Jaki prezent dla trzylatka – 159 sprawdzonych zabawek

Wybór prezentu dla trzylatka sprawia niemałe problemy dla rodziców i domowników malucha. A co dopiero mówić o kimś, kto nie mieszka z dzieckiem na co dzień. Dzisiaj wszystkie zabawki krzyczą do nas ze sklepowych półek. Opisują siebie jako najlepsze, najbardziej innowacyjne, najciekawsze. W takim natłoku ciężko wybrać te, którymi dziecko faktycznie się zabawi.

Jeśli zastanawiasz się, jaki prezent wybrać na urodziny, święta czy z okazji dnia dziecka, to mamy nadzieję, że ten poradnik dostarczy Ci inspiracji. Zebraliśmy takie zabawki, którymi chętnie bawiły się nasze trzyletnie dzieci. Poznaj nasze pomysły na prezent dla maluchów.

Jak wybrać prezent dla trzylatka?

Wszyscy chcemy, aby nasze prezenty zawsze były trafione. Niestety, nie zawsze jest to takie proste, szczególnie jeśli chodzi o prezenty dla dzieci. Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla trzylatka? Zacznijmy od tego, że warto kierować się gustem malucha. Jeśli wiemy, co lubi, łatwiej będzie dopasować do niego odpowiedni prezent. Ważne, by zabawka była bezpieczna dla dziecka. Nie może mieć ostrych krawędzi ani niebezpiecznych elementów. Dobrze, jeśli będzie też odpowiednio wytrzymała – maluch może ją potraktować dość brutalnie.

Zapytaj rodziców

To najprostsze rozwiązanie, które w dodatku zapewni, że prezent będzie odpowiedni. Rodzice zazwyczaj doskonale znają gust dziecka. Jeśli chcesz podarować dziecku coś nietypowego, to także, zapytaj jego rodziców o zdanie. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.

Zapytaj, czy dziecko ma listę prezentów

Coraz częściej rodziny prowadzą listy rzeczy, których pragnie dziecko. Być może dziecko, które chcesz obdarować, ma już spisaną listę prezentów na święta lub urodziny. Jeśli tak, to warto zerknąć na taką rozpiskę i sprawdzić, czego tak naprawdę pragnie. Dzięki temu kupisz mu prezent, który naprawdę będzie się podobał.

Delikatnie wysonduj dziecko

Jeśli masz dobry kontakt z maluchem, to możesz go podpytać o jego preferencje. Tak! Trzylatki potrafią już je mieć. Trzeba jednak uważać, aby nie zadawać takiego pytania na długo przed wybieraniem prezentu, gdyż dziecko mogłoby zmienić preferencje. Wybierając upominek, warto kierować się też tym, czego dziecko nie lubi.

Jak możesz zadać dziecku takie pytanie?

“Widzę, że lubisz bawić się autami. Które jest twoje ulubione?”

“Masz wiele pięknych zabawek, pokażesz mi je?”

“Czy lubisz czytać książki? Które lubisz najbardziej?”

Jakie zabawki dla trzylatka są odpowiednie?

Często na zabawkach dla maluchów widać przekreślony zakres wiekowy 0-3. Bardzo wiele zabawek jest niedostępnych dla najmłodszych maluchów. Na szczęście, gdy wybierasz prezent dla trzylatka, możesz kupić nieco bardziej złożone zabawki. Mogą mieć drobniejsze części, ale powinny być bezpieczne dla dziecka. Wybieraj zabawki, które nie mają ostrych krawędzi ani mikroskopijnych fragmentów. Zwróć uwagę na to, czy produkt jest oznaczony zgodnie z europejskimi normami bezpieczeństwa zabawek.

Zabawki niedostosowane do wieku dzieci częściej psują. Mogą także odrzucić je w kąt, gdyż nie będą w stanie zrozumieć ich zasad. Najlepiej dostosować zabawki do umiejętności dziecka oraz jego wieku.

