Jakich zabawek nie kupować dzieciom

Zabawki to jedna z tych rzeczy, którą dzieci ogromnie lubią. Służą one do rozwijania umiejętności, kształtowania osobowości oraz stanowią źródło radości i uciechy. Dlatego tak ważne jest, aby dobierać je starannie. Niestety, nie zawsze jest to łatwe zadanie. W sklepach pełno jest różnych rodzajów zabawek, a wybór odpowiedniej dla dziecka może być bardzo trudny.

Niestety nie każdy reklamowany przedmiot jest wartościowy. Dlatego wybierając zabawkę dobrze się zastanowić, zwłaszcza gdy nie ma możliwości spytać rodziców o preferencje dziecka. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jakich zabawek nie kupować dziecku.

Zbyt głośne / intensywnie świecące

Chociaż dzieci wydają się uwielbiać grające zabawki, to, niektóre z nich mogą być nieodpowiednie. Zwłaszcza te, które mają dużo elementów ruchomych i dźwiękowych. Istnieją także bardzo głośne zabawki, w których nie da się sterować poziomem dźwięku. Takie zabawki mogą przerażać małe dzieci i sprawiać, że bardzo się boją. Warto więc unikać takich zabawek, jeśli chodzi o dzieci poniżej trzech roku życia. Nawet jeśli maluch nie pokazuje strachu, to intensywne dźwięki i światło mogą go zwyczajnie przebodźcować.

Dla starszych to zresztą także nie najlepszy pomysł. Głośne zabawki często wywołują u dzieci stres. Jeśli przedszkolak przytknie je do ucha, to może nawet odczuć ból. Dlatego warto kupować takie, które mają regulację głośności, a najwyższy poziom dźwięku jest nadal bezpieczny. Alternatywnie wybierz zabawki, które nie świecą i nie grają. One też mogą dać dziecku zabawę na długie godziny.

Choć więc mogłoby się wydawać, że głośne i świecące przedmioty to świetny prezent dla maluchów, pamiętaj, że są to zabawki, które szkodzą dzieciom.

Podróbki i odpustowe gadżety

Podróbki można kupić za grosze w wielu sklepach, a także online. Dlatego zdarza się, że sięgamy po nie, zakładając, że dzieci się nie zorientują, a w portfelu zostanie kilka groszy.

Niestety, podróbki często okazują się mniej wartościowe, a czasem nawet szkodliwe. Dlatego warto wiedzieć, na co uważać przy ich zakupie.
Jednym z elementów, na które warto zwrócić uwagę, jest materiał, z którego podróbka jest wykonana. Często są to tanie i mało trwałe materiały, które łatwo się porysować lub rozerwać.

Kolejnym elementem jest cena. Jeśli produkt jest dużo tańszy niż oryginał, warto zadać sobie pytanie dlaczego. Może być wykonywany w nieuczciwych warunkach lub sprzedawany przez nieuczciwych handlarzy. Jego trwałość może być niższa niż oryginału. Dlatego warto uważać na to, na co się decydujemy i kupować tylko od sprawdzonych dostawców.

W razie wątpliwości zawsze poszukaj w internecie opinii o produkcie. Miej się na baczności, gdy takich zupełnie nie ma. Bądź czujna/y na nieprawdziwe, kupione recenzje.

Odpustowe gadżety natomiast to głównie tani i tandetny plastik. Ich główną wadą jest nietrwałość. Mimo niskiej ceny kupując taki gadżet, często przepłacamy, ponieważ zdarza się im połamać już po kilku dniach zabawy.

Niedostosowane do wieku dziecka

Pamiętaj, żeby kupować zabawki, które dostosowane są do wieku dziecka. Zabawki dla niemowląt muszą być miękkie i bezpieczne, ponieważ ich małe rączki i usta mogą je łatwo uszkodzić. Dla najmłodszych kupuj też zabawki, które można łatwo czyścić, np. w zmywarce lub pralce.

Dowiedz się więcej o tym, jak czyścić zabawki.

Unikaj zabawek ze szkła lub ceramiki, ponieważ są one niebezpieczne dla dzieci aż do 7 roku życia. Zamiast tego wybierz zabawki z wysokiej jakości plastiku, a jeszcze lepiej z naturalnych materiałów, jak karton lub drewno.

