zabaw. Z bujakiem lub zjeżdżalnią maluch może mieć plac zabaw we własnym domu. Masz do wyboru opcje zarówno z plastiku, jak i drewna. Wszystkie są proste w montażu. Na dwór lepiej kupić większą zjeżdżalnię, a do domu taką w mniejszym rozmiarze.

Huśtawki i hamaki

Tutaj również jest wiele możliwości. Można obdarować dziecko hamakiem, w którym może się zdrzemnąć. Innym pomysłem jest huśtawka do montażu w domu. Trzecią propozycją  jest hamak do zawieszenia na drzewie.

Zabawki manipulacyjne

Taki maluch będzie zainteresowany zabawkami, które mogą być przedmiotem manipulacji. Mogą to być np. tablice manipulacyjne, ale też wszelkiego rodzaju kostki aktywności. Dziecko może otwierać zatrzaski, zamykać zamki, sortować, bawić się kółkami zębatymi. To świetna opcja, w którą może się mocno zaangażować, dając wreszcie czas rodzicom na wypicie ciepłej kawy 😉

Artykuły artystyczne

Kredki

Dla maluchów najlepsze są kredki w formie stożków lub kamyczków. Powinny być świecowe i lepiej, aby łatwo się je zmywało z różnych powierzchni. Do tego dziecko potrzebuje kartki papieru, na którym będzie mogło ćwiczyć swoje umiejętności.

Farby do malowania palcami

Dwulatki uwielbiają się w ten sposób brudzić! Malowanie palcami sprawia im dużo frajdy, dlatego warto kupić im farby właśnie do tego celu. Można je kupić w różnych wariantach kolorystycznych, a dodatkową zaletą jest to, że naprawdę łatwo je sprać z powierzchni i ubrań.

Jeśli martwisz się, że rodzice nie przyjmą tego prezentu ze zrozumieniem, dołóż paczkę folii malarskiej 😉

Stemple

Dzieciaki lubią stemplować kartki i… własne łapki. Dlatego najlepiej wybierać stemple z nietoksycznym i łatwospieralnym atramentem. Można kupić je w dużych zestawach  lub osobno, np. w formie motywów zwierząt. 2-latek może już samodzielnie stemplować kartki papieru, ponieważ potrafi utrzymać stempel w ręce i docisnąć do papieru. Można mu też pokazać, jak należy to robić.

Masy plastyczne

Piankolina, ciastolina czy slime to także może być niezły pomysł na prezent dla malucha. Zabawa w plastyce rozwija kreatywność dziecka, a także pomaga mu lepiej poznawać świat. Maluch może tworzyć dowolne kształty, a jeśli będzie miał do dyspozycji kilka kolorów, to z pewnością będzie miał dużo frajdy.

Uwaga! Przekaż rodzicom, że takie masy powinny być używane tylko pod czujnym okiem rodzica. Co prawda są nietoksyczne, ale lepiej, żeby dziecko ich nie spożywało!

Piasek kinetyczny

To świetna zabawa dla każdego, a szczególnie dla dwulatka. Można go używać do budowania zamków, tworzenia babek lub po prostu rozsypywać na podłodze (tylko nie mów tego rodzicom!). Piasek ten nie tylko świetnie bawi, ale też ćwiczy małą motorykę.

Pierwsze gry planszowe

Dwulatki mogą już zrozumieć proste zasady pierwszych gier. Można wybrać takie, które wspierają kooperację lub te, w których wyłania się zwycięzcę. Zebraliśmy dla Ciebie serie, które uznajemy za najlepsze dla dwulatków. Polecane są zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Seria Djeco

Nasze dzieci były od samego początku zafascynowane grami Djeco. Nawet, gdy nie do końca jeszcze rozumiały ich zasady. Piękne wykonanie, prosta rozgrywka i postawienie na kooperację sprawiło, że możemy z czystym sumieniem polecić te gry każdemu dwulatkowi.

Seria Trefl

Trefl także ma do zaoferowania dużo ciekawych gier dla najmłodszych. Dwulatki mogą się zainteresować serią z Treflikami. Mają proste zasady, duże pionki i kolorowe kostki. Dzięki temu nawet dzieciaki, które jeszcze nie potrafią liczyć mogą brać udział we wspólnej, rodzinnej zabawie.

Seria Egmont “pierwsza gra”

Gry o zwierzątkach, owocach czy przyjaciołach są z naszymi maluchami od dawna. To świetny pomysł na pierwszą grę dla dwulatka. Jak powyższe – mają proste zasady i tryb kooperacji. Dzięki temu możecie grać także bez rywalizacji. A przy okazji są pięknie wykonane i uczą dzieciaki nowych słówek.

Zwierzątka. Pierwsza gra.

Mniam. Pierwsza gra.

Przyjaciele. Pierwsza gra.

Inne

Instrumenty muzyczne

Rodzice ich nienawidzą, a dzieci kochają. Instrumenty muzyczne potrafią wywołać ogromną radość, ale też czasem frustrację. Jednak warto dać się porwać ich magii! Dlaczego warto grać na instrumencie muzycznym? Muzyka jest świetna dla rozwoju dziecka. Pobudza kreatywność, uczy słuchania, a sprawia mnóstwo frajdy.  Dziecko uczy się poprzez zabawę. Można kupić gotowe zestawy, np. bębenek czy gitarę.

Zabawki do wanny

Rzadko dajemy je w prezencie, dzięki czemu to dość pewny wybór, gdy nie wiesz, jakie zabawki dziecko już ma. Możesz wybierać z wielu opcji. Mogą to być zabawki plastikowe, które można łatwo myć w zmywarce.  Gumowe zabawki, które nie są śliskie i bezpieczne dla malucha. Specjalne kredki do malowania w wannie czy zabawki tworzące mnóstwo piany.

Więcej pomysłów znajdziesz w naszym artykule o zabawkach do wanny.

Tablice

Dziecko można obdarować także tablicą. Może to być typowa czarna tablica lub taka magnetyczna, do przyczepiania magnesów. Istnieje także opcja suchościeralna, na której maluch może pisać specjalnymi mazakami. Tablica to idealny prezent dla dwulatka, który intensywnie rozwija zdolności manualne.

Jeśli wiesz, że w domu jest niewiele miejsca, to możesz podarować naklejkę tablicową, którą po prostu można przykleić na ścianie.

Zabawki interaktywne

To propozycja dla rodziców, którzy chcą rozbudzić u malucha zainteresowanie nauką. Pozwalają na ćwiczenie umysłu i spostrzegania oraz rozwijają koordynację ruchową. Słuchający piesek, mówiąca lalka czy samochodzik z licznikiem kilometrów to tylko niektóre przykłady takich zabawek. My osobiście nie jesteśmy fankami tych zabawek, ale wiemy, że niektórzy rodzice i pociechy szczególnie je lubią.

Nietypowe propozycje

Jeśli żaden z powyższych prezentów Cię nie przekonał, to zebraliśmy także najbardziej odjazdowe, które zaangażowały nasze maluchy na wiele godzin. To dość bezpieczny wybór, zwłaszcza dla dzieci, które „wszystko mają”.

Inne zestawienia

Podsumowanie

Wybór upominku dla malucha może być problematyczny. Mamy nadzieję, że dzięki naszej liście 153 prezentów będzie Ci nieco łatwiej podjąć decyzję.