Jak czyścić zabawki oraz prać pluszaki Twojego dziecka

Niemowlęta są bardzo wrażliwe na bakterie i zarazki. Wszystko wkładają do buzi, dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie zabawek dziecka. Starsze dzieci także nie powinny się bawić brudnymi zabawkami, które zbierają kurz i drobnoustroje.

Wielu rodziców nie wie, jak prawidłowo czyścić zabawki swoich dzieci, ale istnieje kilka prostych metod, które zapewnią Twojemu maluchowi bezpieczeństwo i zdrowie, nie uszkadzając przy tym samej zabawki! W tym artykule opowiemy o tym, jak prać zabawki z materiału, plastiku czy gryzaki, aby były bezpieczne dla dziecka, a jednocześnie nie straciły swoich właściwości.

Sprawdź na opakowaniu lub w ulotce

Wiemy, że gdybyś trzymała pod ręką wszystkie opakowania po zabawkach, to cały Twój dom by w nich utonął. Jednak opakowanie lub ulotka to miejsce, gdzie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o zabawkach, także instrukcję, jak je wyczyścić.

Wypracuj sobie automatyczne robienie zdjęcia instrukcji czyszczenia od razu po odpakowaniu zabawki. Takie zdjęcie możesz potem wrzucić na chmurę typu iCloud lub Google Drive i odpowiednio opisać. Dzięki temu zawsze będziesz mieć wszystkie potrzebne informacje pod ręką.

Jak prać maskotki i miękkie zabawki

Aby prawidłowo wyprać miękkie zabawki dziecka, takie jak pluszaki czy maskotki, którymi maluchy często się bawią, włóż je do worka do prania lub poszewki na poduszkę. Najpierw jednak upewnij się, że nie jest to zabawka interaktywna i nie ma zaszytych w środku baterii.

Upewnij się, że pralka jest pusta, zanim ją włączyć. Lepiej takich zabawek nie prać razem z ubraniami. Możesz wtedy wybrać zimną lub ciepłą wodę, ale nigdy gorącą. Sprawdź, jak bardzo brudna jest zabawka i zerknij także, co sugeruje jej producent. Jeśli masz w pralce specjalny program do prania delikatnego albo ręcznego — wykorzystaj go.

Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów jest dodanie do wody kilku kropli olejku lawendowego. To również sprawi, że ulubiona zabawka Twojego dziecka będzie wyjątkowo miękka w dotyku!

Jak prać maskotki uszyte z jedwabiu czy aksamitu? Najlepiej oddaj je do pralni chemicznej lub przemyj wilgotną chusteczką.

Zazwyczaj nie powinno się takich zabawek suszyć w pralkosuszarce ani w suszarce bębnowej. Raczej unikaj także kładzenia ich na kaloryferze. Rozwieś je do wyschnięcia, wcześniej możesz odsączyć nadmiar wody zwykłym ręcznikiem lub papierowym. Przed oddaniem zabawki upewnij się, że jest całkowicie sucha. Dzięki temu rzucona przez dziecko w kąt nie zacznie pleśnieć.

Jeśli chcesz tylko zdezynfekować zabawkę, np. po wizycie na placu zabaw, to spryskaj ją po prostu płynem do dezynfekcji. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia i jest już gotowa do dalszej zabawy.

Jak czyścić klocki i inne plastikowe zabawki?

Plastikowe zabawki są zazwyczaj dość łatwe do umycia, ale zanim zaczniesz je czyścić, musisz podjąć kilka podstawowych środków ostrożności. Niezależnie czy myjesz zabawkę ręcznie, czy automatycznie — usuń z niej wszelkie baterie — mogą wyciec i uszkodzić zabawkę.

Niektóre plastikowe zabawki można myć w zmywarce do naczyń lub pralce, ale jest kilka ważnych rzeczy, o których musisz pamiętać.

Sprawdź w instrukcji (lub na zrobionym zdjęciu), czy zabawkę można myć mechanicznie. Jeśli tak, to sprawdź, czy pralka jest pusta, bo zabawka może uszkodzić inne rzeczy w załadunku. Jeśli masz jednak zmywarkę — to lepiej w niej uprać zabawki.

Jeśli chcesz wyczyścić przedmiot ręcznie, to zacznij od przetarcia go detergentem w mało widocznym miejscu. Dzięki temu sprawdzisz, czy środek nie zmywa koloru lub nie uszkadza faktury zabawki. Do mycia posłuży Ci zwykła gąbka lub ściereczka. Fragmenty trudnodostępne ogarniesz za pomocą starej szczoteczki do zębów.

Podobnie, jak w przypadku miękkich pluszaków, jeśli chcesz zdezynfekować zabawki zabrane przez dziecko np. do żłobka, to spryskaj je płynem dezynfekującym. Wytrzyj dokładnie, żeby znowu były czyste.

Jak wyczyścić niemowlęcy gryzak?

Gryzak dla niemowlaka najczęściej wystarczy regularnie wyparzać w gorącej wodzie. Powinien być odporny na wysoką temperaturę. Często producent informuje także o możliwości użycia mikrofalówki. Gryzaki można także myć w zmywarce — to dobre wyjście, gdy np. mają masujące wypustki, które inaczej ciężko wyczyścić.

Jeśli gryzak jest zrobiony z drewna lub silikonu, wtedy będziesz musiał go wyczyścić wodą z mydłem. W przypadku gryzaków silikonowych możesz je również wygotować przez około trzy minuty.

Uważaj jednak na gryzaki z cieczą do chłodzenia. Takie mogą gorzej znosić wysokie temperatury, wtedy lepiej sprawdzi się klasyczne mycie.

Być może interesuje Cię, co jaki czas myć gryzaki Twojego maluszka? Pod bieżącą wodą dobrze go przepłukać za każdym razem, gdy spadnie na ziemię. Wyparzać czy wyjaławiać w mikrofali możesz rzadziej. Jeśli dziecko sporadycznie się nimi bawi, to raz na tydzień będzie wystarczająco. Gdy gryzak jest w buzi maluszka przez cały czas, być może konieczne okaże się częstsze dezynfekowanie zabawki.

Jak czyścić zabawki do kąpieli

Myślisz, że zabawki po kąpieli są czyste? Mamy dla Ciebie niedobrą wiadomość. Bakterie i pleśń uwielbiają żyć w zakamarkach małych zabawek, więc szybko gromadzą się w nich zanieczyszczenia. A zabawki do kąpieli często mają dziurkę, przez którą wlatuje woda i tworzy idealne środowisko dla drobnoustrojów.

Najłatwiejszym sposobem na ich wyczyszczenie jest włożenie ich do zmywarki. Jeśli nie jest to możliwe, możesz je umyć w gorącej wodzie z mydłem. Możesz też namoczyć je na kilka godzin w wodzie z octem. Musisz je wtedy dokładnie przepłukać, żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Co jakiś czas wymieniaj zabawki do wanny i nigdy nie pozostawiaj ich np. w zamkniętych, plastikowych pojemniczkach. Niech mają czas spokojnie odcieknąć po każdej kąpieli z Twoim maluchem.