Gdzie oddać zabawki, które są niepotrzebne lub nietrafione

Zabawki są drogie. Dzieci szybko się nimi nudzą, a najnowsze zabawki często kosztują więcej, niż większość rodzin może sobie pozwolić. Trudno jest wiedzieć, co zrobić ze starymi lub niepotrzebnymi zabawkami. Czy je oddać? Sprzedać je? Wyrzucić? Istnieje wiele opcji, gdzie można oddać nieużywaną lub niechcianą zabawkę swojego dziecka!

Które zabawki oddać?

Widzisz w domu wiele zabawek, których Twoje dziecko już nie używa? A może dostało na urodziny lub święta maskotkę czy grę, którą już ma? A może na strychu lub w piwnicy trzymasz całe kartony pełne różnych pluszaków? Możesz rozważyć oddanie tych rzeczy osobom, które bardziej ich potrzebują. Najpierw jednak zabawki trzeba… przebrać.

Których zabawek lepiej nie oddawać?

  • Zabawek zepsutych, których nie da się naprawić.
  • Gryzaków, które dziecko intensywnie gryzło i żuło — ze względów higienicznych.
  • Zabawek, które mają dużą wartość sentymentalną dla Ciebie lub dziecka.
  • Klocków i puzzli, w których brakuje elementów.
  • Widocznie starych zabawek, np. wyliniałych pluszaków.

Brudne zabawki przed oddaniem warto dokładnie umyć. Jak to zrobić dowiesz się z naszej serii artykułów:

Jeśli natomiast masz do oddania zabawki z bateriami, to lepiej przed przekazaniem wyjąć ze środka stare baterie (chyba że są oryginalnie zapakowane wraz z zabawką).

Ogólnie przedmioty, które przekazujesz, nie powinny mieć śladów użytkowania.

Gdzie można oddać zabawki?

Zobacz listę miejsc, którą przygotowaliśmy. Zabawki w dobrym stanie możesz oddać w wiele różnych miejsc. Posortowaliśmy listę od tych, w których maluchy najbardziej potrzebują Twojego daru.

Uchodźcy (aktualizacja 15.03.2022)

W ostatnim czasie do Polski przyjeżdża bardzo dużo dzieci z Ukrainy uciekających przed wojną. Musiały one opuścić swoje domy, ponieważ ich życie było zagrożone. Niektóre z nich trafiają do rodzin, które już wcześniej przyjęły innych uchodźców, a inne są umieszczane w specjalnych ośrodkach. Polska od początku tego roku przyjęła do siebie prawie 2 mln. uchodźców, z czego spora część to właśnie dzieci (stan na 14.03.2022).

Zabawki mogą dać im namiastkę bezpieczeństwa, choć często są one tylko marzeniem. Dzieci, które uciekły z domów lub zostały porwane przez wojnę czy przemoc, potrzebują naszej pomocy. Jeśli więc masz w domu nieużywane zabawki je przekazać do potrzebujących.

Tutaj znajdziesz listę instytucji i miejsc, w które możesz oddać zabawki dla dzieci uciekających przed wojną. Zawsze jednak najpierw zadzwoń i sprawdź, czy faktycznie jest to miejsce, gdzie można oddać zabawki dla dzieci.

  • MOPS lub GOPS najbliższy Twojemu miejscu zamieszkania,
  • urzędy miasta lub dzielnic,
  • lokalny oddział Polskiego Czerwonego Krzyża,
  • fundacje zajmujące się pomocą uchodźcom, zwłaszcza dzieciom,
  • miejsca zbiórki uchodźców (np. dworce czy hale),
  • lokalne grupy, np. na Facebooku,
  • prywatne zbiórki ogłaszane w internecie.

Dwie ostatnie warto weryfikować (jeśli masz taką możliwość). Dobrze, aby oddawane zabawki faktycznie trafiały do potrzebujących, a nie z powrotem na rynek.

Hospicja dziecięce

Bardzo często myślimy najpierw o oddawaniu zabawek do domów dziecka, a jest miejsce, które równie mocno ich potrzebuje, a jednak często o nim zapominamy. To hospicjum dziecięce. Jest to miejsce, w którym wykwalifikowany personel opiekuje się nieuleczalnie lub ciężko chorymi dzieci.

Te dzieci, jak każde inne, chcą w pełni przeżywać swoje dzieciństwo. Z dala od domu rodzinnego to jest ciężkie, ale Twoje zabawki mogą dać im sporo radości.

Zanim zdecydujesz się podjechać do hospicjum z kartonem — skontaktuj się z nim i zapytaj, czy przyjmą przygotowane przez Ciebie zabawki.

Domy dziecka

W domach dziecka także często jest duże zapotrzebowanie na różnego rodzaju zabawki. Możesz oddać swoje bezpośrednio — zawsze jednak najpierw zapytaj, czy dom dziecka przyjmuje takie prezenty.

