Co zrobić, gdy dziecko niszczy zabawki

Ten artykuł jest o tym, co zrobić, gdy dziecko niszczy swoje zabawki. To może być denerwujące, kiedy nowa zabawka zamienia się w popsutą górę plastiku. W tym artykule znajdziesz kilka pomocnych wskazówek, które pomogą w rozwiązaniu tego problemu.

Zabawka nie jest dostosowana do wieku dziecka.

To najczęstszy powód, dla którego dziecko niszczy swoje zabawki. Zabawka, która jest dla niego zbyt zaawansowana, może być frustrująca. Wtedy dziecko i doprowadzić do jej zniszczenia. Jeśli twoje dziecko ciągle niszczy przedmioty, upewnij się, że kupujesz takie, które są dostosowane do jego wieku.

Zabawki dla starszych dzieci mają także wiele drobnych elementów, które maluch może oderwać. Wtedy nie tylko zabawka jest zniszczona, ale dziecko może się zadławić lub połknąć odłamek.

Zabawka nie została dobrze wykonana.

Niektóre zabawki mają bardzo niską jakość, która nie wytrzymuje zabawy. Jeśli znajdziesz zabawkę, która jest źle wykonana, nie kupuj jej swojemu dziecku. Niekiedy o niskiej jakości świadczy cena, ale nie jest tak zawsze. Dokładnie sprawdź zabawkę przed jej zakupem. Obejrzyj opakowanie, zerknij do środka, sprawdź, w jaki sposób są połączone części zabawki.

Zastanów się, czy Twój maluch jest wystarczająco dorosły, by mieć tę zabawkę. Szukaj też marek, które produkują solidne zabawki. Jeśli Twoje dziecko jest szczególnie wymagające w stosunku do swoich zabawek, zapytaj na forum lub grupach w social mediach skierowanych do rodziców. Tam na pewno otrzymasz podpowiedź, w jakie zabawki warto inwestować.

Maluch ma silną potrzebę sprawdzenia, jak rzeczy działają.

Na pewnym etapie rozwoju dzieci są bardzo zainteresowane tym, jak działają przeróżne rzeczy. Rozbiorą na części wszystko, co wpadnie im w ręce, by sprawdzić, jak to działa. Jeśli Twoje dziecko jest w tym wieku, może niszczyć swoje zabawki tylko z tego powodu. Zamiast zapytać, rozerwie pluszaka na dwie części, by sprawdzić, co ma w środku. Albo może odrywać koła od samochodu, by zobaczyć, jak się porusza.

Jeśli nie możesz powstrzymać swojego dziecka przed niszczeniem zabawek, spróbuj skierować jego energię na coś bardziej konstruktywnego. Daj mu także stare zabawki i rzeczy, których nie będzie Ci szkoda.

Rozbieraj zabawki razem z nim

Nie zostawiaj takiego malucha samego. Towarzysz mu w zabawie i pomóż mu rozebrać zabawki na części. To dobry sposób, by dowiedzieć się, jak działają różne rzeczy, a przy okazji może być świetną zabawą. Nauka przez zabawę jest znacznie bardziej skuteczna, a jeśli Wasz wspólny czas uzupełnisz komentarzem — młody człowiek będzie bardzo chętnie przyswajać wiedzę.

Kup specjalne zestawy konstrukcyjne

Jest wiele sposobów, by poradzić sobie z tym problemem. Możesz kupić dziecku kilka narzędzi lub zestawów konstrukcyjnych. Pomogą mu one skupić się na jego “dociekliwych” skłonnościach. Te zestawy mogą być świetnym sposobem na nauczenie Twojego dziecka o otaczającym je świecie. Zobaczy, jak działają różne rzeczy i będzie się przy tym świetnie bawić.

Jeśli maluch szczególnie upodobał sobie majsterkowanie — możesz zainwestować w warsztat dla dzieci. Gdy z uporem maniaka niszczy maskotki — kup zestaw do robienia maskotek i wspólnie stwórzcie miłego pluszaka.

Co robić, gdy dziecko niszczy zabawki innych maluchów?

To bardzo często największy problem rodziców, gdy ich pociechy bawią się wspólnie z innymi dziećmi. Nikt nie lubi, gdy ktoś niszczy przedmioty, ale jeśli w dodatku należą one do kogoś innego, to problem może eskalować. Możesz do wspólnej zabawy dać rzeczy, których nie będzie Ci szkoda. Oraz zasugerować to samo innym rodzicom.

Jeśli wiesz, że Twoje dziecko niszczy zabawki, to uważnie je obserwuj i staraj się reagować jeszcze zanim zepsuje jakąś rzecz. Przytrzymaj rączkę dziecka, mówiąc stanowczo, że nie wolno tak robić. A następnie…

Tłumacz, tłumacz i jeszcze raz tłumacz

Zawsze jednak tłumacz dziecku, dlaczego nie może tego zrobić. Samo powiedzenie, że czegoś nie wolno to za mało. Wyjaśniaj, dlaczego jego działania prowadzą do niepożądanych konsekwencji i jak powinien się zachowywać w przyszłości. Zawsze daj mu szansę przeprosić za zniszczenie czegoś wartościowego. Spróbujcie naprawić razem popsutą rzecz.

Tłumaczenie nie zadziała od razu. Możesz mieć wrażenie, że mówisz do dziecka jak do muru. Nie martw się — maluch rozumie to, co mu przekazujesz. Niestety jego płat kory przedczołowej nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty i nie umie hamować swoich impulsów. Jeśli ciekawość podpowiada mu “sprawdź, co się stanie, jak rzucisz tym z balkonu”, to może się okazać, że w pewnym wieku mimo Twoich tłumaczeń po prostu to zrobi. Na szczęście — wyrośnie z tego, a Twoje słowa zapadną mu głęboko w pamięć.

Jeśli mimo wszystko uważasz, twój maluch jest naprawdę destrukcyjny i wydaje się nie rozumieć, dlaczego nie powinien niszczyć zabawek — poszukaj pomocy u terapeuty. Psycholog dziecięcy będzie w stanie określić, czy psucie nie wynika z jakichś zaburzeń rozwojowych i zasugerować Ci odpowiednią terapię.

…oraz dawaj przykład

Najważniejsze jest to, aby samemu dawać przykład. Wychowanie dzieci to trudny proces, który najczęściej odbywa się przez naśladowanie dorosłych, a nie to, co mówimy. Gdy dziecko na co dzień widzi, jak dbamy o rzeczy, to automatycznie uczy się tego samego. Jeśli ciągle coś niszczysz i nie dbasz o swoje rzeczy, nie zdziw się, gdy twój maluch też zacznie tak robić.