Od kiedy czytać dziecku książeczki

Od jakiego wieku można dziecku czytać książeczki? Według psychologów rozwojowych już od pierwszych dni życia. Należy jednak pamiętać, żeby dobrze dobrać treści czytane dziecku. Maluchom powinny być czytane prosto i zwięźle napisane historie, bez zbędnych opisów. Ważne jest także, aby ilustracje były przemawiające do wyobraźni najmłodszych i pobudzały ich do aktywności. Książeczki są nie tylko doskonałym sposobem na rozwijanie umiejętności czytelniczych u dzieci, ale także na kształtowanie ich osobowości.

Dlaczego czytanie książek jest ważne?

Czytanie książek jest ważne, ponieważ rozwija umiejętności czytelnicze, a także poznawcze. Ma też multum innych zalet. Kształtuje osobowość dziecka i wpływa na jego wrażliwość. Książki mogą być również źródłem wiedzy na temat otaczającego świata. Ważne jest, aby zaczynać czytać książeczki już od najmłodszych lat, ponieważ to wtedy rozwijają się pierwsze nawyki czytelnicze. Wpływa także na późniejsze umiejętności jak np. znajomość języka czy ortografii.

W jakim wieku można z dzieckiem czytać i oglądać książki?

Od jakiego wieku można czytać dziecku książeczki? Zdecydowanie można to robić już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Ważne, aby było to regularne i systematyczne. Najlepiej książeczki były atrakcyjne dla malucha, czyli miały dużo ilustracji i prostą historię do przeczytania. Książeczki dla najmłodszych powinny być też proste w budowie – nie zawierać zbyt wielu liter i skomplikowanych zwrotów językowych. Warto czytać dziecku książeczki już od pierwszych miesięcy jego życia, ponieważ to wtedy rozwijają się pierwsze nawyki czytelnicze. Książeczki powinny być atrakcyjne dla malucha, ale również zawierać treści edukacyjne. Czytanie dziecku od najmłodszych lat jest bardzo ważne, ponieważ w ten sposób rozwija się jego umysł i zaczyna kształtować się wrażliwość na piękno literatury.

Jakie książki wybrać dla dziecka?

Książki dla dziecka w wieku 0-6 miesięcy

W takim wieku niemowlęciu nie jest potrzebna historia. Ważniejszy jest wygląd książki i jej faktura. Dobrze zainwestować w książeczki kontrastowe.  One zwracają uwagę dziecka już od pierwszych chwil życia. Mogą być one wykonane na przykład z grubego kartonu lub tektury, a ich strony powinny być pokryte czarnymi i białymi wyraźnymi wzorami. Dla 3-miesięcznych maluchów dobrze sprawdzą się też czerwone i żółte kształty.

Także książeczki sensoryczne, zawierające wiele różnych materiałów, mogą być odpowiednie dla małych dzieci. Mogą one mieć na przykład miękkie strony lub kolorowe nadruki. Książeczki tego typu powinny być dobrane indywidualnie do wieku i rozwoju dziecka. Ważne, żeby maluchy mogły je dotykać i oglądać, a także słuchać opowiadań czytanych na ich temat. W ten sposób ćwiczą one koordynację wzrokowo-ruchową, a także poznają nowe słowa i zwroty. Zanim jednak maluch zacznie samodzielnie odwracać strony książeczki, musi się jeszcze nieco nauczyć.

Jak czytać książki tak małemu dziecku? Pokazuj poszczególne strony i opowiadaj, jakie kształty się na nich znajdują. Możesz także powoli przesuwać książeczkę przed oczami niemowlaka.

Książki dla dziecka w wieku 6-12 miesięcy

Niemowlę już dobrze widzi kolory, więc książeczki kontrastowe można schować. Sensorycznymi będzie coraz bardziej zainteresowany. Mogą to być np. książeczki z materiałem fizycznie różnym od tła, np. puszystymi elementami lub miękkimi pluszowymi materiałami. Mogą też zawierać elementy piszczące czy gwiżdżące. Czasem w środku dziecko może też znaleźć bezpieczne lusterko. Ważne, żeby na każdej stronie maluch znalazł coś ciekawego do oglądania, słuchania i dotykania.

W wieku 9-12 miesięcy ważna zaczyna się robić też treść książeczek, które chcemy maluchowi czytać. Tu warto sięgać po opowiadania ze świata dziecka, np. o dzieciach i ich rodzicach, ulubionych misiach czy pszczółkach. Na końcu każdego rozdziału warto podsumować dwoma prostymi zdaniami treść książki.