Alternatywnie możesz zorganizować np. kiermasz charytatywny, na którym sprzedasz swoje zabawki. Zebrane pieniądze wystarczą dla wielu dzieci w domach dziecka, które znalazły się w trudnej sytuacji. Dowiedz się jednak, jak wygląda to od strony prawnej, bo zbieranie ofiar w gotówce lub naturze wymaga specjalnego zezwolenia.

Potrzebujące rodziny

Być może w Twojej okolicy są rodziny, które z chęcią przyjęłyby prezent dla swoich dzieci, ale których nie stać na jego zakup. Z tego powodu możesz podarować zabawki dzieciom bez rodziców lub z ubogich rodzin i sprawić im niezapomniany dzień.

Poniżej jest lista miejsc, w których możesz podpytać o potrzebujące rodziny.

  • Ogłoszenie w mediach społecznościowych

Zamieść zdjęcie zabawki i tego, gdzie znajduje się w Twoim domu (np.: “Mam pudełko pełne gier w mojej piwnicy. Napisz do mnie wiadomość, jeśli chcesz jedną!”). To może być dobry sposób na rozdanie zabawek za jednym razem.

  • Pytanie znajomych

Możesz też podpytać znajomych, czy nie znają rodziny w potrzebie. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, w których sąsiedzi wiedzą o sobie wszystko, może to być niezła forma pozyskiwania informacji.

  • GOPS lub MOPS

Możesz także zasięgnąć języka w najbliższym Ośrodku Pomocy Społecznej lub nawet Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Nie przekażą Ci one danych do potrzebujących rodzin, ale może będą chętne do przyjęcia zabawek i rozdysponowania ich wśród osób w kryzysie.

Kontenery Caritas

Niepotrzebne zabawki możesz także wrzucić do kontenerów z używaną odzieżą.

Wbrew obiegowej opinii te zabawki (lub ubrania) nie trafiają bezpośrednio do potrzebujących, a do sklepów z używaną odzieżą. Środki za to pozyskane otrzymuje Caritas na swoją działalność statutową oraz inne projekty pomocowe i edukacyjne.

Znajomi

A może po prostu wśród Twoich znajomych jest jakiś maluszek mniejszy od Twojego dziecka? Coraz częściej trafiają się rodzice proekologiczni, którzy wolą zabawki z drugiej ręki. Dzięki temu zmniejszają ilość odpadów związanych z wychowaniem dziecka i dają drugie życie przedmiotom, które inaczej trafiłyby na wieczne zapomnienie w kartonie na strychu. Dlatego ogłoś na swoich mediach społecznościowych, że rozdajesz zabawki i zapytaj przyjaciół, czy chcieliby jakąś.

Czy zabawki można sprzedać?

Inną możliwością są platformy odsprzedaży, takie jak Allegro czy OLX. Te strony pozwalają ci bardzo łatwo sprzedać swoje rzeczy i zawsze są tam ludzie, którzy szukają delikatnie używanych zabawek dla dzieci. Jedyną rzeczą, której potrzebujesz, jest konto i cyfrowe zdjęcie zabawki.

To także dobre miejsce, aby zrobić porządek ze starymi zabawkami, które są w dobrym stanie. Możesz tam znaleźć nabywców, którzy mają niewiele pieniędzy, aby zrobić dziecku prezent lub osoby, które preferują używane zabawki ze względu na ekologię.

Co zrobić z zepsutymi zabawkami?

Co jednak zrobić, jeśli niektóre z Twoich zabawek są uszkodzone lub nie nadają się już do użytku? Masz tak naprawdę trzy rozwiązania.

Zabawkę możesz spróbować samodzielnie naprawić. To opcja ryzykowna, jeśli masz małe dziecko, ponieważ zepsuta zabawka jest niebezpieczna. Urwana część może ponownie odpaść i jeśli maluch weźmie ją do buzi, to może się zadławić. To jednak świetne podejście w przypadku starszych dzieci.

Możesz zabawkę także poddać recyklingowi. Np. zepsuta lalka może posłużyć jako modelka do farbowania włosów. Kolejka połamana na części może się stać w wyobraźni dziecka rakietą kosmiczną. Wypisany mazak — magiczną różdżką. Stary drewniany pociąg może być użyty do zbudowania nowego, większego.

Gdy zabawką już zupełnie nie da się bawić — po prostu ją wyrzuć. Pamiętaj jednak, aby umieścić ją w odpowiednim kontenerze, np. puzzle wrzucaj do pojemnika na papier, a połamane tory kolejowe — do tego na plastik.

Podsumowanie

Bardzo często w naszych domach zalegają sterty zabawek, którymi dzieci się już nie bawią. Zamiast je składować — podaruj je tym, którzy mogą ich potrzebować. Zepsutym zabawkom spróbuj nadać nowe życie, a jeśli to niemożliwe — po prostu je wyrzuć. Pamiętaj jednak, aby niepotrzebne zabawki, które przekazujesz innym, były w dobrym stanie. Żadne dziecko, nawet to będące w największej potrzebie, nie chce się bawić starą zabawką, która jest zepsuta czy brudna.