Panuje powszechna opinia, że dzieci można umieścić na macie edukacyjnej już od pierwszych dni życia. Jednak nie zawsze jest to prawdą. Wszystko zależy od rozwoju dziecka i jego gotowości do tego typu aktywności. Istnieje również wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie maty edukacyjnej dla dziecka. Ten wpis na blogu dostarczy Ci informacji o tych aspektach, abyś mogła podjąć świadomą decyzję przed dokonaniem zakupu!
Co to jest mata edukacyjna?
Mata edukacyjna jest specjalnym rodzajem podłogi, na której znajdują się różne aktywności i tekstury, które pomagają stymulować rozwój dziecka. Istnieje wiele różnych rodzajów mat, ale większość z nich ma jakąś kombinację jaskrawo kolorowych wzorów, deseni, literek i cyferek. Niektóre maty zawierają nawet interaktywne elementy, takie jak światełka i dźwięki, aby zapewnić dziecku rozrywkę.
Matę edukacyjną kładzie się na podłodze. Jest zazwyczaj używana jako miejsce do zabawy dla niemowląt i małych dzieci. Często są reklamowane jako sposób na stymulowanie rozwoju dziecka. Producenci zachęcają do kupienia jej nawet dla noworodka.
Kiedy jednak dziecko może bezpiecznie korzystać z maty edukacyjnej?
Zalety wady edukacyjnej
Dziecko możliwie dużo czasu powinno spędzać na twardej powierzchni, aby mogło ćwiczyć swoje umiejętności motoryczne. Mata edukacyjna położona na podłodze oferuje właśnie taką powierzchnię. Dziecko może się na niej bawić i uczyć się raczkować i przekręcać z brzuszka na plecy i odwrotnie. Dlatego pod tym względem mata może być faktycznie używana od pierwszych dni życia.
Mata także chroni dziecko przed zimnem podłogi. Można ją zazwyczaj złożyć i zabrać ze sobą do rodziny. Często mata jest też wyposażona w pałąki, na których można powiesić zabawki. Jest to idealne miejsce dla dziecka, by na nie patrzeć i po nie sięgać, co również przyczynia się do jego rozwoju.
Wady maty edukacyjnej
Mata ma jednak także wady, chociaż zależy to od konkretnego modelu.
Śliska powierzchnia
Niektóre maty mają bardzo śliską powierzchnię, co może utrudniać dziecku obroty lub wstawanie do pozycji raczka. O wiele prościej maluszkowi jest trenować motorykę dużą na szorstkiej powierzchni, na której ruchy są w pełni przewidywalne.
Nadmiar kolorów
Producenci czasem wykonują bardzo pstrokate maty edukacyjne. Są one szczególnie interesujące dla starszych dzieci, ale nie należy narażać niemowlęcia lub bardzo małego dziecka na zbyt wiele jaskrawych kolorów. Mogą one negatywnie wpływać zwłaszcza na bardziej wrażliwe maluchy i powodować trudności ze skupieniem się na poszczególnych przedmiotach.
Migające i grające zabawki
Niekiedy do maty dołączona jest sterta grających i mrugających zabawek, atakujących zmysł wzroku i słuchu małego dziecka. O ile kilkumiesięczny maluch sobie z tym poradzi, to noworodek może mieć problem z ogarnięciem takiej liczby bodźców. Malutkim dzieciom lepiej powiesić dwie lub trzy statyczne zabawki, niż obłożyć go stertą tylko pozornie edukacyjnych świecidełek.
A może mata piankowa?
Mata piankowa jest odpowiednia dla dzieci już od pierwszych dni życia. Powinna być jednak wykonana z materiału, który nie zawiera szkodliwych chemikaliów i toksyn. Możesz ją kupić w większości sklepów ze sprzętem dla dzieci. Warto dokładnie sprawdzać etykiety, by mieć pewność, że kupujesz coś bezpiecznego dla swojego dziecka.
Taka mata może mieć formę jednolitą o z góry określonych rozmiarach. Mogą to być także puzzle, które układasz w najwygodniejszy sposób dla malucha.
Mata piankowa często ma bardziej stonowane kolory, które nie są zbyt jaskrawe. W ten sposób unikniesz nadmiernego pobudzenia dziecka i spowodowania, że będzie zbyt podekscytowane. W przeciwieństwie do mat edukacyjnych wersja piankowa nie jest śliska. Dzięki temu dziecko skuteczniej może trenować swoje umiejętności motoryczne.
Możesz też użyć kocyka jako prowizorycznej maty dla swojego dziecka. Upewnij się tylko, że jest on miękki i wygodny i nie ślizga się za bardzo po podłodze.
Od kiedy niemowlak może używać maty edukacyjnej?
Zadajmy to pytanie jeszcze raz, aby konkretnie na nie odpowiedzieć. Jeśli mata nie jest śliska, ma stonowane kolory i leży na podłodze — od pierwszych dni życia. Ważne, aby nie rozwieszać nad maluszkiem zbyt wielu zabawek, bo jeszcze ich nie potrzebuje. Czas spędzony na macie dla miesięcznego dziecka to przede wszystkim czas intensywnych ćwiczeń, np. unoszenia głowy.