Także proste, rytmiczne wierszyki, np. Jana Brzechwy, Stanisława Jachowicza czy Juliana Tuwima, świetnie nadają się do czytania nawet niemowlakom. Na początek możesz czytać tylko fragmenty, żeby zaznajomić malucha z taką formą literatury. Z pewnością zauważysz, że z czasem będzie coraz bardziej zainteresowany wierszykami.

Książki dla 1-latka i 2-latka

Wszystkie pozycje z dziurkami, zgięciami czy okienkami, które można otworzyć, są idealne dla najmłodszych czytelników. Dziecko zaczyna dostrzegać świat wokół siebie, więc warto mu pokazać, jak piękny może być on przedstawiony na kartach książki. Książeczki z serii „Akademia Mądrego Dziecka” to świetny wybór. Są one napisane prostym językiem i ilustrowane przez utalentowanych artystów.

Możesz wprowadzić także krótkie opowiadania, które rozwiną wyobraźnię Twojego dziecka. Najmłodsi czytelnicy docenią przede wszystkim piękne ilustracje oraz proste słownictwo. To wszystko znajdziesz w takich seriach jak “Pucio” albo “Jano i Wito”.

Wiersze i wierszyki to także dobry wybór na książeczki dla rocznych dzieci. Mają proste rymowanki, łatwe do zapamiętania, a jednocześnie rozbudzają wyobraźnię i skłaniają do refleksji i… masaży. Takie pozycje to np. “Idą mrówki po brzuszku” czy “Wierszyki paluszkowe”.

Kolorowanki to inna propozycja na książeczki dla najmłodszych. Są one pełne fantastycznych ilustracji, dzięki czemu dziecko rozwija wyobraźnię i ma frajdę z malowania. Do wyboru są różne pozycje: od bardzo prostych obrazków do kolorowania, aż po całe baśniowe historie. Zabawy z książeczkami to doskonały sposób na ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz spostrzegawczości u najmłodszych.

Zobacz więcej propozycji książek dla rocznego dziecka.

Książki dla przedszkolaka

Dłuższe opowieści i historie warto zaczynać czytać dziecku dopiero wtedy, gdy osiągnie ono ok. 3-4 lata. Przed tym czasem najlepiej sięgać po krótsze i prostsze pozycje, np. książeczki obrazkowe. Najmłodsi uczniowie przedszkola mogą natomiast czytać np. bajki o zwierzętach, baśnie lub legendy. Ważne, by treść była dostosowana do wieku i umiejętności czytelnika. Nadal warto zwracać uwagę na atrakcyjne ilustracje, które przyciągną wzrok dziecka.

Obecnie na rynku pojawiły się także interaktywne publikacje, które dodatkowo zachwycają dziecko. Dzięki temu maluch może aktywnie uczestniczyć w opowiadaniu. Książeczki edukacyjne, takie jak “Albik”, to propozycja dla rodziców, którzy chcą rozbudzić ciekawość świata u swoich pociech. Publikacje z tej serii składają się z kilkunastu stron, na których maluch może poznać nowe słowa, ich znaczenia oraz odgadywać kolejne historyjki. Zawierają także proste quizy, które sprawdzają, jak dobrze dziecko zrozumiało przedstawione treści.

Wiersze (np. logopedyczne) to także dobry pomysł dla przedszkolaka. Pierwsze lata życia to czas, w którym maluch uczy się podstawowych pojęć i ćwiczy sprawność manualną. Później ważny jest też rozwój językowy. Wierszyki w formie łamańców językowych pozwalają mu na trenowanie mowy. Warto to robić, bo możesz się prosto upewnić, że maluch dobrze wypowiada wszystkie głoski.

Jak czytać książki, gdy dziecko biega, skacze i wariuje?

Być może myślisz, że najlepiej znaleźć sobie wygodne miejsce, usiąść i czytać na głos. Dziecko powinno siedzieć blisko rodzica, by obserwować jego reakcję. Ważne, żeby kontakt wzrokowy pomiędzy czytającym a słuchającym był utrzymany. Dobrze jest też, gdy rodzic czasem przerwie czytanie, aby porozmawiać o tym, co dziecko widzi na obrazku.

Niektóre dzieci jednak nie potrafią usiedzieć w miejscu i gdy będziesz czytać, one zaczną biegać i się wygłupiać. To nic złego! Dzieci najłatwiej zapamiętują wszystko w formie zabawy i podczas ruchu. Nie zniechęcaj się, bo może się okazać, że Twoje dziecko uważnie słucha i przyswaja te informacje. Prawdopodobnie da Ci także znać, gdy znudzi się czytaną przez Ciebie historią. Starsze dziecko wprost Ci zakomunikuje, że chce robić coś innego. Młodsze maluchy pokażą to np. gestami.

Ważne, żeby rodzic czytał dziecku książeczki codziennie. Książeczki to doskonały sposób na rozbudzenie w dziecku ciekawości świata.