Twoje dziecko zauważyło, że piasek kinetyczny stracił swoje właściwości? Jeśli nie chce się już “lepić”, to jest kilka rzeczy, które możecie wypróbować. Ale co to w ogóle znaczy, że piasek kinetyczny wysycha? Czy w ten sam sposób, co piasek kinetyczny, możemy wykorzystać inne substancje? A może istnieje sposób, aby przywrócić piasek kinetyczny do swoich oryginalnych właściwości?
Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak uratować tę masę plastyczną, gdy nieco się zbryli.
Co to jest piasek kinetyczny?
Piasek kinetyczny to masa plastyczna, która pozwala na modelowanie obiektów. Jest to możliwe dzięki temu, że piasek ten “przykleja” się do siebie i można go w dowolny sposób formować. Jednocześnie nie lepi się do rąk i łatwo go usunąć z różnych powierzchni. Nie tworzy też błota.
Składa się ze zwykłego piasku, do którego dodany jest specjalny polimer. Dzięki temu nie przykleja się do rąk i przypomina w dotyku plastelinę. Może być zabarwiony na różne kolory.
Piasek kinetyczny jest ciekawym materiałem dla każdego dziecka, które lubi bawić się w piaskownicy. Jego zaletą jest to, że można wysypać także w domu. W dłoniach wygląda jak magiczny piasek. Jest jednocześnie elastyczny i sypki. Poddany naciskowi łączy się w bryły. Gdy zostawisz go swobodnie — zaczyna przeciekać przez palce.
Piasek kinetyczny może używać nawet dwulatek. Co prawda powinien to robić wyłącznie pod Twoją opieką. Piasek, chociaż nietoksyczny nie powinien być zjadany. Niestety maluszki lubią wkładać i smakować różne masy. Trzylatek i starsze dzieci mogą się bawić bez nadzoru rodziców. Do piasku możesz dokupić specjalny basen lub korytko i foremki. Równie dobrze możesz wykorzystać foremki do zwykłego piasku, które latem dzieci używają w piaskownicy.
Czy piasek kinetyczny wysycha?
Taki piasek nie powinien wysychać, gdyż dba o to polimer, który zapobiega wysychaniu. Jest to trwała substancja, która nie paruje jak woda. Niełatwo ulega też degradacji. Mimo tego możesz mieć wrażenie, że z biegiem czasu coraz trudniej pracuje się z piaskiem.
Dzieje się tak wtedy, gdy dodawane są do niego barwniki czy inne dodatkowe substancje w dużych ilościach. One powodują, że piasek traci swoje właściwości. Jeśli Ty lub Twoje dziecko uwielbiacie piasek kinetyczny, ale martwicie się o to, że zbyt szybko się zbryla, to mamy dobrą wiadomość. Można go nieco “nareperować” domowym sposobem.
Jak wygląda zbyt suchy piasek kinetyczny?
Piasku kinetycznego nie trzeba polewać wodą, aby ulepić z niego kulkę, ale jeśli jest zbyt suchy, to się zbryla. Ciężej się z niego lepi babki. Może przypominać w dotyku piaskowiec. Jeśli masz taki problem, to spróbuj naszego sposobu.
Co zrobić, gdy piasek kinetyczny wyschnie?
Wymieszaj go delikatnie
Tak! Bardzo często wystarczy go dobrze rozmieszać palcami, aby odzyskał swoją pierwotną formę. Jeśli nie pomoże to, możesz użyć wilgotnej szmatki lub chusteczek nawilżanych.
Już po chwili powinieneś poczuć, że grudki rozsypują się w sypki piasek. Jeśli tak nie jest, to spróbuj kolejnej propozycji z naszej listy.
Dodaj troszkę wody
Jeśli jednak faktycznie piasek nie chce się lepić, to możesz spróbować go lekko podlać wodą. Najlepiej spryskać nim powierzchnię, a potem delikatnie wymieszać. W ten sposób piasek powinien odzyskać swoje właściwości.
Na początek dodaj odrobinę wody. Zawsze prościej jest spryskać piasek ponownie, niż odlewać zbyt dużo cieczy. Pamiętaj, aby potem naprawdę dokładnie wymieszać zawartość pojemnika. Jeśli to konieczne, możesz dodać trochę więcej wody. Po kilku minutach piasek powinien odzyskać swoją pierwotną formę.
Dodaj odrobinę oleju
Alternatywnie spróbuj dodać oleju. Niektóre oleje roślinne (np. olej z pestek winogron) lub mineralne (np. olej parafinowy) mogą pomóc w utrzymaniu wilgotności piasku kinetycznego. Jeśli używasz oleju, dokładnie wymieszaj jego zawartość z piaskiem, aby uniknąć powstania plam i grudek.
Podobnie jak w przypadku wody — najlepiej rozprowadzić olej w postaci mgiełki. Spryskaj powierzchnię piasku i dokładnie wymieszaj. Gdy nie możesz tak zrobić, to delikatnie wmasuj olej w ręce i wtedy spróbuj poprawić właściwości piasku. Raczej nie wlewaj oleju bezpośrednio do pojemnika — ciężej będzie Ci w ten sposób równomiernie go rozprowadzić.
Kup nowy piasek
To najbezpieczniejsze rozwiązanie. Wybieraj wysoko oceniany piasek. Powinien on wytrzymać naprawdę długo bez zbrylania się. Raczej nie mieszaj zestarzałego piasku z nowym. Gdy musisz wymienić piasek, wyrzuć stary w całości, a do pojemnika wsyp nowy.
Jeśli obawiasz się, że ten też będzie wysychał, to po każdej zabawie szczelnie go okrywaj.
Chcesz zobaczyć, jakie inne masy plastyczne możesz wybrać dla malucha? Sprawdź 6 pomysłów na tanie masy plastyczne (poniżej 20 złotych).
Podsumowanie
Piasek kinetyczny to świetna zabawka, która nie tylko bawi, ale też ćwiczy małą motorykę. Jego wadą może być jednak to, że schnie i się zbryla. Co zrobić, gdy piasek kinetyczny wyschnie? Możesz spróbować go uratować i dać dzieciakom wiele dodatkowych godzin rewelacyjnej zabawy!