Dlaczego dzieci się bawią?

Może zastanawiasz się od czasu do czasu, po co dziecku zabawa? To bowiem nie jest tylko miłe spędzenie czasu. Zabawa ma wiele funkcji, które pomagają maluszkowi się rozwijać. Można wśród nich wymienić wzbogacanie uwagi i pamięci. Kiedy dziecko zaczyna się bawić, to dla niego także czas intensywnej nauki. Doskonale wiemy, że nasze maleństwo ciągle przechodzi metamorfozę. Warto zatem dać mu możliwość poznania szeregu rzeczy. Wyposażone w pomocną dłoń rodziców, maluch będzie mógł się poprzez zabawę nauczyć nowych umiejętności.

Dlaczego jeszcze dzieci się bawią i potrzebują takiej formy rozrywki?

Poznawanie świata

Dzięki zabawie maluchy uczą się, jak działa świat. To, jak dziecko postrzega świat, będzie uwarunkowane doświadczeniami i wiedzą. Podejmując zabawy, maluch uczestniczy w odkrywaniu nowych rzeczy. Gdy zrzuca przedmioty — uczy się, w jaki sposób działa grawitacja. Gdy bawisz się w się, w “a kuku” – dowiaduje się o stałości przedmiotów i ludzi. Zabawa jest dla naszego rozwoju nieocenionym źródłem. Dziecko podczas zabawy ćwiczy umiejętność logicznego myślenia, kojarzenia faktów oraz koncentracji.

Podczas zabawy, warto pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim dziecko powinno czuć się dobrze. Tylko wtedy skutecznie przyswaja nową wiedzę. Zabawa, w której co chwilę jest pouczane, nie pomaga maluchowi poznawać świata. Dobrze jest także z dzieckiem rozmawiać po zabawie.

Rozwijanie umiejętności

Umiejętności mowy

Dlaczego dzieci lubią bawić się w dom albo sklep? Wszystkie zabawy tematyczne służą nie tylko rozbudzeniu wyobraźni dziecka. W ten sposób poznaje ono coraz to nowe słowa. Zachęcajmy je do mówienia, opowiadania o zabawie. Możemy to robić już od najmłodszych lat. Najważniejsze, by dziecko czuło się akceptowane i słuchane.

W ten sposób można się bawić z dzieckiem praktycznie we wszystko. Maluchy w zabawie uwielbiają odtwarzać sceny z życia domowego. To świetna okazja do  obserwacji i poznawania świata. Możemy bawić się w dom, szkołę, sklep, a nawet w biuro podróży. W ten sposób już kilkuletni maluch może nauczyć się nazw wielu przedmiotów, krajów świata, zawodów i czynności.

Umiejętności socjalne

Dzieci poprzez zabawę uczą się, w jaki sposób funkcjonować w grupie rówieśników. Wspólna zabawa pozwala na nawiązywanie relacji, uczenie się od siebie nawzajem oraz rozwiązywanie konfliktów. Ponadto dzieci podczas zabawy ćwiczą umiejętność współpracy i dzielenia się przedmiotami.

Zabawa lalkami też wpływa pozytywnie na umiejętności socjalne malucha. Uczy się, jak opiekować się zabawką, karmić ją czy przewijać. W ten sposób wzbudza w sobie także empatię.

Umiejętności motoryczne

Wszystkie zabawy ruchowe, pląsy, tańce itp. doskonale rozwijają motorykę dużą dziecka. Podczas takiej zabawy ćwiczy ono mięśnie i koordynację ruchową. Pożytkuje też nadmiar energii, co jest szczególnie ważne, gdy nie może wybiegać się na świeżym powietrzu. Dzieci uwielbiają również zabawy wykorzystujące ruch. Mogą to być np. taniec, ale też zabawa w piłkę czy inne sporty. Ważne, żeby ćwiczyć nie tylko mięśnie, ale też koordynację ruchową. Małe dzieci szybko się nudzą, dlatego też warto organizować im zabawy, w których pierwsze skrzypce gra… różnorodność. Dobrym pomysłem są np. tory przeszkód, gdzie na każdym zakręcie czeka na malucha coś nowego.

Zabawy precyzyjne pozwalają natomiast doskonalić chwyt u dziecka. Taka zabawa zaczyna się bardzo wcześnie, podczas próby chwytania pierwszych zabawek.  Warto obserwować, jakie zabawki najbardziej lubi nasze dziecko i je stymulować. Bardzo dobrze na takie umiejętności wpływa też zabawa klockami, puzzlami, a także wszelkiego rodzaju układankami. Ostatnie badania pokazują nam, że rozwój motoryki małej jest szczególnie ważny z punktu widzenia mowy.

Kreatywność

Zabawa jest niezwykle ważna dla rozwoju kreatywności dziecka. Poprzez zabawę maluch ćwiczy pomysłowość, wyobraźnię oraz twórcze myślenie. Zabawa to również doskonała okazja do eksperymentowania i poszerzania wiedzy o świecie. Na kreatywność dobrze wpływa nuda. Dziecko, które ma możliwość swobodnej zabawy, jest ciekawsze świata i chętniej eksperymentuje.

Co jeszcze daje dzieciom zabawa?

Zapobieganie chorobom

Dziecięca zabawa to również doskonała profilaktyka przed wieloma chorobami. Ruch na świeżym powietrzu, ćwiczenia gimnastyczne i rytmika poprawiają odporność organizmu. Ponadto zabawa jest doskonałą okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Dziecko, które często się bawi, potrafi lepiej radzić sobie w życiu. Umie też czekać na swoją kolejkę, rozumieć zasady fair play oraz być bardziej asertywne.

Regulacja emocji

Dzieci przez zabawę uczą sobie także radzić z emocjami. Poprzez ich wyrażanie i obserwację innych dowiadują się jakie emocje czują i co z nimi dalej zrobić. Ponadto ćwiczą umiejętność radzenia sobie z frustracjami – towarzyszącymi każdemu rozgrywkowi porażkom.

To bardzo trudna nauka. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak nauczyć dziecko przegrywać, kliknij tutaj.

Przeciwdziałanie nudzie

Jaki jest główny powód, dla którego dzieci się bawią? Nuda! Dziecko, które się nudzi, zaczyna się bawić samo lub z innymi dziećmi w sposób niekontrolowany. Bawiąc się, dziecko ćwiczy umiejętności społeczne, poznaje świat i rozwija swoją wyobraźnię. Zabawa towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat życia. Już dzieci w wieku kilku miesięcy potrafią się bawić. Najczęściej bawią się one, ingerując w otoczenie lub naśladując zachowania dorosłych. Zabawa jest więc naturalną potrzebą młodego człowieka.

To bardzo ważne, aby nie wypełniać maluchowi całego czasu wolnego. Daj mu się ponudzić i obserwuj, jak pomysłowe może być Twój szkrab. Czasem dziecko potrzebuje nudy, aby odkryć w sobie pokłady kreatywności.

Podsumowanie

Zabawa jest bardzo ważna w życiu maluchów. Bawienie się ma wiele zalet. Po pierwsze, dzieci mają wtedy okazję do rozwijania swoich umiejętności i talentów. Co wiecej, bawiąc się, ćwiczą swoją kreatywność i wyobraźnię, a także poznają świat. A na dodatek zabawa sprawia im wiele radości.

To bardziej niż wystarczające, aby stworzyć dla dziecka nieskrępowane środowisko do zabawy. A także, by uważnie mu towarzyszyć, obserwować go, odkrywać jego pasje i zainteresowania.