Klocki

Klocki to bezpieczny wybór dla dziecka w każdym wieku. Trzylatek nie jest wyjątkiem. Na rynku jest mnogość różnego rodzaju klocków, którymi maluchy mogą się bawić. Masz do wyboru o wiele więcej niż klasyczne zestawy Lego. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze klocków dla trzylatka. Które z nich najdłużej utrzymują uwagę dzieci? Sprawdź nasze zestawienie.

Klocki Lego i Lego Duplo

Najbardziej popularne klocki, które pozwalają tworzyć wiele ciekawych budowli. Dzieciaki chętnie się nimi bawią, a ich zaangażowanie utrzymuje się na wysokim poziomie przez długi czas. Trzylatki mogą już powoli przesiadać się na klasyczne Lego. Takie klocki rozwijają ich wyobraźnię, kreatywność oraz zdolności manualne.  Ponadto pozwalają na budowanie naprawdę wspaniałych i fantastycznych budowli. Niektóre trzylatki mogą jeszcze preferować Lego Duplo, które są dużo większe od tradycyjnych klocków Lego i łatwiejsze do układania.

Zamienniki klocków Lego

Często są tańsze od popularnych odpowiedników, ale potrafią dostarczyć równie dużo frajdy. Zamienniki klocków Lego mogą być tańsze od popularnych odpowiedników. Nie oznacza to jednak, że muszą one być gorszej jakości – wręcz przeciwnie, niektóre z nich mogą być bardzo dobre. Jak wybrać spośród tylu ofert? Sprawdź nasze propozycje.

Klocki konstrukcyjne

Specjalny typ klocków, z których dziecko może tworzyć przeróżne konstrukcje. Mogą to być zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane budowle. Konstrukcyjne klocki dla trzylatka powinny być odpowiednie do jego wieku i umiejętności – nie mogą być zbyt łatwe ani zbyt trudne. Wtedy maluch dłużej się nimi zajmie.

Klocki magnetyczne

Te klocki łączą się ze sobą za pomocą magnesów. Najmłodsi uwielbiają je za łatwość, z jaką można tworzyć rozmaite konstrukcje. Na rynku są różne rodzaje klocków magnetycznych, dlatego warto dokładnie przeczytać oznaczenie wiekowe na pudełku.

Zestawy tematyczne

Trzylatki czerpią coraz więcej przyjemności ze wspólnej zabawy. Gdy połączymy to z ich chęcią do naśladowania dorosłych, możemy spodziewać się naprawdę ciekawych rezultatów. Takie zestawy tematyczne mogą być doskonałym pomysłem na organizację czasu wolnego. Rodzice takie zabawy mogą zorganizować wspólnie z dzieckiem. Co prawda gotowanie, sprzątanie czy rozwieszanie prania będą wtedy trwały dłużej. Jednak gdy trzylatek będzie mógł wykonywać zadania wspólnie z rodzicami, poczuje się ważnym członkiem rodziny.

Zaangażowanie dziecka w domowe obowiązki to dobry sposób na kształtowanie jego charakteru. Ponadto, dzięki zabawom tematycznym dziecko rozwija swoje umiejętności manualne i poznaje świat. Dobrze zorganizowane zabawy tematyczne pozwalają dziecku na swobodną ekspresję emocji oraz uczuciami. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jaki prezent dla przedszkolaka jest idealny — to zabawki tematyczne będą świetnym wyborem.

Warsztat

Który trzylatek nie lubi wbijać gwoździ i manipulować śrubokrętem? Większość dzieci uwielbia! Dlatego warto zorganizować warsztat, podczas którego będzie mogło się tego nauczyć. Można do tego wykorzystać gotowe zestawy bardziej lub mniej rozbudowane. Sprawdź nasze propozycje.

Kuchnia

Trzylatek czuje ogromną satysfakcję, gdy może rodzicom przygotować na niby obiad. Zabawa z kuchnią to świetna okazja do nauki podstawowych czynności kuchennych oraz poszerzenia wiedzy na temat składników, a nawet ich wpływu na nasze zdrowie. Pokazuje dziecku, że gotowanie to przyjemność, a nie obowiązek.

