Czy dobre zabawki muszą być drogie

Święta za pasem i pytanie, co kupić na prezent, zaprząta głowę każdego z nas. Jako rodzice wiemy, że czasami trudno jest znaleźć zabawkę, którą dziecko pokocha, nie nadwyrężając przy tym budżetu domowego. Na szczęście istnieje wiele różnych dostępnych opcji! W tym artykule przejdziemy przez kilka przykładów zabawek, które nie muszą być drogie, ale też nie rozczarują Twoich dzieci, gdy otworzą prezenty w świąteczny poranek.

Pomysły dla niemowlaka

Najmłodsze dzieci nie mają ogromnych wymagań i nie potrzebują najdroższych zabawek, by być szczęśliwymi. W rzeczywistości wiele maluchów jest całkowicie zadowolonych, bawiąc się przedmiotami domowego użytku lub rzeczami, które znajdują w naturze. Dlatego wiele osób nie kupuje niemowlakom drogich zabawek.

Jeśli szukasz konkretnych pomysłów na tanie prezenty, które zajmą maluszka na długo, to polecamy Ci następujące przedmioty. Najważniejsze, aby taka zabawka była bezpieczna i dostosowana do wieku dziecka.

 • Gryzak i zabawki do żucia: Są one idealne dla maluchów, które ząbkują. Pomagają ukoić obolałe dziąsła i zapewniają fajny sposób zabawy. W dodatku przygotowują dziecko do samodzielnego jedzenia.
 • Sortery kształtów: Te zabawki pomagają maluchom poznawać kształty i kolory. Są też zabawnym sposobem na rozwijanie koordynacji ręka-oko. Jest to zabawka, którą znajdziesz w każdym sklepie dla dzieci w wielu wariantach. Sortery drewniane mogą być dość drogie, ale plastikowe kosztują mniej, a mogą dać równie dużo zabawy.
 • Zabawki do kąpieli: Czas kąpieli jest zawsze świetną zabawą dla dzieci, a dodanie nowych zabawek do kąpieli może sprawić, że będzie ona jeszcze przyjemniejsza. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów zabawek do kąpieli. Nie musisz kupować od razu tych, które śpiewają i robią pianę. Klasyczna gumowa kaczka także posłuży maluszkowi dość długo.

Propozycje dla dwulatka

Dwulatek także nie potrzebuje, aby kupować mu drogie zabawki. Wybierz rzeczy, które są dostosowane do jego wieku. Najważniejsze, aby zabawka była bezpieczna, maluszek może ją jeszcze np. intensywnie wkładać do buzi.

 • Duże kartonowe pudło, które Twoje dziecko może przekształcić w samochód, dom lub samolot. Możesz kupić pudło do przeprowadzek i zestaw farb, kredek oraz klej. Będzie Cię to kosztować grosze, a umożliwi Wam wspólne dekorowanie. Jeśli dodatkowo kupisz zestaw lampek choinkowych, to maluchy będą mogły przystroić swój nowy domek pięknymi światełkami.
 • Przybory kuchenne, takie drewniane łyżki czy trzepaczka i miska też świetnie się nadadzą. Dwulatki uwielbiają naśladować dorosłych, a dodatkowe akcesoria do ich własnej kuchni mogą je zająć na długie godziny.
 • Naklejki! Są świetne do dekoracji i prawie wszystkie dzieci je uwielbiają. Jednocześnie są naprawdę tanie, książeczki z naklejkami znajdziesz już za kilka złotych.

Zabawki dla przedszkolaka

Przedszkolaki nieco pewniej czują się we wszystkich pracach plastycznych. Potrafią także zazwyczaj dość sprawnie posługiwać się nożyczkami, co daje Ci wiele nowych możliwości. Zastanów się przede wszystkim, czym lubi się bawić i czego potrzebuje dziecko.

 • Świetnym pomysłem jest kupienie czegoś, co zaangażuje całą rodzinę, np. zrobienie ozdób świątecznych. Możesz pójść do sklepu z rękodziełem i kupić tam niedrogie materiały. Wtedy Twoje dziecko będzie miało frajdę z tworzenia razem z Tobą pięknych ozdób.
 • Rozważ zakup kilku katalogów, które są wypełnione ładnymi zdjęciami. Możesz je wykorzystać jako książeczki dla przedszkolaków, by zwiększyć ich umiejętności wycinania i klejenia. Jeśli twoje dziecko jest starsze, może nawet zechce spróbować rysować samodzielnie, kopiując obrazki z magazynu.
 • Puzzle to wspaniały prezent dla przedszkolaka, który jednocześnie jest tani. Nie tylko są zabawne, ale też pomagają dziecku uczyć się umiejętności rozwiązywania problemów i koncentracji na zadaniu. Puzzle są dostępne na różnych poziomach trudności, więc możesz znaleźć takie, które będą idealne dla wieku i poziomu umiejętności Twojego dziecka. Jeśli i Ty lubisz układać puzzle — tym bardziej warto je kupić w prezencie dziecku. Będziecie mogli spędzić miło czas na wspólnej zabawie.

Prezenty dla starszych dzieci

Starsze dzieci mają już pewne preferencje i wymagania. Nie oznacza to jednak, że od razu musisz biec i kupować im najnowszego robota konstrukcyjnego, wypasiony zestaw klocków lego czy interaktywną zabawkę na licencji znanej firmy. Święta to np. świetny czas, by kupić dziecku książki. Jest ich tak wiele różnych rodzajów, że na pewno znajdziesz coś, co odpowiada ich gustowi i preferencjom. W zależności od wieku Twoich dzieci wybieraj spośród klasyków takich jak “Hobbit” lub bardziej współczesnych pozycji jak te autorstwa JK Rowling.

Co poza książkami masz do dyspozycji?

 • Puzzle wciąż mogą być świetnym pomysłem, ale rozważ kupienie dziecku czegoś, co nie tylko będzie zabawne, ale i edukacyjne, np. zestawu artystycznego. A może zaciekawią je puzzle 3D? Są nieco droższe od dwuwymiarowych odpowiedników, ale nadal możesz je kupić za kilkadziesiąt złotych.
 • Gry planszowe to także świetny pomysł. Możesz kupić coś, co jest skierowane do starszych dzieci i dorosłych. Będzie to idealny prezent dla twojego dziecka. W zależności od nastroju może grać z przyjaciółmi albo z Wami — rodzicami. Gry planszowe to najlepsza okazja, aby spędzić czas razem.
 • Nieco droższa opcja, ale na pewno zostanie doceniona przez młodych artystów to zestaw farb i kredek. To da Twojemu dziecku możliwość twórczego wyrażenia siebie.

Czy dobre zabawki muszą być drogie? Nie! Wystarczy, że znajdziesz coś, co zainteresuje Twoje dziecko i czym będzie się chętnie bawiło. Jest tak wiele różnych możliwości, więc nie spiesz się i zastanów się, co może być idealnym prezentem dla Twojego malucha lub nieco starszego potomka.

Jeśli chcesz znaleźć konkretne pomysły, to sprawdź nasze artykuły:

Życzymy Ci, żeby każdy twój prezent był trafiony i wywołał uśmiech na twarzy dziecka.