Zwróć też uwagę na oznaczenie na pudełku. Jeśli zabawka jest dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat, ale to nie oznacza, że ​​będzie idealna dla twojego 2-letniego dziecka. Jeśli przedmiot do obsługi wymaga precyzyjnych ruchów, to może jedynie sfrustrować malucha. Lepiej więc nie kupować nic na wyrost, takie podejście nie przyspieszy rozwoju dziecka.

Jeśli zupełnie nie widzisz oznaczenia wieku na pudełku, załóż, że to zabawka nie dla dzieci, a np. przedmiot kolekcjonerski.

Zagrażające bezpieczeństwu, zawierające szkodliwe substancje

Takich produktów nie powinno się kupować, ponieważ stanowią one zagrożenie dla dziecka. Mogą być one nieodpowiednie dla wieku i rozwoju dziecka lub po prostu słabo wykonane. W takim przypadku lepiej jest poszukać bezpieczniejszej alternatywy.

Normy, na które warto zwrócić uwagę to tak zwane oznaczenie CE. Mówi ono, że produkt został poddany testom i spełnia wszystkie wymogi Unii Europejskiej. Zwróć jednak uwagę, czy znaki C i E nie są zbyt blisko siebie. Takie ułożenie wskazuje na “China Export”. Jest to zupełnie inny znak, którym producenci chińskich towarów próbują zmylić europejskich konsumentów. Jeśli nie widzisz prawdziwego oznaczenia CE na opakowaniu, to zakładaj, że te zakawki nie są dla dzieci.

Warto także kupować produkty, które posiadają oznaczenie BPA Free. BPA to substancja, która jest szkodliwa dla zdrowia, a producenci muszą się jej wystrzegać szczególnie w produktach, które mają styczność z żywnością. Jest także obecna w niektórych plastikowych zabawkach. Dobrze się jej wystrzegać, bo przecież dzieci wkładają różne przedmioty, w tym i zabawki, do buzi.

Niestety, zdarza się, że produkty, które nie spełniają norm bezpieczeństwa, są sprzedawane w sklepach. Warto więc zapamiętać, aby zawsze sprawdzać  dokładnie oznaczenia na pudełku.

Pluszaki i inni zbieracze kurzu

Szczególnie należy ich unikać, jeśli dziecko ma alergię. Jednak nawet w innym przypadku warto wstrzymać się od setnego pluszaka, czy bibelotów, których jedynym zadaniem jest stanie na półce. Niestety, są to też produkty, które często są wybierane jako bezpieczna alternatywa, gdy nie znamy preferencji dziecka. W takim przypadku warto sięgnąć po takie zabawki, które łatwo będzie można wyczyścić, gdy się zabrudzą.

Najlepiej jednak, zamiast kupować dziecku kolejnego pluszaka, który będzie siedział na półce, warto zainwestować w coś, co będzie mogło się przydać. Równie bezpiecznym prezentem są np. książki!

Zabawki wzmacniające stereotypy

Jeszcze niedawno bardzo popularne było dzielenie zabawek na te “dla chłopców” i takie “dla dziewczynek”. Takie podejście, zamiast wzmacniać mocne strony i zainteresowania dziecka, wzmacniało stereotypy. Taki podział jest coraz mniej popularny, ale niestety nadal można go spotkać.

Warto pamiętać, że takie podejście do zabawek może prowadzić do problemów w przyszłości. Badania pokazują, że im bardziej dziecko jest przyzwyczajone do określonych ról i ograniczeń, tym trudniej mu będzie się odnaleźć w świecie i wyjść poza przypisaną mu rolę. Przy wybieraniu zabawek zwracajmy przede wszystkim uwagę na to, czym interesuje się dziecko.

Traktor dla dziewczynki czy lalka dla chłopca to naprawdę nie jest koniec świata. Pamiętajmy, że dzieci nie muszą się dostosować do naszych oczekiwań, a my nie powinniśmy ich do tego zmuszać.

Z jakimi prezentami warto szczególnie uważać?

Są też inne prezenty, po które nader chętnie sięgamy, a dość rzadko są dobrymi prezentami dla dzieci. O czym mowa?

