Zabawki drewniane są znane od bardzo dawna. Są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach, i mogą zapewnić wiele godzin zabawy Twojemu dziecku. Ale czy zabawki drewniane są lepsze od plastikowych? Odpowiedź nie zawsze jest prosta. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, która zabawka jest najlepsza dla Twojego dziecka. W tym artykule omówimy różnice między tymi dwoma rodzajami zabawek!
Drewniane zabawki są bezpieczniejsze
Nie mają małych elementów
Drewniane zabawki częściej są proste niż plastikowe. Rzadko kiedy wyposażone są w baterie. Mają też mniej drobnych części. To czyni je o wiele bezpieczniejszymi, bo nie ma ryzyka, że Twoje dziecko zadławi się tymi małymi elementami.
Zabawki dopuszczone do użytku nie mają także ostrych krawędzi. Formalnie zabawki plastikowe też ich nie powinny mieć. Jednak łatwo je ułamać, a tym samym stworzyć ostry kant, który może podczas zabawy zadrapać dziecko.
Ciężej je zepsuć
Jedną z zalet zabawek drewnianych jest to, że są trudniejsze do złamania niż z tworzyw sztucznych. Dzieje się tak dlatego, że plastikowe zabawki są bardziej podatne na roztrzaskanie lub pęknięcie, kiedy się je upuści, podczas gdy drewniane zabawki są bardziej podatne na wgniecenia. Drewniane zabawki są też trwalsze niż plastikowe, co czyni je bardziej opłacalną opcją na dłuższą metę.
Zobacz, co zrobić, gdy mimo to twoje dziecko intensywnie niszczy zabawki?
Lepszy skład chemiczny
Gdy zastanawiamy się między opcją zabawki drewniane a plastikowe, to trzeba wziąć pod uwagę skład przedmiotu. Zabawki drewniane są wykonane z naturalnych materiałów i nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. Z kolei zabawki plastikowe mogą mieć skład chemiczny, który może być szkodliwy dla zdrowia dziecka.
Inne czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę, kupując zabawkę dla swojego dziecka, to klej używany do ich łączenia oraz farby, którymi są pomalowane. Zazwyczaj obie te substancje spełniają rygorystyczne normy, ale przed zakupem mądrze byłoby to sprawdzić.
Są także lepsze dla środowiska. Drewno jest surowcem odnawialnym, podczas gdy tworzywo sztuczne nim nie jest. Dlatego produkcja drewnianych zabawek ma mniejszy wpływ na środowisko niż produkcja plastikowych zabawek.
Brak baterii
Drewniane zabawki, w przeciwieństwie do plastikowych, często nie muszą być zasilane bateriami. Nie ma więc ryzyka, że dziecko przypadkiem wyjmie i połknie baterię.
Drewniane zabawki nie są interaktywne
Jednym z głównych powodów, dla których drewniane zabawki są często uważane za lepsze od plastikowych, jest to, że nie są one interaktywne. Plastikowe zabawki mają zazwyczaj więcej funkcji i opcji, które mogą spodobać się dzieciom, podczas gdy drewniane zabawki zazwyczaj tego nie robią. To może sprawić, że w porównaniu z nimi drewniane zabawki wydają się nudne, ale oznacza to również, że są mniej podatne na rozpraszanie uwagi i pozwalają dzieciom skupić się dłużej na zabawie.
Niekiedy dzieci bywają także dość wrażliwe i mogą źle reagować na interaktywne grające i migające zabawki. Drewniane zabawki zapewniają dzieciom spokojniejszą i prostszą zabawę, co jest korzystne dla ich rozwoju. Nie są przebodźcowane i skuteczniej mogą wykorzystać swoją wyobraźnię.
Z drugiej strony niektóre dzieci lubią interaktywne przedmioty. Ważne jest, abyś wziął pod uwagę indywidualne preferencje swojego dziecka i to, co sprawia mu przyjemność. Warto też zauważyć, że niektóre drewniane zabawki też mogą być interaktywne, choć jest to znacznie rzadsze.
Drewniane zabawki są trwalsze
Być może masz jeszcze w piwnicy zestaw drewnianych klocków, który towarzyszył Ci podczas wielu zabaw? Nic dziwnego, chociaż plastik rozkłada się dużo dłużej, niż drewno, to znacznie łatwiej jest popsuć plastikową zabawkę.
Dzięki temu drewniane zabawki nie wylądują tak szybko na wysypisku.
Plastik plastikowi nierówny
Producenci zabawek także widzą i próbują wykorzystać ekologiczny trend. Zdają sobie sprawę, że dla rodziców coraz ważniejsze jest to, w jaki sposób zabawka została wyprodukowana. Dlatego część producentów przerzuca się na plastik pozyskany z naturalnych surowców, np. trzciny cukrowej.
Jest to oczywiście krok w dobrą stronę. Natomiast trzeba się zastanowić nad dwoma rzeczami. Taki plastik w dalszym ciągu będzie się rozkładał wiele setek lat, podczas gdy drewno jest w 100% naturalne. Co więcej — wszystko zależy od tego, w jaki sposób pozyskiwana jest trzcina cukrowa. Jeśli na potrzeby plantacji wycina się np. lasy, to sensowność takiego podejścia staje pod znakiem zapytania.
Z drugiej strony Użycie plastiku z recyklingu zmniejsza zapotrzebowanie na nową ropę, czyniąc produkcję zabawek bardziej ekologiczną. Ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszystkie plastiki z recyklingu są sobie równe. Niektóre z nich mogą być lepszej, a inne niższej jakości. Mogą one zawierać więcej lub mniej toksyn.
Wniosek jest taki, że wszystko zależy od tego, ile wiedzy i troski producent wkłada w swoje produkty. Jeśli jednak chcesz mieć 100% pewności, że Twoje dzieci są bezpieczne od potencjalnie szkodliwych substancji — kupuj drewniane zabawki!
Zabawki drewniane, a plastikowe: co wybrać?
Podsumowując, trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj zabawki jest lepszy: drewniany czy plastikowy? Drewniane, mimo że bardziej ekologiczne i trwalsze są jednak dość drogie, podczas gdy plastikowe kupisz dziecku taniej. Mogą się one szybciej połamać lub być wyprodukowane w nieekologiczny sposób. Wybór jednak należy zawsze do Ciebie! Zastawiając się między opcją drewniane a plastikowe warto wziąć pod uwagę także preferencje Twojego dziecka.