Kiedy dzieci zaczynają rysować i malować

Małe dzieci bardzo lubią rysować i malować. Już nawet niemowlak może podjąć swoje pierwsze próby malowania. Jakie są pierwsze kroki dziecka w tym kierunku? Zaczyna się od zwykłego bazgrania. Potem maluch maluje prostych figur geometryczne, takich jak kwadraty, trójkąty i koła. Następnie dziecko zaczyna malować postaci ludzi i zwierząt.

Malowanie i rysowanie jest świetne i pomaga w rozwoju dziecka. Poprawia koordynację ręka-oko, koncentrację oraz wyobraźnię. Pozwala dziecku wyrazić siebie i pokazać innym, co je interesuje. Malowanie i rysowanie to także ćwiczenie manualne. Warto je rozpocząć już od najmłodszych lat. Co jako rodzic powinieneś wiedzieć o malowaniu?

Dziecko zaczyna bazgrać

Zazwyczaj dopiero dzieci po pierwszym roku życia interesują się rysowaniem. Wtedy właśnie warto dać dziecku pierwsze kredki. Potrafią już utrzymać je dość stabilnie w ręku, a niektóre zaczynają malować palcami. Nie oznacza to jednak, że Twoje dziecko jest gotowe do rysowania konkretnych rzeczy. Cieszy go sam proces mazania kredką po kartce. Linie, które rysuje, nie mają znaczenia.

Maluchy takie nie są jeszcze zainteresowane rysowaniem otaczającego je świata. Wolą bazgranie po papierze, bo to daje im dużo radości.

Takie dzieci trzymają kredki całą ręką. To całkowicie poprawne i nie warto ich poprawiać ani uczyć innych chwytów na siłę. Ćwiczą w ten sposób mięśnie potrzebne im później do pisania.

Dziecko zaczyna rysować proste figury geometryczne

Gdzieś w okolicy drugiego roku życia dzieci uczą się świadomie rysować pierwsze figury geometryczne. Jest to dla nich okazja do ćwiczenia koordynacji ręka-oko oraz poznawania świata poprzez obserwację. Zazwyczaj pierwsze pojawiają się kółka. Następnie linie proste. Potem stopniowo przechodzą do bardziej skomplikowanych figur jak prostokąty i trójkąty.

Na tym etapie dzieci także odkrywają niesamowitą frajdę z malowania. Mogą mieć już za sobą pierwsze próby malowania pędzlem. O wiele lepiej jednak maluje się… palcami. Choć jest to brudząca zabawa, to warto na nią pozwolić dziecku od czasu do czasu. Dotykanie różnych faktur jest bowiem bardzo istotne dla rozwoju zmysłów. A mokra farba, którą w dodatku można mazać po kartce to nowe, fascynujące doświadczenie.

Dziecko zaczyna rysować osoby i inne rzeczy

Dopiero przedszkolak próbuje odwzorować otaczający go świat. W rysunkach trzylatka mogą pojawiać się pierwsze, jeszcze dość toporne szkice ludzi oraz zwierząt. Jednak dopiero w wieku szkolnym dziecko zaczyna rysować realistycznie. Malowanie natomiast jest formą ekspresji, która polega na ukazywaniu swojego spojrzenia na świat. Początkowo malowanie jest bardzo schematyczne i niedopracowane, ale stopniowo nabiera coraz większego stopnia realizmu.

Zaczynanie rysować i malować to bardzo indywidualna sprawa, zależna od wielu czynników. Ważne jest, żeby malowanie było dla dziecka przyjemnością, a nie obowiązkiem. Najczęściej dzieci zaczynają rysować i malować bardziej realistycznie w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.

Mogą też one wyrażać w tym wieku swoje emocje przez malowanie. Zachęcajmy dzieci do rysowania i malowania, ponieważ to ćwiczenie rozwija ich kreatywność.

Dlaczego dzieci tak często rysują po ścianach?

Zwłaszcza dla najmłodszych dzieci rysowanie w pionie jest… po prostu prostsze. Dziecko jest ustawione bardziej stabilnie, a sam ruch ręki jest łatwiejszy. Ponadto malowanie po ścianach daje większą swobodę. Maluchowi może być zwyczajnie niewygodnie siedzieć przy stole. Dzieje się tak, zwłaszcza jeśli nie sięga całymi stopami do podłogi lub krzesło jest niedostosowane wysokością do stolika, na którym maluje.

W przypadku starszych pociech malowanie na ścianach może być też sposobem na zwrócenie uwagi rodziców.

Jak można temu zapobiec? Najprościej przykleić karton na ścianę lub mebel. Tam maluchy mogą bezpiecznie rysować, nie niszcząc ścian. Można także kupić małe sztalugi lub tablicę do malowania kredą. Pozwoli to na rysowanie w takiej pozycji, jaką dziecko lubi najbardziej.

