Jak przechowywać zabawki w małym pokoju

Zabawki są wszędzie, a dzieci je uwielbiają. Są jak prawdziwe skarby, które nasze dzieci mogą odkrywać każdego dnia. Ale kiedy rodzice mają mały pokój z ograniczoną ilością miejsca do przechowywania, może być trudno pomieścić wszystkie zabawki w jednym miejscu. Jeśli zastanawiasz się, jak utrzymywać porządek, gdy Twój przedszkolak ma niewielki pokój — czytaj dalej. Zebraliśmy 8 sprytnych rozwiązań, które pomogą Ci przechowywać zabawki Twoich dzieci bez większego kłopotu!

Kosze, pojemniki i skrzynie na zabawki

Najprostsze rozwiązania są czasem najlepsze! Pudełka na zabawki lub skrzynie na zabawki to świetna opcja na przechowywanie zabawek w małym pokoju. Są one zazwyczaj bardzo przystępne cenowo i mieszczą wszystkie rodzaje dziecięcych rzeczy.

Do małego pokoju najlepszą opcją są skrzynie, które dodatkowo możesz obić materiałem i zrobić z nich… siedziska. W ten sposób w pokoju dziecięcym będziesz mieć pufy albo całe kanapy, które we wnętrzu kryją skarby milusińskich.

Półki, stojaki i regały

Półki są idealne dla większych zabawek, które nie mieszczą się w koszach. Są też zawieszane na ścianie, dlatego nie zabierają cennego, podłogowego miejsca.

Regały są również idealne do przechowywania zabawek. Są one podobne do półek, ale stoją na podłodze, a nie wiszą na ścianie. Regały są zazwyczaj używane do przechowywania małych przedmiotów, które nie potrzebują dużo miejsca.

Stojaki są używane do przechowywania małych przedmiotów. Zazwyczaj są one wykonane z drewna i różnią się kształtem i rozmiarem. Istnieje wiele stojaków, które zostały specjalnie zaprojektowane dla konkretnych rodzajów przedmiotów, takich jak piłki sportowe, książki czy zabawki, co może być dobrym pomysłem dla małego pokoju.

Worki podwieszane na suficie

Inną ze wskazówek jest powieszenie zabawek Twojej pociechy na suficie.

Jeśli masz możliwość wywiercenia dziury w suficie, to kosz albo worek będą świetnym rozwiązaniem w pokoju przedszkolaka. Istnieje wiele modeli, w niektórych możesz dynamicznie regulować wysokość. Gdy dziecko nie bawi się zabawkami — powiesić taki worek wyżej, aby nie przeszkadzał w codziennych czynnościach. To idealny schowek na wszelkiego rodzaju piłki czy maskotki.

Drzwi w pokoju dzieci

Kiedy już zupełnie nie masz pomysłu, jak przechowywać małe zabawki w pokoju Twoich dzieci, to zwróć uwagę na… mnóstwo przestrzeni na drzwiach.

Schowki na drzwiach są idealnym rozwiązaniem. Możesz zainstalować półki, stojaki lub haczyki po wewnętrznej stronie drzwi do pokoju swoich dzieci, aby przechowywać ich mniejsze zabawki i akcesoria. Jest to również świetna opcja, jeśli chcesz, by rzeczy były uporządkowane i nie rzucały się w oczy, gdy nie są używane.

Pojemniki pojazdy

Możesz też przechowywać zabawki swoich dzieci w pojemnikach na kółkach. W ten sposób będzie można bez żadnego problemu przesuwać taki pojemnik-auto i w razie potrzeby po prostu wywieźć je z pokoju. Łatwiej je także przesunąć w miejsce, w którym utworzył się bałagan.

Przechowywanie zabawek w pokoju dziecięcym to wyzwanie. Taki pojazd może też służyć jako dodatkowa zabawka.

Wieszaki wielofunkcyjne lub typu organizer i haczyki

Jak inaczej przechowywać zabawki w małym pokoju? Wykorzystując wieszaki! Oczywiście nie wieszaj na nich zabawek, tylko ubrania Twojej pociechy. Dzięki temu zyskasz wolne półki i uporządkowany pokój. Do szafy możesz także kupić specjalny organizer z szufladkami na zabawki. Mogą one także leżeć na dnie.

Alternatywnie możesz spakować zabawki, które są używane rzadziej i zapakować je do szafy wysoko. Dzięki temu będą one mniej dostępne, ale twoje dziecko nadal będzie mogło się do nich dostać, kiedy będzie chciało.

Jeśli masz w pokoju zasłony i kilka dodatkowych drążków lub haczyków, możesz użyć zasłon jako miejsca do przechowywania mniejszych zabawek. Ważne, aby woreczki powiesić na haczykach w zasięgu rączek dziecka. W pokoju przedszkolaka to szczególnie ważne, aby nie sięgał wysoko, bo istnieje wtedy możliwość przypadkowego pociągnięcia i zrzucenia całego karnisza.

Podłoga

Przestrzeń pod łóżkiem to także opcja na przechowywanie zabawek, które nie są często używane. Lepiej wybrać takie zabawki, które nie “łapią” kurzu. Idealnie trzymać tam np. piłki, możesz także umieścić pod łóżkiem pudełko, do którego schowasz niektóre z zabawek. Na noc możesz także umieszczać zabawki w pojemniku pod biurkiem.

Innym rozwiązaniem jest stworzenie specjalnego kącika do zabawy w pokoju. Może to być kącik w sypialni lub osobna przestrzeń, w której umieścisz kilka zabawek i stworzysz dziecku jego własny “pokój zabaw”. Idealnie byłoby, gdyby był to obszar, w którym dzieci nie będą przeszkadzać innym podczas zabawy. Możesz użyć zasłon, by stworzyć przegrody, lub pozostawić je otwarte.

W ten sposób osiągniesz porządek w dziecięcym pokoju, bez zagracania wolnej podłogi.

Strych lub piwnica

Nikt nie mówił, że będziemy Ci pisać tylko na temat przechowywania w pokoju, prawda?

Chodzi nam oczywiście o spakowanie niektórych zabawek i wyniesienie ich z pokoju dziecka. Takie rotowanie sprawi, że zabawki Twojego dziecka będą świeże i nowe, a i Tobie da trochę wytchnienia. W małym pokoju zbyt duża liczba zabawek zawsze ma negatywny wpływ na porządek. Im jest ich mniej — tym łatwiej ogarnąć pomieszczenie po zabawie Twojego dziecka.

Zabawki najlepiej spakować w pudełka, które nie wpuszczą do środka kurzu. Dzięki temu nie trzeba będzie ich myć po wyjęciu. Dobrze do tego posłużą plastikowe, zamykane pojemniki. Jeśli chcesz przechowywać zabawki na strychu lub w piwnicy, pamiętaj, by wybrać miejsce, które jest suche i chłodne. Dzięki temu zabawki zachowają swoje właściwości na dłużej.

Po kilku tygodniach zamień zabawki, a wpłyniesz pozytywnie i na porządek w pokoju, i na radość dziecka.

Podsumowanie

Chociaż przechowywanie zabawek w małym pokoju to ogromne wyzwanie, to mamy nadzieję, że daliśmy Ci kilka pomysłów jak efektywnie zagospodarować pokój przedszkolaka. W ten sposób zachowasz większy porządek w dziecięcym pokoju. Łatwiej będzie także dziecku odkładać swoje rzeczy na przeznaczone im miejsce.

Mamy nadzieję, że uznasz te wskazówki za pomocne i wprowadzisz niektóre z nich do swojego domu.