Dziecko rzuca przedmiotami, co robić? Czy jest to problem? Jak sobie z nim poradzić?
Każdy rodzic, któremu zdarzyło się patrzeć, jak jego pociecha rzuca zabawkami lub innymi przedmiotami w powietrze, na pewno zastanawiał się, co może z tym problemem zrobić. Niestety, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Każde dziecko rzuca zabawkami i przedmiotami w inny sposób, dlatego też każdy rodzic musi szukać indywidualnego rozwiązania problemu. Najważniejsze to zachować spokój i cierpliwość. Należy obserwować dziecko, zauważyć czy ma jakiś powód do złości, frustracji. Jeśli tak, to należy mu pomóc w rozładowaniu tych negatywnych, silnych emocji. Można to zrobić np. poprzez rozmowę, ale też poprzez aktywność fizyczną. Cenne przedmioty mogą być również zamknięte w szafie czy innym zamykanym schowku.
Dlaczego dzieci tak lubią rzucać?
Dzieci często rzucają przedmiotami, ponieważ to coś, co sprawia im dużo radości. Rzucanie może być także formą zabawy i wyrazem energii. Z jakich jeszcze powodów dzieci rzucają?
Uczą się
Dziecko rzucając zabawkami, intensywnie się uczy. Przede wszystkim dowiaduje się, jak działa świat. Poznaje siłę fizyczną i jej skutki. Rzucając, obserwuje reakcje otoczenia na swoje działania. W ten sposób utrwala także trwałość przedmiotu. Zdobywa wiedzę, że to, co upadło, nie znika zupełnie, ale czasem dzięki rodzicom, wraca na swoje miejsce. Dziecko zaczyna rozumieć, że każdy czyn ma określone konsekwencje.
Z ciekawości i radości
Rzucanie sprawia maluchom dużo przyjemności. Pierwsze próby odbywają się, gdy dziecko zrzuca łyżeczkę, siedząc na kolanach rodzica. Maluch obserwuje, jak rzucony przedmiot spada na podłogę i co się z nim dalej dzieje. Potem próbuje rzucać zabawkami, które stoją w pobliżu. Najczęściej są to klocki, misie czy inne ulubione zabawki.
Nie radzą sobie z emocjami
Dziecko może rzucać przedmiotami i zabawkami, jeśli czuje się niespokojne lub zdenerwowane. Można temu zapobiec, jeśli rozpoznamy pierwsze symptomy tego zachowania. Największą szansę na sukces ma reakcja jeszcze zanim dziecko się rozpłacze.
Dzieci mogą rzucać, ponieważ czują się źle i potrzebują uwagi. Rzucanie może być formą protestu przeciwko czemuś, co je rozzłościło. Zabawki mogą być rzucane, ponieważ dziecko nie umie poradzić sobie z emocjami. W takich sytuacjach warto poświęcić czas na obserwację malucha lub rozmowę z dzieckiem. W ten sposob zdobywamy informację o źródle problemu. Jeśli dziecko rzuca zabawkami, to może to być oznaka tego, że czuje się niepewnie lub jest rozdrażnione. Może też sygnalizować problemy w relacjach rodzinnych. Należy poszukać przyczyny takich zachowań i spróbować je wyeliminować.
Czy da się wychować dzieci, żeby nie rzucały?
Nie! Rzucanie przedmiotami jest normą rozwojową. Jeśli nie jest zbytnio nasilone, nie ma potrzeby z tym walczyć. Lepiej wtedy zaproponować zabawę, która pozwoli dziecku wyładować energię. Dobrym pomysłem jest też schowanie cennych przedmiotów, którymi dziecko może rzucić.
Dość często i intensywnie zaczynają rzucać dwulatki. Nie bez przyczyny istnieje termin “bunt dwulatka”. Taki maluch testuje granice i może rzucać bardzo często i w różnych okolicznościach. Jak radzić sobie z “buntowniczym” dwulatkiem? Najważniejsze to pamiętać, że nie robi tego złośliwie. Staraj się uspokoić je i zaproponuj alternatywną zabawę, w której bezpiecznie będzie mógł porzucać przedmiotami.
Jeśli natomiast dziecko rzuca rzeczami często, warto poszukać przyczyny tego zachowania i spróbować jej zaradzić. Jeśli natomiast dziecko rzuca przedmiotami w celu agresji lub złości, warto skonsultować się z psychologiem. Pomoże określić przyczyny tego zachowania i znaleźć sposoby radzenia sobie z nim.
Co można zrobić, gdy dziecko rzuca?
Jeśli dziecko rzuca zabawkami, można spróbować je zainteresować czymś innym. Można pokazać mu ulubioną książkę, pobawić się w chowanego czy po prostu porozmawiać. Ważne jest, by nie reagować na to nerwowo i sprawiać, że maluch czuje się jeszcze gorzej.