Sklep / stragan

Dzieci często są zainteresowane codziennymi aktywnościami. Niewątpliwie należy do nich także robienie zakupów. Trzylatki rozumieją już koncepcję płacenia (choć mogą mieć problem z wyobrażeniem sobie, skąd faktycznie rodzice biorą pieniądze). Chętnie też bawią wspólnie z innymi maluchami. Dlatego warto zorganizować im sklep lub stragan.

Lekarz

Trzylatki często zaczynają chodzić do przedszkola, co niestety powoduje także częste wizyty u lekarza. Maluch musi nabyć odporność. Jednak można oswoić jego lęki przed wizytą w przychodni dzięki zabawkom. Zestaw medyczny pozwoli na zabawę w lekarza i pielęgniarkę. Za jego pomocą trzylatek może leczyć misie, lalki albo rodziców. A dodatkowo taka aktywność rozwija jego umiejętności i wiedzę.

Urządzenia elektroniczne i mechaniczne

Zabawkowa kosiarka, czy pralka może być strzałem w dziesiątkę. Trzylatkowi można także kupić odkurzacz, który przypomina prawdziwy, lodówkę, żelazko razem z deską do prasowania. Jest wiele możliwości, jeśli chodzi o zabawy tematyczne dla dzieci. Dzięki nim maluch nabierze większej pewności siebie, wzbogaci swoją wiedzę oraz ćwiczy umiejętność logicznego myślenia.

W ten sposób dziecko uczy się także, jak działają takie urządzenia. Dzięki temu nie gasi ciekawości, próbując włączyć i rozbroić prawdziwe domowe sprzęty.

Gry

Trzylatki coraz lepiej rozumieją zasady gier. Mają jednak jeszcze problem z koncepcją oszukiwania, lepiej więc zostawić na boku wszystkie gry, które wymagają blefowania. Dobrym pomysłem jest kupienie dziecku gier wymagających współpracy. Nauczą one dziecko koncentracji oraz planowania strategicznego. Ważna jest także kooperacja w grupie, co ma szansę zaowocować lepszymi relacjami w przyszłości. Gry edukacyjne również mogą pomóc dziecku rozwinąć umiejętności poznawcze.

Gry planszowe

Najpopularniejszy rodzaj gier. Zazwyczaj gry planszowe kojarzymy z klasykami takimi jak Chińczyk czy Scrabble. To nie jedyne opcje. W ostatnich latach powstało wiele ciekawych tytułów, które z pewnością przypadną do gustu młodszym graczom.

Gry karciane

Prócz klasycznych kart istnieje też wiele innych opcji dla trzylatków. Karty uczą dzieci liczb oraz kolorów, a także angażują je do myślenia strategicznego. Ponadto ćwiczą refleks i spostrzegawczość. Gry karciane to również okazja do spędzenia czasu z rodzicami.

Inne gry

Gry nie kończą się tylko na powyższych rodzajach. Dla trzylatków dobrą opcją mogą być gry ruchowe. Ważne, by były one dopasowane do wieku dziecka i jego możliwości. Gry ruchowe pobudzają kreatywność oraz sprawność fizyczną. Zachęcają też dziecko do ruchu na świeżym powietrzu.

Gry komputerowe/mobilne?

To nie jest najlepszy pomysł. Trzylatek jest cały czas w fazie intensywnego rozwoju. Zbyt częsty dostęp do ekranów może spowodować problemy z koncentracją, a także utrudnić zasypianie czy naukę nowych rzeczy. Co więcej, trzylatek powinien korzystać z komputera lub telefonu wyłącznie pod opieką dorosłych.

Zobacz więcej o zagrożeniach wynikających z korzystania z ekranów przez małe dzieci.

