Pomysły na zabawy w podróży dla dzieci i maluchów

Podróżowanie może być trudne dla małych dzieci, które mogą się nudzić i mieć problemy z adaptowaniem się do nowego środowiska. Aby ułatwić podróżowanie rodzinom z małymi dziećmi, przygotowaliśmy listę najlepszych pomysłów na zabawy w podróży. Znajdziesz tu różnorodne gry i zabawy, które pomogą Twojemu dziecku cieszyć się podróżą na wymarzone wakacje i uniknąć nudy.

W część z nich spokojnie możesz bawić się już z rocznym maluchem, trzylatek natomiast powinien opanować umiejętności do każdej z tych zabaw. Sprawdź, jakie alternatywy telefonu lub tabletu w podróży możesz zapewnić swojemu dziecku.

Zabawy w podróży

W podróży można spędzić czas na wiele różnych sposobów. Można czytać książki, oglądać filmy, słuchać muzyki lub po prostu odpoczywać. Jednak jeśli masz dzieci, to pewnie Twoim głównym celem jest zajęcie im czasu. I to w taki sposób, aby samemu nie zwariować przy okazji. Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie listę zabaw, które możesz rozegrać ze swoimi dziećmi w podróży.

W tej sekcji znajdziesz zabawy, które możesz zastosować niezależnie od wybranego rodzaju transportu.

Zgadywanki to klasyka, która nigdy się nie starzeje. Możesz grać w „co to za przedmiot” lub „widzę coś koloru XXX”. Inną opcją jest przygotowanie sobie zawczasu krótkich zgadywanek rymowanych. One jednak lepiej sprawdzą się z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.

Dla najmłodszych przygotuj nieprześwitujący woreczek jeszcze przed podróżą. W środku mogą znajdować się kolorowe przedmioty. W czasie jazdy dziecko może wyjmować po kolei przedmiot, a rodzic musi odgadnąć, o jaki chodzi. Zabawa ta sprawdza się dobrze z dziećmi poniżej 3 roku życia. Alternatywnie dziecko dotyka przedmiot bez wyjmowania, a następnie próbuje odgadnąć, co trzyma w rączce.

Inną ciekawą opcją, tym razem bez udziału rodzica są kolorowanki wodne. Wymagają one specjalnego rodzaju książeczek do kolorowania, które można kupić w wielu sklepach z zabawkami. Wystarczy wlać wodę do specjalnego pędzla i pokolorować obrazek. Dziecko w ten sposób nie pobrudzi siebie ani otoczenia, a gdy obraz wyschnie, może zacząć zabawę od początku. Taka opcja jest idealna już dla dwulatków. Jednak często nawet pięcio i sześciolatki uwielbiają jeszcze kolorowanki wodne.

Poza tym możesz zaproponować dziecku słuchanie audiobooka. Obecnie można bez problemu znaleźć wiele ciekawych i interesujących historii, które mogą się spodobać dziecku. Książki słuchane przez dorosłego mają też taką zaletę, że dziecko może je interpretować na wiele różnych sposobów.

Świetnie sprawdzą się także wszelkiego rodzaju niebrudzące gniotki, ciastoliny itd. – idealne na długie podróże.

Zabawy dla dzieci w podróży samochodem

Jazda autem często jest dla rodziny z dziećmi ogromnym wyzwaniem. Wielu rodziców decyduje się jechać nocą, gdy maluszki najczęściej śpią. Często też rodzice zabierają do samochodu wiele zabawek. Bywa też, że kupują zupełnie nowe rzeczy, żeby z

Zabawą, która przeciwdziała nudzie, jest wspólne śpiewanie. Najlepiej robić to w samochodzie, w komunikacji publicznej jest duża szansa, że będzie zbyt głośno lub przeszkodzicie innym pasażerom.

Ze starszym dzieckiem możecie także liczyć krowy lub czerwone samochody. Maluszka zaangażujcie w zabawę w obserwowanie, np. kto zauważy pierwszą krowę, konia czy cysternę.

