Jakie zabawki do kąpieli wybrać

Czas kąpieli to ważna część dnia każdego dziecka. To świetny sposób na uspokojenie malucha, ukojenie jego skóry i przygotowanie go do snu. Ale jakie zabawki do kąpieli powinnaś wybrać? W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek dotyczących wyboru najlepszych zabawek do kąpieli dla Twojego dziecka.

Nieśmiertelna gumowa kaczka

Jest klasyczną zabawką do wanny i jest idealna dla niemowląt. Miękka i miła w dotyku, więc jest bezpieczna dla maluchów, które mogą ją chwycić i w coś uderzyć. Zazwyczaj Nie wydaje dźwięków ani nie świeci się, co sprawia, że jest idealny nawet dla najmłodszych dzieci.

Dziecku można kupić mamę z małymi kaczątkami, które pływają na grzbiecie dużej kaczki. Istnieje też całe grono innych zwierzątek, np. żółwie, ośmiornice, koniki morskie, foki, a nawet zebry, hipopotamy, lwy czy krówki.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma ograniczeń wiekowych. Kaczuszkę lub inne zwierzątko możesz używać nawet od pierwszej kąpieli. Maluszek doceni ją jednak dopiero, gdy już jest trochę starszy i może chwycić zabawkę.

Powinieneś zawsze upewnić się, że nie ma żadnych ostrych krawędzi ani dodatkowych dziur i wystrzępień. W takich zabawkach zazwyczaj jest jedna dziurka, na samym dnie, reszta zabawki powinna być jednolita. Kaczuszkę, zwłaszcza z dziurką warto zmieniać co dwa miesiące. Inaczej gromadzą się tam bakterie, ponieważ nie dasz rady wyciągnąć ze środka całej wody.

Zabawki, które zmieniają wodę

Wszelkiego rodzaju kule i farby do kąpieli umilą wieczorne ablucje nieco starszego dziecka. Mają one istotne zalety: dziecko może się świetnie bawić, a ty nie musisz się martwić o żadne kwestie bezpieczeństwa. Problem może się pojawić, gdy maluszek będzie się bawić tak dobrze, że odmówi wyjścia z wanny!

Niestety nie każde dziecko może ich używać. Warto się wstrzymać, jeśli ma niektóre problemy skórne, np. jeśli ma suchą lub bardzo wrażliwą skórę, egzemę czy atopowe zapalenie skóry.

Zabawki wytwarzające pianę

Większość dzieci podczas kąpieli bardzo lubi pianę. Jeśli Twój potomek także — możesz kupić mu statek, który sam pływa, a przy okazji napełnia wannę bąbelkami. To świetna zabawka podczas wieczornego mycia!

Upewnij się tylko przed każdą kąpielą, że statek nie ma żadnych uszkodzeń. To przecież zabawka na baterie. Jeśli Twoje dziecko nie przepada za pojazdami możesz wybrać bąbelkową żabkę, kraba albo inne morskie zwierzątko.

Książki do kąpieli

Masz w domu małego mola książkowego? Książeczki do kąpieli są idealne, by zapoznać dziecko z czytaniem w młodym wieku. Wybieraj proste historyjki w jasnych kolorach, z małą ilością słów i dużymi obrazkami. Muszą być oczywiście wodoodporne.

Na rynku są takie pozycje, które zmieniają… obrazki, gdy zostaną zanurzone w wodzie. To świetna zabawa w trakcie mycia.

Zabawki edukacyjne

Jeśli lubisz otaczać dziecko zabawkami z przesłaniem, to nawet do wanny bez trudu takie znajdziesz. Zestaw rurek, który uczy dziecko, w jaki sposób spływa woda i jak działa grawitacja? Pewnie! Puzzle z mapą świata, na których maluszek może poznać inne kultury i egzotyczne zwierzątka? Oczywiście! Gra memory do kąpieli, w którą możecie grać wspólnie? Też się znajdzie.

Kąpiel nie musi być dla dziecka nudnym albo co To gorsza nieprzyjemnym doznaniem. Dzięki tym zabawkom czas kąpieli może być tak samo przyjemny, jak zabawa na dworze. A jeśli przy okazji maluch czegoś się nauczy, to jest wielki bonus.

Pamiętaj jednak, aby zawsze dostosować zabawkę do wieku dziecka i jego preferencji. Jeśli zabawka ma dziurkę — wymieniaj ją regularnie. Rzeczy używane w wannie warto też po kąpieli dokładnie wymyć i osuszyć, aby nigdzie nie zbierała się woda. Oby czas spędzony z kąpieli był dla Was zawsze bardzo przyjemny!

Zobacz także: jak wyczyścić zabawki do kąpieli?