Bezpieczne zabawki, czyli jakie?

Twoje dziecko zaczęło się intensywnie interesować zabawkami. Czekałeś na ten moment od miesięcy, ale teraz, kiedy ten dzień wreszcie nadszedł, czujesz się bardziej niespokojny niż podekscytowany. Czy powinieneś kupić swojemu maluchowi zabawkę? Jakiego rodzaju powinna to być zabawka? Skąd wiesz, które zabawki są bezpieczne?

W tym wpisie na blogu poruszymy temat bezpieczeństwa zabawek. Przeczytaj go, aby wiedzieć, jak wybrać bezpieczne zabawki.

Oznaczenie wieku

Producenci oznaczają wiek, od którego zabawka może być używana. Oznaczenie to można znaleźć na opakowaniu, samej zabawce lub książeczce z instrukcją. Ważne jest, by wziąć pod uwagę wiek dziecka, kiedy kupujesz mu zabawkę. Zbyt zaawansowane zabawki mogą potencjalnie doprowadzić do frustracji i znudzenia dziecka, podczas gdy te zbyt proste mogą nie utrzymać jego uwagi przez długi czas.

To nie wszystko, zabawka niedostosowana do wieku może też być potencjalnie niebezpieczna. Takim przykładem może być plastelina dla rocznego malucha. Najprawdopodobniej weźmie ją do buzi, bo właśnie tak poznaje otaczający go świat. Problem w tym, że tego typu zabawki mogą zostać łatwo połknięte i stwarzają zagrożenie zadławienia.

Pierwsze zabawki dla dziecka zostaną oznaczone przekreślonym napisem 0-3 lata.

Materiał i jakość szwów

Materiał, z którego wykonana jest zabawka, jest również ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku pierwszych zabawek dla dziecka. Niektóre materiały są bezpieczniejsze niż inne. Na przykład szmaciane i wypchane zwierzęta są na ogół uważane za bezpieczne, ale powinieneś unikać zabawek, które zawierają małe części, takie jak oczy, nosy czy guziki. Mogą one być łatwo połknięte przez dziecko i stwarzają ryzyko zadławienia.

Baterie

Zabawki na baterie to kolejny problem związany z bezpieczeństwem. Większość zabawek zasilanych bateriami posiada zabezpieczenia przed połknięciem baterii. Czasem jednak zabezpieczenia są gorsze — np. nie używają śrubek, ale mechanizmy bezśrubkowe. Bezpieczne zabawki powinny mieć mechanizmy, które wymagają użycia specjalistycznych narzędzi, jak śrubokręt, aby dostać się do baterii.

Jeśli dziecko połknie baterię, może to spowodować poważne problemy zdrowotne. Bateria może utknąć w gardle dziecka i spowodować oparzenia chemiczne. Bateria może także dostać się do przewodu pokarmowego. Jeśli tak się stanie, może to spowodować poważne blizny lub nawet perforację ścian jelita, co wymaga operacji.

Drobne elementy

Zabawki dla starszych dzieci czasem składają się z drobnych elementów, które maluszek może połknąć i się nimi zadławić. To nie wszystko. Jeśli nawet nie ma odłączanych elementów, to bobas może zabawkę połamać, stwarzając zagrożenie dla siebie. Pierwsze zabawki powinny być jednolite, tzn. nie składać się z wielu połączonych nietrwale elementów.

Jeśli nie masz pewności, czy małe rączki będą w stanie odłamać fragment zabawki — spróbuj zrobić to samodzielnie. Lepiej zniszczyć w ten sposób przedmiot, niż ryzykować życiem albo zdrowiem swojego dziecka.

Certyfikaty

Zabawki, które spełniają wymogi bezpieczeństwa, noszą znak CE. Certyfikat ten wydawany jest przez niezależne laboratoria badawcze. Oznacza, że zabawka spełnia wszystkie wymagania dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska w Europie. Na polskim rynku zabawek powinny być dostępne wyłącznie takie z oznaczeniem CE.

Możesz również sprawdzić inne certyfikaty, takie jak ASTM (Amerykańskie Stowarzyszenie Materiałów Badawczych) lub SGS (Szwajcarska Instytucja Testująca). Niekiedy znajdziesz także oznaczenie OEKO-TEX, który gwarantuje brak szkodliwych substancji w zabawkach materiałowych.

Obecność takich oznaczeń na zabawce daje Ci gwarancję, że została ona odpowiednio przetestowana i jest bezpieczna dla Twojego maluszka. Wybieraj zabawki, które spełniają tylko wyśrubowane normy bezpieczeństwa.

Zabawki dopuszczone do użytku, ale negatywnie wpływające na rozwój dziecka

Na co jeszcze zwracać uwagę przed wybraniem bezpiecznej zabawki? Dowiedz się, jaki wpływ ma na rozwój malucha.

Na rynku zabawek istnieje taka grupa, które co prawda są dopuszczone do użytku, ale nie są odpowiednie dla dziecka. Mogą mu wyrządzić krzywdę nie bezpośrednio, ale wpłynąć na jego harmonijny rozwój.

Należą do nich np. chodziki, które mogą zaburzyć rozwój motoryki dużej i spowodować wiele problemów, z którymi przez lata będzie się mierzyło dziecko. Więcej o chodzikach i bezpieczniejszych alternatywach znajdziesz w innym wpisie na naszym blogu.

Także zabawki ekranowe dla zbyt małych dzieci mogą doprowadzać do rozkojarzenia, marudności, problemów z zasypianiem, a także przestymulowania.

Co zrobić, gdy dziecko otrzymało w prezencie zabawkę niedostosowaną do wieku?

Najlepiej w takim przypadku schować ją, aż będzie gotowe do zabawy nią. To najlepsza strategia dla najmniejszych maluszków. Starsze dzieci, które otrzymały zabawkę nieodpowiednią do wieku, mogą nie być szczególnie chętne na rozstanie z nią. W takim przypadku zabawa powinna się odbywać wyłącznie pod nadzorem rodziców.

Porozmawiaj także z darczyńcą i podziel swoje obawy. Być może nie byli świadomi, że zabawka jest nieodpowiednia i następnym razem będą uważniej wybierać prezenty dla Twojego malucha.

Jak wybrać bezpieczne zabawki? Najważniejszym czynnikiem jest samo oznaczenie producenta. Zabawki powinny być wykonane z nietoksycznych materiałów, które nie zaszkodzą dziecku. Nie powinny także zawierać drobnych elementów, jeśli dziecko wkłada jeszcze różne rzeczy do buzi. Upewnij się, że zabawka jest odpowiednia dla wieku Twojego dziecka, zanim mu ją podarujesz.