Sprawdź, z czego to wynika
Poświęć czas na obserwację dziecka, by zidentyfikować przyczyny tych zachowań. Mogą one wynikać ze stresu, niezadowolenia lub też frustracji. Jeśli maluch czuje się bezradny wobec świata, to może rzucać przedmiotami i zabawkami w celu uzyskania nad nimi kontroli. Inną przyczyną może być nadmierna energia, której maluch nie potrafi wyrazić inaczej. Warto sprawdzić, czy dziecko ma problemy ze zdrowiem lub zachowaniem. Takie zaburzenia objawiają się często dodatkowymi reakcjami agresywnymi lub autoagresywnymi.
Zajmij się emocjami
Rzucanie może być też objawem tego, że coś dzieje się w sferze emocji i uczuć. Okazuj mu uwagę, cierpliwość, miłość i wsparcie. Pokaż, że rozumiesz jego uczucia i potrzeby. Zachęcaj je do mówienia o tym, czego doświadcza. Udziel informacji, że nie pozwalasz na rzucanie niebezpiecznym przedmiotem, ale zrób to z empatią i zaproponuj coś w zamian.
Jeśli jednak czujesz, że rzucanie powtarza się zbyt często — zasięgnij rady psychologa dziecięcego.
Zaproponuj alternatywę
Zastanów się, jakie zabawy mogą jednocześnie realizować u dziecka potrzebę rzucania, a u Ciebie nie powodować złości. Dobrze, gdy będziecie w nich brać udział razem.
Przygotuj sobie zawczasu propozycje na różne okazje. Inne na dwór, inne do domu. Możesz zaproponować coś, czym dziecko może się bawić np. w domu, na podwórku czy w parku. Nie muszą to być nawet klasyczne zabawki, czasem sprawdzi się gra balonem, a czasem rzucanie kulkami papieru do kosza na śmieci.
Propozycje zabawek do rzucania
Masz pustkę w głowie? Zobacz propozycje, które z powodzeniem sugerujemy swoim dzieciom. To często zabawy, w które rodzic może się bawić razem z dzieckiem. Są dostosowane do rozwoju malucha do około 3-4 lat.
Piłki
To niezwykle ważny element każdej zabawy. Małe dziecko uczy się poprzez nią różnych rzeczy. Po pierwsze, podczas zabawy piłką dziecko ćwiczy sprawność fizyczną. Po drugie, uczy się kontrolować piłkę. Po trzecie, ćwiczy refleks i celność. To też bezpieczna alternatywa do rzucania przedmiotami.
Piłka dla starszych dzieci lepiej się sprawdzi na zewnątrz. Maluszkom możesz dać miękkie, materiałowe piłki, które nie powinny wyrządzić dużo szkód.
Balony
Jeśli dziecko rzuca zabawkami lub przedmiotami, możesz spróbować je zainteresować czymś innym. Najlepiej sprawdzi się tutaj balon, który łatwo odbijać także maluchowi. Dziecko na pewno będzie go obserwowało z dużym zainteresowaniem. Może zechce wziąć udział we wspólnej zabawie?
Balonem można także rzucać z całej siły — nie powinien wyrządzić wielu szkód. To jednak zabawka głównie do domu. Na dworze zbyt łatwo może zdmuchnąć ją wiatr, co na pewno zasmuci malucha.
Maskotki
Niektóre maskotki mogą być idealne do rzucania. Lecą dalej, niż balony i rzucanie nimi sprawia dzieciom dużo frajdy. To dobra propozycja do zabawy w domu, gdy zabawka nie ma szans się wybrudzić. Dobrze jednak wybierać takie pluszaki, które są okrągłe i miękkie. Idealnie, gdy nie mają w środku twardych mechanizmów na baterie.
Unikajcie także rzucania nimi w pokoju z dużą liczbą bibelotów. Prędzej niż balon strącą i stłuką coś z półki.
Rzutki
Propozycja dla nieco starszych dzieci, które lubią aktywnie spędzać czas. To świetny sposób na rzucanie, które jednocześnie jest wspólnym spędzaniem czasu. Na początku maluch nie będzie w stanie trafiać do tarczy, ale systematycznie ćwicząc, będzie w stanie poprawić swoje umiejętności.
Najlepsze dla dzieci są rzutki typu “velcro”, całkowicie bezpieczne dla maluchów.
Podsumowanie
Pamiętaj, że rzucanie jest częścią rozwoju dziecka. Dziecko rzuca zabawkami, gdy chce to zrobić, jest smutne, zmęczone, płacze czy w inny sposób jest przytłoczone emocjami. Wtedy musicie się razem pochylić nad zachowaniem dziecka. Poświęć mu odpowiednio dużo uwagi.
Jeśli jednak maluch rzuca wszystkie swoje zabawki i rzeczy, robi to z ogromną złością to powód do kontroli u psychologa. Do psychologa warto się wybrać także, gdy rzucanie nie ustępuje i także starszak wszystkim rzuca.