Jakie klocki dla dwulatka i rocznego dziecka

Niektórzy rodzice, którzy szukają zabawnego prezentu dla swojego rocznego dziecka, rozważają kupienie mu klocków do budowania. Ważne jest, aby te klocki były duże, bezpieczne i wykonane z odpowiednich materiałów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów, ale tutaj omówimy kilka popularnych: klocki drewniane, plastikowe, piankowe i sensoryczne.

Drewniane klocki

Drewniane klocki to bardzo często zabawka naszego dzieciństwa. Są klasyczne, trwałe i bezpieczne. Drewniane klocki są w różnych kształtach i rozmiarach, więc można ich używać do wielu różnych celów. Jednoroczne dzieci uwielbiają je układać, budować z nich wieże i przewracać je.

Dwulatki mogą układać z nich pierwsze budowle. W ten sposób może powstać dom, most czy nawet całe miasto! Drewniane klocki są świetną zabawką do rozwijania drobnej motoryki i koordynacji ręka-oko.

Ważne, aby były naturalne lub pomalowane nietoksyczną farbą. Trzeba także zwrócić uwagę na to, czy wszystkie elementy są odpowiednio duże. Maluszek żadnego z nich nie powinien być w stanie włożyć do buzi. Jeśli się zastanawiasz, jakie klocki dla rocznego dziecka kupić, to duże, drewniane klocki będą idealne.

Plastikowe klocki

Wiele osób wie o Lego — najbardziej znanej marce na świecie, jeśli chodzi o zabawki konstrukcyjne. Istnieją jednak również inne marki, które tworzą wspaniałe produkty dla ciekawych świata roczniaków!

Np. ciekawą alternatywą są klocki Wader. Pochodzą od polskiego producenta, a ich jakość jest wysoka. Również Cobi i Dromader to polskie firmy tworząca duże klocki dla małych dzieci. Nieco bardziej znanymi producentami są Mega Blocks albo PlayMobil. Są one jednak nieco droższe.

Najważniejsze w plastikowych klockach jest to, aby nie miały żadnych małych i możliwych do oderwania elementów, które maluszek może połknąć. Także ich wykonanie powinno być solidne. Klocki powinny po złączeniu nieźle trzymać się razem, ale tak, by nawet małe dziecko mogło je bez trudu rozłączyć.

Oczywiście nie tylko popularne Lego i jego zamienniki dostarczą maluszkowi wielu godzin zabawy. Również klocki budowlane, konstrukcyjne czy w formie wafli zaangażują młodego konstruktora. One także są odpowiednio duże.

Dla osób ceniących ekologię można wybrać klocki plastikowe… z trzciny cukrowej. Co prawda nadal jest to plastik, ale z lepszego źródła niż pochodne ropy naftowej. Warto jednak pogrzebać głębiej i dowiedzieć się, czy firma nie wycina np. lasów pod plantacje trzciny, aby wykonać takie klocki.

Piankowe klocki

Piankowe klocki są zazwyczaj bardzo duże, ale też bardzo lekkie. Są doskonałym wyborem dla rodziców, którzy cenią sobie bezpieczeństwo zabawek swoich maluchów. Można je też wykorzystać na wiele sposobów: jako klocki do budowania, ale też do tworzenia z nich konstrukcji i zamków.

Są dostępne w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach, więc możesz wybrać to, co najbardziej pasuje do Twojego dziecka! Są także znacznie przyjemniejsze w dotyku niż twarde plastikowe czy drewniane klocki.

Mogą przybierać formę klasycznych kostek lub ogromnych puzzli. Są miękkie i dlatego bardzo bezpieczne. Jednak nie można ich tak łatwo odczepić jak klocków plastikowych czy drewnianych. Również mniejszym dzieciom może być trudniej je układać, ponieważ pianka jest inna, niż te twarde klocki, do których mogły przywyknąć do tej pory. Piankowe zabawki to jednak idealne klocki dla niemowlaka.

Klocki sensoryczne

Dla tych, którzy chcą dać swoim maluchom coś naprawdę wyjątkowego, proponujemy wypróbowanie klocków sensorycznych. Są one szczególnie popularne wśród dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej.

Klocki sensoryczne są zazwyczaj wykonane z różnorodnych materiałów, co oznacza, że są bardzo bezpieczne i przyjemne w dotyku. Są one również dostępne we wszystkich możliwych kształtach i rozmiarach. Także możesz wśród nich znaleźć np. klocki-jeżyki z gumowymi wypustkami, twarde i gładkie powierzchnie oraz te chropowate. Mogą być także bardzo miękkie, np. welurowe oraz z szeleszczącego materiału.

Chodzi o to, aby zapewnić dziecku maksimum doznań zmysłowych.

Nie ma wątpliwości, że klocki zapewniają maluchom wiele godzin zabawy i stymulują ich kreatywność. Jeśli więc szukasz idealnego prezentu dla swojego roczniaka lub dwulatka — nie szukaj dalej! Te klocki do budowania sprawią, że życie twojego malucha stanie się o wiele przyjemniejsze!

Jakie klocki dla rocznego dziecka?

Jeśli mielibyśmy podsumować, to dla roczniaka sprawdzą się niektóre zestawy Duplo (lub podobne), duże, drewniane klocki, piankowe lub sensoryczne.

Jakie klocki dla dwulatka?

Już półtoraroczniak może używać Lego Duplo lub ich odpowiedników. Poza tym dwulatek będzie się chętnie bawił każdego rodzaju klockami, o ile są dostosowane do jego wieku.

Kilka rad na sam koniec:

  • Wybieraj klocki, które są duże i łatwo się łączą.
  • Unikaj małych, odczepianych elementów, które mogłyby zostać połknięte.
  • Rozważ przyjazne dla środowiska plastikowe klocki wykonane z trzciny cukrowej.
  • Wypróbuj piankowe klocki w różnych kształtach i rozmiarach.
  • Daj swojemu dziecku klocki sensoryczne, dzięki którym pozna różnorodne faktury.

Udanej zabawy!