Tablice

Tablice do malowania

Najprostsze są tablice, na których dziecko może kredą lub specjalnym mazakiem. Zaletą takich tablic jest to, że dziecko może malować według własnego pomysłu i fantazji. Tablice te szybko się brudzą oraz trzeba je często czyścić, także warto od razu kupić specjalne gąbki i korytka. Takie zabawki kreatywne są jednak super, wprowadzają dziecko przez zabawę, to świata rysunku.

Tablice manipulacyjne

Trzylatek także może korzystać z dobrodziejstw tablicy manipulacyjnej. Warto jednak zadbać, aby elementy na niej były dostosowane do wieku dziecka. Tablica manipulacyjna to świetny sposób na ćwiczenie manualnych umiejętności oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dziecko może samodzielnie zdejmować i układać elementy, co pozytywnie wpływa na jego koncentrację oraz motywuje do dalszych ćwiczeń.

Trzylatkowi warto zainstalować ciekawsze wyzwania. Dobrym pomysłem są np. buty do ćwiczenia wiązania sznurówek. Można także wybrać takie, w których jest mnogość różnych zatrzasków i zamknięć. Powinny one zaangażować trzylatka na długo.

Tablice interaktywne

Choć nie jesteśmy fankami zabawek interaktywnych, to niektóre tablice prezentują niezłe walory edukacyjne. Takie tablice zasilane bateriami, często mają duży ekran, na którym maluchy mogą nabywać wiedzę. To świetny sposób, by zaciekawić dziecko i zachęcić je do nauki.

Zabawki edukacyjne

Trzylatki nadal są w wieku, w którym błyskawicznie chłoną wiedzę. Dzięki temu można z nimi osiągać świetne rezultaty nauczania przez zabawę. Jakie zabawki edukacyjne mogą być polecane dzieciom w tym wieku? Zabawka edukacyjna to taka, która ułatwia naukę poprzez zabawę. Dzięki niej dziecko może poznawać otaczający go świat, uczyć się nowych rzeczy i doskonalić umiejętności. Najlepsze są takie, które pozwalają ćwiczyć koordynację ruchową i motorykę małą.

Uczymy się liczyć

Choć trzylatek według norm powinien umieć liczyć zaledwie dwa przedmioty. Liczyć, a nie wymieniać z pamięci kolejne cyfry. Oczywiście są dzieci, którym umiejętności matematyczne przychodzą znacznie łatwiej. Jednak większość maluchów potrzebuje wsparcia, by mogły zacząć liczyć. Najlepsze zabawki edukacyjne dla trzylatków to takie, które pozwalają ćwiczyć umiejętności matematyczne w sposób bezstresowy i zabawny.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspierać się zabawkami ułatwiającymi naukę liczenia. Maluchy najlepiej uczą się liczyć poprzez zabawę. Jaki prezent będzie wzmacniał te umiejętności?

Uczymy się pisać

Trochę przewrotny tytuł, bo do nauki pisania wymagane są określone umiejętności. Także rączka powinna się odpowiednio rozwinąć. Możemy jednak na to wpłynąć, dając dziecku po prostu… kredki i papier. Pozwoli mu to ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową. Także kolorowanki ze szlaczkami mogą okazać się świetnym sposobem na naukę pisania. Zabawa w pisanie pozwala dziecku odwzorowywać kształty w formie zabawy.

Uczymy się czytać

Choć zdarzają się trzyletnie maluchy umiejące czytać (ale bardzo rzadko), to przeciętne dziecko musi odczekać jeszcze kilka lat, zanim przeczyta swoje pierwsze słowa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wspomagać się dodatkowymi zabawkami.

Do czytania niezbędnych jest kilka umiejętności. Są to m.in. zdolność do rozpoznawania symboli, dobry słuch fonemowy i umiejętność koncentracji. Zabawki, które będą wspierać takie zdolności, faktycznie pomogą dziecku w nauce czytania, ale najpewniej w nieco późniejszym wieku.

Oczywiście nie możemy zapomnieć także o książeczkach. Gdy chcemy, aby dziecko zaczęło czytać, warto w nim wyrabiać nawyki czytelnicze od najmłodszych lat i dawać mu odpowiedni przykład.