A może kolorowanki?

Kolorowanki to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. To doskonała okazja, by ćwiczyć umiejętność rysowania i malowania. Są świetne, ale pod warunkiem, że dziecko może także nieskrępowanie rysować na zwykłej kartce papieru. Kolorowanki bowiem wymuszają konkretny kształt i sugerują użycie odpowiednich kolorów. Własnoręczne rysowanie od postaw natomiast rozwijają wyobraźnię i kreatywność w znacznie większym stopniu.

Czy to znaczy, że w ogóle masz nie dawać dziecku kolorowanek? Oczywiście, że nie! Są świetną rozrywką dla dziecka, zwłaszcza jeśli pozwalają mu kolorować jego ulubionych bohaterów.

Jakie kredki wybrać dla dziecka?

Dla najmłodszych dzieci staraj się unikać kupowania okrągłych kredek. O wiele lepsze będą inne kształty: stożki, kamyki czy podobne. Takie kredki są łatwe do utrzymania w ręce. Są one zazwyczaj też bezpieczne. Ciężko jest odgryźć, a same w sobie nie są toksyczne. Mimo tego warto, byś towarzyszył dziecku w rysowaniu. Maluchy są bardzo pomysłowe, lepiej więc mieć je na oku.

Zobacz, jakie kredki możesz kupić takiemu maluchowi.

Dobrze także zamiast ołówkowych i dość niebezpiecznych kredek, wybierać dla malucha kredki świecowe. Są one bezpieczniejsze, gdyż łamią się tak, że nie mają ostrych krawędzi. A do tego są łatwe do wyczyszczenia z ubrania, podłogi albo ściany.

Jeśli zauważysz, że chwyt dziecka nieco “dorośleje”, to nadchodzi czas na kredki trójkątne. Dostaniesz takie w większości sklepów z artykułami dziecięcymi. Są one średniej wielkości i łatwiej chwycić je nie do końca wprawnej rączce. Takie kredki świecowe także łatwo zmyć z różnych powierzchni, więc maluch będzie mógł nimi bawić się bez obawy, że coś zniszczy.

Dopiero na końcu, gdy już nabierze wprawy, warto sięgnąć po klasyczne, okrągłe kredki. Warto jednak zawsze przeczytać etykietę na opakowaniu, żeby upewnić się, że produkt jest bezpieczny dla dziecka.

Jakie farby wybrać dla dziecka?

Jako że maluchy najchętniej rysują łapkami, to farby powinny być dobrej jakości, aby nie zawierały szkodliwych substancji. Najlepiej wybrać farby wodne lub akwarele. Do malowania można użyć też specjalnych farbek do malowania palcami dla dzieci.

Zwróć też uwagę, aby łatwo spierały się z ubrań. Dzieci nie są jeszcze na tyle uważne, żeby zawsze myć ręce po malowaniu. Nie mają też dobrej koordynacji, mogą więc niechcący ubrudzić skórę i ubranka, a także całą resztę otoczenia.

Alternatywnie możesz zainwestować w specjalny fartuszek do malowania lub zwykły śliniak z długimi rękawkami. Latem możecie malować na dworze, gdzie nie ma ryzyka, że maluch ubrudzi podłogę czy ściany. W zimniejszych miesiącach możesz mu rozkładać specjalną folię do malowania. Dostaniesz ją za grosze w każdym markecie budowlanym. Po prostu rozłóż ją na podłodze lub na stole, a maluch będzie mógł malować i nie przejmować się tym, że farba gdzieś skapnie.

Jak wspierać dziecko w nauce rysowania i malowania?

Dziecko najlepiej uczy się przez zabawę i naśladowanie. Więc jeśli chcesz, aby więcej malowało, to umieść kredki, farby, pędzle i bloki rysunkowe w widocznym miejscu i w zasięgu malucha. Pokaż dziecku jak malować i rysować, zacznij od prostych rysunków, np. kształtów geometrycznych lub zwierzątek. Pozwól dziecku rysować po swojemu, nie pouczaj go i nie poprawiaj. A przede wszystkim potraktuj to jako świetną zabawę.

Podsumowanie

Warto wspierać dzieciaki w rozwijaniu pasji artystycznych. Najwcześniej maluchy mogą rysować i malować. Na początku warto je zachęcać do zwykłego bazgrania na kartce. Dopiero koło drugiego roku życia nabywają umiejętność tworzenia prostych kształtów. To kiedy dziecko zaczyna rysować bardziej realitycznie zależy od wielu czynników. Im częściej będzie miało okazję ćwiczyć, tym lepiej będzie mu to szło i tym większe zdolności wypracuje. Najważniejsze jednak, aby rysowanie i malowanie było dla dziecka przyjemnością, a nie koniecznością.