Warto także mieć przy sobie kilka książeczek, które można czytać na głos. Wciągniemy się wtedy w ciekawą fabułę i zapomnimy o czasie.

Dobrym pomysłem jest także… wykonywanie prostych ćwiczeń fizycznych. Co prawda nie chodzi tutaj o bieganie po samochodzie czy wypinanie się z pasów. Ale spokojnie można z dzieckiem przeprowadzić sesję np. kręcenia nadgarstkami czy przeciągania się na komendę. Wszystkie te ćwiczenia rozgrzewają mięśnie, czynią podróż przyjemniejszą.

Innym sposobem jest… robienie śmiesznych min lub wydawanie zabawnych odgłosów. To idealna zabawa do samochodu, gdzie nie będziecie mieć postronnych obserwatorów. Dzieci ją uwielbiają.

Dla starszych dzieci polecamy obserwowanie i rozpoznawanie znaków drogowych. Wiele przedszkolaków jest nimi bardzo zaciekawionych. Podróż może być więc dobrą okazją do poszerzenia swojej wiedzy.

Atrakcje dla maluchów w podróży pociągiem

Podróż pociągiem jest o tyle wygodna dla dzieci, że mogą się przejść, gdy tego potrzebują. Pociągi często oferują także stoliki, na których można rozłożyć kolorowankę czy grę. Co w takim razie zaproponować dziecku?

Oczywiście kolorowanki. Kredki i cienka książeczka wcale nie zajmują tak dużo miejsca. Są za to w stanie zaangażować dziecko na dłuższą chwilę. Pociągi często oferują także stoliki, na których można rozłożyć kolorowankę.

Dobrym pomysłem będą zabawki takie jak układanki magnetyczne dla młodszych pociech. Starszym można kupić gry magnetyczne, w które zagra podczas jazdy. Działają one w podobny sposób do książeczek — zapewniają długie godziny bezpiecznej rozrywki. Magnesy utrzymują wszystko na miejscu, a więc nawet przypadkowe potrącenie nie spowoduje bałaganu.


Bardzo ciekawe mogą być też wszystkie gry i zabawy polegające na obserwowaniu drogi i krajobrazu. Liczenie krów, domów czy szukanie takich obiektów sprawdza się nie tylko w samochodzie.

Pomysły na podróż samolotem lub autobusem

Samolot i autobus są wymagającymi środkami transportu. Jest tak ze względu na bardzo ograniczone możliwości poruszania się lub robienia przystanków. To jednak nie znaczy, że podróż musi być dla was trudna. Dziecko nie musi być też skazane na kilka godzin oglądania bajek.

Mogą się tutaj przydać gry i układanki magnetyczne, kolorowanki wodne czy książeczki. Raczej unikajcie zabierania zabawek, które mają wiele elementów, które mogą się rozsypać. Zainwestujcie także w słuchawki dla dziecka, jeśli chcecie mu puszczać audiobooki lub bajki z tabletu. Dobrze sprawdzą się większe zabawki, np. ulubiony pluszak lub lalka małego dziecka.

Idealnie sprawdzą się wszystkie gry słowne. Mogą to być: “znajdź wszystkie przedmioty na literę” lub “pokaż mi wszystkie okrągłe przedmioty”.

Pomysły na zabawy podczas rejsu statkiem

Rejs statkiem daje wam najwięcej możliwości. Często bowiem dzieci pod opieką rodziców mogą swobodnie wychodzić na pokład. W kajucie także jest więcej miejsca niż w pozostałych środkach transportu, co ważniejsze — stale macie dostęp do swojego bagażu. Sprawdzą się tutaj wszystkie ulubione gry i zabawy, które macie w domu.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze propozycje pomogły wam przygotować listę zabaw z dzieckiem, które będą idealne w podróży. Pamiętajcie jednak przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim i maluchów.