Lalki i akcesoria

Pokutuje przekonanie, że lalka to zabawka tylko dla dziewczynki. Chcielibyśmy odczarować ten mit. Lalki potrafią także chłopcom pomóc w rozwoju. Pomagają im budować umiejętności społeczne i empatię. Gdy pojawi się rodzeństwo, co często dzieje się w okolicy trzech lat — pozwalają na opiekowanie się własnym bobasem.

Klasyczne lalki

Szmacianka lub lalka z gumy, które kojarzą nam się z własnym dzieciństwem. Maluchy mogą się nimi opiekować, przytulać się do nich, ubierać i czesać. Dzięki temu ćwiczą swoją wyobraźnię, kreatywność oraz umiejętność odpowiadania na potrzeby innych.

Lalki przypominające prawdziwe dzieci

Taka lalka ma jak najwierniej odwzorować prawdziwe dzieci. Jej zaletą jest to, że zazwyczaj dołącza się do niej ciekawe akcesoria. Niestety kosztuje więcej niż zwykłe lalki.

Lalki Barbie

Chociaż lalki Barbie nie mają super renomy, to są kochane przez dzieci na całym świecie. Ostatnio firma Mattel wypuszczała także bardzo ciekawe serie, na które warto zwrócić uwagę. Lalki Barbie mają też piękne, barwne ubranka, które można łatwo zmieniać. Niektóre z nich można czesać lub myć im włosy. Są także lalki, które zostały stworzone na wzór badaczy i badaczek, aktywistów społecznych oraz innych wartościowych osób.

Domki dla lalek

Dla trzylatka może być już ważne, aby jego lalka miała własny domek. Są różne wersje domków dla lalek. Znajdziesz tańsze, jednopiętrowe domki, a także wysokie drewniane i umeblowane rezydencje. Dziecko może w nim umieścić lalkę, a także swoje inne ulubione zabawki.

Akcesoria dla lalek

Wózek, łóżeczko, czy nowe zestawy ubranek to nie jedyne propozycje. U naszych dzieci furorę robiły specjalne… pieluszki dla lalek. Dzięki przebieraniu pieluchy czy ubranka dzieci ćwiczą precyzję ruchów. Lalka, zabawa i opiekowanie się nią wpływają na rozwój empatii oraz wyobraźni. Akcesoria dla lalek to także świetny sposób na to, by nasze pociechy mogły się bawić same, bez naszej ingerencji. Serio!

Rowerki, hulajnogi i inne pojazdy

Takie zabawki dla trzylatków mają wiele zalet. Przede wszystkim są świetną zabawą dla maluchów, które uczą się jednocześnie jeździć. Poza tym ćwiczą koordynację ruchową, a także sprawność fizyczną. Dzięki temu, że są lekkie, mogą je prowadzić nawet małe dzieci. Pojazdy te są bezpieczne, bo posiadają specjalnie zaprojektowane kółka oraz hamulce. Dodatkowo można je łatwo złożyć i przechowywać, kiedy ich nie używamy.

Zachęcają także dzieci do aktywności na świeżym powietrzu, co jest niezwykle ważne dla ich zdrowia.

Rowerki trójkołowe i z doczepianymi kółkami

Trzylatki mogą się powoli przesiadać na rowerek z pedałami. Na początku można wybrać opcję trójkołową. Jest bezpieczniejsza niż dwukołowa, a dziecko łatwiej nauczy się na nim jeździć.

Hulajnogi

Maluchy uwielbiają hulajnogi. Trzylatki nimi zafascynowane mogą już próbować pierwszych trików. Jakie zalety mają te pojazdy? Dość łatwo się na niej jeździ. Gdy dziecko jest zachęcane do odpychania się raz jedną, raz drugą nogą, ćwiczy ruch naprzemienny. Taki ruch pozytywnie wpływa na późniejsze umiejętności szkolne, takie jak biegłość pisania i czytania! Ponadto dziecko ćwiczy siłę mięśni nóg, a także balans.