Kosmetyki

Delikatna skóra dzieci nie potrzebuje kosmetyków, lepiej więc ograniczyć się do innych, lepszych prezentów. Jeśli kosmetyk to koniecznie coś, co chcesz podarować, pamiętaj, że dzieciom nie powinno się podawać kosmetyków zawierających alkohol etylowy ani inne substancje drażniące. Wybieraj kosmetyki wyłącznie z dobrym składem, które są stworzone małego dziecka. Zwróć uwagę na oznaczenie wiekowe, a jeśli masz wątpliwości, sięgnij po takie od pierwszego dnia życia.

Wystrzegaj się także emolientów. To kosmetyki, które powinny stosować wyłącznie dzieci mające atopowe zapalenie skóry. Dla innych maluchów mogą być szkodliwe!

Ubranka

Chociaż wydają się bezpiecznym prezentem, jest kilka spraw, o których warto pamiętać lub zapytać rodziców.

Po pierwsze, materiał. Ubranka dla niemowląt mogą być uszyte z bawełny, która jest naturalnym i oddychającym materiałem. Niektóre ubrania są także wykonane z poliestru lub innych syntetycznych materiałów, które mogą być mniej przewiewne i podrażniające.

Pamiętaj też o tym, żeby sprawdzić szwy i guziki. Ubrania dla niemowlaków powinny mieć gładkie szwy, które nie będą podrażniać delikatnej skóry dziecka.

Dobierz odpowiednio rozmiar. Nie skupiaj się tylko na oznaczeniu wieku na metce! Bardzo często jest to mylące. Dopytaj rodziców o dokładny rozmiar malucha. Inaczej może się okazać, że dziecko prezentu nigdy nie założy!

Starsze dzieci mają już często sprecyzowany gust i ulubione kolory. Warto to uwzględnić w wyborze ubrań.

Pamiętaj też, że żadne ubranie nie będzie dla malucha tak fascynujące, jak nowa zabawka. Zwłaszcza na twarzach przedszkolaków możesz zaobserwować zawód, gdy otrzymają w prezencie wyłącznie ubranka.

Słodycze

Dzieci je lubią. Rodzice sporo mniej. Dla dziecka słodycze to przede wszystkim radość, a nie tylko dodatkowe kalorie do diety. Lepiej więc ograniczać ilość słodyczy w paczkach prezentowych. Jeśli koniecznie chcesz je kupić, to wybierz takie o naturalnym składzie i niewielkiej zawartości cukru. Zamiast zwykłych chipsów — kup suszone owoce, czekoladę mleczną zastąp bardziej gorzkim odpowiednikiem, a z ciasteczek kup te na mące pełnoziarnistej.

Lepiej jednak ograniczyć tego typu upominki do niezbędnego minimum.

Zabawki “edukacyjne”

Kupując dziecku zabawki, często chcemy, aby miały pozytywny wpływ na rozwój maluszka. Niestety producenci i reklamy bez skrupułów to wykorzystują. Sugerują, że ich interaktywne przedmioty będą idealne dla naszych pociech. Często wprost informują, że są idealne do nauki i potrafią nawet wprowadzić dziecko w świat czytania czy pisania.

Warto zawsze krytycznie podchodzić do wszystkich reklam, na które się natkniesz. Często bowiem zabawki sprzedawane jako edukacyjne wyrządzają więcej szkody. Na co zwracać uwagę, aby wybierać prawdziwie edukacyjne przedmioty? Przeczytasz o tym w naszym artykule: https://zabawkidlamaluszka.pl/ktore-zabawki-sa-edukacyjne-i-naucza-twoje-dziecko-mowic-czytac-i-liczyc/

Podsumowanie

Zabawki służą do rozwijania umiejętności dziecka i wprowadzania go w świat przedmiotów. Dziecko powinno mieć możliwość poznania nowych rzeczy i uczenia się poprzez zabawę. Jednak nie każda zabawka i przedmiot nadaje się na prezent.

Lepiej poświęcić piętnaście minut wybierając zabawkę, niż podarować dziecku niedobrą zabawkę. A już w szczególności warto sprawdzać oznaczenia wiekowe i bezpieczeństwa, by maluchy miały tylko bezpieczne i dostosowane do swoich umiejętności przedmioty.