Zabawki są po to, aby się nimi bawić. Ale ile zabawek powinno mieć dziecko? To pytanie często zadają sobie rodzice i jest to jedno z pytań, o które wpisujemy do Google’a średnio 30 razy w miesiącu. Rodzicom może być trudno pozbyć się starych zabawek swoich dzieci, kiedy są one zastępowane nowymi, ale nadmierna liczba zabawek może w rzeczywistości utrudniać rozwój.
Jest kilka rzeczy, które warto rozważyć, decydując o tym, ile zabawek potrzebuje Twoje dziecko. Po pierwsze, zastanów się, skąd w ogóle wzięła się potrzeba posiadania większej ilości zabawek. Na przykład, czy Twoje dziecko wydaje się znudzone swoim obecnym wyborem, czy też stara się dotrzymać kroku przyjaciołom?
Zbyt wiele zabawek może utrudniać rozwój
Co prawda dotyczy to głównie najmniejszych dzieci, noworodków i niemowląt. Jest jednak bardzo ważne. Pamiętaj, że otoczenie dziecka, a zwłaszcza jego zabawki, odgrywają rolę w jego rozwoju poznawczym i społecznym. Jeśli Twoje dziecko ma zbyt wiele zabawek, może być przytłoczone i mieć trudności ze skupieniem się na jednej rzeczy. Może to prowadzić do problemów z koordynacją ręka-oko, opóźnień w rozwoju, a nawet problemów z zachowaniem.
Za dużo interaktywnych zabawek może negatywnie wpłynąć także na przedszkolaka. Choć ważne jest, by miały zabawki, które stymulują ich umysły i zachęcają do kreatywności, zbyt wiele tego typu zabawek może okazać się zgubne. Przedszkolaki potrzebują dużo czasu bez żadnej stymulacji, aby przetworzyć wszystkie nowe informacje, które przyswajają. Kiedy są nieustannie bombardowane migającymi światełkami i dźwiękami z interaktywnych zabawek, to trudno będzie mu się skupić i uczyć.
Paradoksalnie, czasem mniej zabawek oznacza więcej zabawy. Jeśli więc Twoje dziecko ma dostatecznie dużo urządzeń, które grają, migają i tańczą, to lepiej kup inne przedmioty, także dostosowane do wieku dziecka.
Ile zabawek to za dużo?
Czy w ogóle można mieć za dużo zabawek? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od osobowości i zainteresowań Twojego dziecka. Jeśli masz dziecko, które jest bardzo aktywne i uwielbia bawić się na dworze, może ono nie potrzebować tylu zabawek, co dziecko, które woli siedzieć w domu przez cały dzień.
Jeśli nie jesteś pewien, ile zabawek powinno mieć twoje dziecko, zacznij od pozbycia się najpierw wszystkich duplikatów i nieużywanych zabawek. Spakuj i wynieś także wszystkie, które nie są dobrane do wieku. To pomoże uporządkować otoczenie i sprawi, że łatwiej będzie mu się skupić na tych, którymi się bawi. Gdy dziecko będzie starsze, możesz stopniowo dodawać kolejne zabawki, które zbiegają się z jego zainteresowaniami. Żeby utrzymać zainteresowanie malucha trzymaj na widoku zabawki dostosowane do wieku i potrzeb dziecka.
Najlepszym sposobem, by zdecydować, ile zabawek potrzebuje Twoje dziecko, jest obserwowanie go. Zobacz, czym najczęściej się bawią i jak długo zazwyczaj bawią się każdą zabawką. To da Ci dobry pomysł na to, które zabawki są dla nich najważniejsze, a które można oddać lub sprzedać.
Jeśli obawiasz się, że dziecko dostaje zbyt dużo zabawek w prezencie, np. od dziadków, to porozmawiaj z darczyńcami. Wyjaśnij swoje obawy i zapytaj, czy zamiast tego mogliby dołożyć pieniądze na większy prezent, który chce dostać twoje dziecko. Pomoże to uniknąć problemu zbyt wielu zabawek i pozwoli skupić się na dawaniu rzeczy, które będą docenione i sprawią maluchowi radość. Dostosujesz prezent to faktycznych potrzeb dzieci, a nie ich zachcianek. Możesz też zasugerować, żeby nie kupować dziecku zabawek, a zabrać go np. na plac zabaw albo do parku rozrywki.
Co zrobić, gdy dziecko domaga się nowych zabawek?
Jeśli Twój maluch wydaje się znudzony, a nie chcesz kupować dziecku nowych zabawek, wymyśl jak wykorzystać stare zabawki. Na przykład, jeśli macie małą kolekcję klocków do budowania, wymyślaj historie o tym, co buduje. To lepsze niż zakupy i kupowanie kolejnych klocków.
Jeśli Twoje dziecko stara się dotrzymać kroku swoim kolegom, zastanów się, dlaczego to ma znaczenie i porozmawiajcie o tym wspólnie jako rodzina lub poszukajcie innych zajęć, którymi się interesuje.
Niektórzy rodzice uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest wymienianie zabawek dziecka co kilka tygodni lub miesięcy. To ogranicza liczbę zabawek w otoczeniu dziecka, a jednocześnie sprawia, że stare zabawki po przerwie traktuje jak nowe. Warto także wynosić te zabawki, które przestają być dobrane do wieku dziecka.
Jeśli trudno Ci się powstrzymać przed kupowaniem kolejnych zabawek, kupuj używane lub wybieraj zabawki ekologiczne albo używane. Możesz też pomyśleć, jak wykorzystać zabawki, które ma twoje dziecko. Na przykład lalkom można szyć nowe ubranka, samochody mogą stać się grami wyścigowymi, a maskotki mogą odgrywać różne scenki z innymi zabawkami.
Jakich zabawek w szczególności nie warto kupować? Usuń z listy prezentów dla dzieci wszystkie, które są niskiej jakości, niedostosowane do wieku dziecka albo takie, które maluch może szybko zniszczyć.
Czy można mieć za mało zabawek?
W takim razie ile zabawek powinno mieć dziecko i czy może mieć ich za mało? To także jest częste pytanie, jakie rodzice sobie zadają. Posiadanie zbyt małej liczby zabawek może wydawać się problemem. Być może myślisz, że gdy będzie ich niewiele, to Twoje dziecko nie będzie wystarczająco stymulowane. Zastanawiasz się, czy może prowadzić do problemów z rozwojem i kreatywnością.
Na szczęście nie jest aż tak źle. Gdy zabawek jest mało, dziecko zacznie używać innych przedmiotów. Na przykład książka może stać się samolotem, patyk — mieczem, a skarpeta może stać się lalką. W ten sposób dzieci uczą się być kreatywne i używać swojej wyobraźni. Dobrze, gdy dziecko ma dostęp do zabawek dobranych do jego wieku.
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie “ile zabawek powinno mieć dziecko”. Liczba zabawek, które dziecko posiada, niekoniecznie określa jego poziom rozwoju. Ważniejsze jest, by dziecko używało swojej wyobraźni i było stymulowane na różne sposoby. Mając to na uwadze, to do Ciebie jako rodzica należy decyzja, ile zabawek powinno mieć Twoje dziecko. Ty znasz je najlepiej i wiesz, co będzie dla niego najlepsze. Upewnij się tylko, że ma wystarczająco dużo okazji do zabawy, nauki i odkrywania nowych rzeczy.