Ważne jest, aby dzieci podczas jazdy używały ochraniaczy i kasku.

Pojazdy elektryczne

Samochód na akumulator sprawi radość każdemu małemu odkrywcy. Zazwyczaj ma też pilota, który pozwala rodzicowi sterować pojazdem. Jazda pojazdem elektrycznym to świetna zabawa i ćwiczenie dla malucha.

Niestety jest to opcja dość droga. W dodatku zabiera dużo miejsca. Lepiej więc nadaje się dla rodzin, które mieszkają w domu ze sporym garażem lub dużym ogródkiem.

Nietypowe pojazdy

Dziecko nie musi się ograniczać do klasycznych “jeździków”. Jest wiele opcji, wszystko zależy od Twojej fantazji. Można maluchowi kupić jeżdżącego dinozaura, rakietę, czy nawet gokarta. Każdy z tych pojazdów ma swoje zalety i wpływa na rozwój dziecka inaczej. A przy okazji dostarcza multum zabawy.

Pojazdy

W tej sekcji chodzi nam przede wszystkim o pojazdy, którymi można jeździć, ale dziecko nie da rady samo do nich wsiąść. Wszelkiego rodzaju resoraki, traktory z przyczepami czy tory z pociągiem mają bardzo wiele zalet. Po pierwsze, pozwalają dziecku na wiele godzin zabawy. Jest to idealna rozrywka na długie, zimowe wieczory. Ćwiczy ono też koordynację ruchową oraz sprawność manualną.

Samochody

Realistyczne modele samochodów na pewno przyciągną uwagę każdego malucha. Na rynku istnieją zarówno wiernie odwzorowane modele, jak i odjazdowe autka. Zabawki te pozwalają rozwinąć w dziecku wyobraźnię oraz ćwiczyć sprawność manualną. Ponadto wspólna zabawa z rodzicem może być świetnym początkiem nauki podstawowych zasad ruchu drogowego.

Zestawy torów kolejowych

Tory, które trzylatek może samodzielnie złożyć, a następnie ustawić w dowolnym miejscu mogą go zająć na długo. Do wyboru masz droższe, elektryczne kolejki lub ciuchcie, które maluch pędzi po torach rączką.

Tory wyścigowe

To dobra opcja, gdy mamy więcej dzieci albo sami lubimy się bawić autkami 😉 Tory wyścigowe pozwalają dwóm osobom ścigać się do mety. Dodatkowo ich montaż nie jest skomplikowany, da się także znaleźć zestawy w niewygórowanej cenie. Zobacz nasze propozycje niżej.

Garaże, parkingi i zjeżdżalnie

Garaż dla aut także sprawdzi się jako zabawka dla trzylatka. Z naszego doświadczenia wynika, że takie maluchy lubią przede wszystkim wysokie garaże z wieloma piętrami. Czasem mogą mieć one także inne akcesoria np. mosty, tunele czy zjeżdżalnie.

Puzzle

Puzzle to klasyczny prezent dla dzieci w każdym wieku. Mogą one ćwiczyć koncentrację, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie. To także świetny prezent na jesień, gdy pogoda nie dopisuje.

Zwykłe puzzle

Niektóre trzylatki mogą już układać nawet kilkadziesiąt elementów. Układanie puzzli to ćwiczenie spostrzegawczości, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz logicznego myślenia. Puzzle dla dzieci mogą być też bardzo ciekawe tematycznie np. puzzle z postaciami z ulubionych bajek dziecka, puzzle ze zwierzętami czy puzzle z krajobrazami.

Układanki

Oprócz typowych puzzli istnieją też układanki dla trzylatków. Rozwijają one podobne umiejętności, ale działają na nieco innych zasadach. Niektóre dzieci preferują klasyczne puzzle, inne wolą ciekawe układanki. Najlepiej podpytać rodziców o preferencje malucha.

Książki

Wspólne czytanie z dzieckiem jest niezwykle ważne. Dobrze więc, aby prócz typowych zabawek znalazło się też miejsce na książki. Zalet czytania dzieciom jest wiele: rozwijają wyobraźnię; ćwiczą pamięć; wzbogacają słownictwo; uczą wrażliwości na piękno literatury i kształtują charakter dziecka. Jest to jednak rozrywka, w którą zazwyczaj musi zaangażować się rodzic.

Wierszyki

Rymowanki, których maluch może się uczyć na pamięć, są świetnym sposobem na to, by zapewnić mu rozrywkę oraz naukę. Dziecko może w ten sposób ćwiczyć  pamięć.

Klasyczne opowieści

Trzylatki nie potrafią jeszcze bardzo długo skupić uwagi. Dobrze więc, żeby mogły czytać książki, w których akcja nie jest długa, rozgrywa się powoli i nie ma wielu zaskakujących zwrotów.

Książeczki o emocjach

Maluchy uczą się cały czas otaczającego ich świata. Trzylatek jest już na tyle świadomy, aby powoli rozpoznawać emocje, które się z nim kłębią. Możesz przyspieszyć proces ich rozpoznawania, sięgając po książeczki o emocjach. Będzie to dla niego świetna okazja do tego, aby zacząć rozumieć swoje uczucia i emocje innych osób. Ponadto, czytanie o tym, jak inni radzą sobie z odczuwanymi przez nich emocjami, również może okazać się pomocne. Dziecko może dowiedzieć się, że inne osoby też mają problemy, a przede wszystkim, że istnieją sposoby na ich rozwiązanie. Książki dla trzylatków powinny być również pełne humoru oraz pozytywnych emocji i koniecznie mieć pozytywne zakończenie!

Jest też cała seria o małym jednorożcu Guciu. Jego grzywa zmienia kolor, gdy jest pod wpływem silnych uczuć. Napisana prostym językiem, dodatkowo zawiera ćwiczenia oddechowe do radzenia sobie z emocjami.

Książki interaktywne

Zabawki interaktywne w postaci książek, zwłaszcza ze specjalnymi długopisami także warte są uwagi. Mogą one zająć malucha na wiele czasu. Poszerzają wiedzę dziecka i  po prostu bawią. Jest to też jedyna opcja z naszego zestawienia, którą dziecko może “czytać” samo. Ale to nie tylko propozycje z bateriami, zobacz, jakie ciekawe propozycje pojawiły się na rynku dla trzylatków.

ps. Na rynku istnieją także książeczki bez tekstu. Wspominaliśmy o nich w artykule o prezentach dla dwulatka, ale niejeden trzylatek także może się nimi zainteresować: 153 pomysły na prezent dla dwulatki i dwulatka

Figurki

Choć figurki zaliczamy do zabaw tematycznych, to postanowiliśmy umieścić je w odrębnym rozdziale. Dlaczego? Ponieważ mają one wiele zalet, którymi mogą się pochwalić. Przede wszystkim figurki zachęcają dziecko do tworzenia historii, rozwijają wyobraźnię oraz kreatywność. Zabawa z nimi to też świetny sposób na ćwiczenie manualnych umiejętności malucha.

Zwierzęta

Figurki zwierząt są świetnym prezentem dla trzylatka. Można kupić je w każdym sklepie z zabawkami. Są one bardzo różne, więc każdy maluch znajdzie coś dla siebie. Można w ten sposób także oswajać lęki dziecka, które często pojawiają się w tym wieku. Np. figurki psa czy pająka pomogą mu uporać się z obawą przed tymi zwierzakami.

Dinozaury

Jeśli dalej zastanawiasz się, jaki będzie idealny prezent dla trzylatka, to dinozaury mogą przyjść Ci z pomocą. Przeciętny trzylatek wie na temat dinozaurów więcej niż paleontolog, a więc z pewnością ucieszy się na widok figurki tyranozaura, diplodoka czy triceratopsa.

Zestawy

Oprócz pojedynczych figurek możesz trzylatkowi zakupić także całe zestawy, np. farmę, stadninę koni czy safari. Takie zestawy są nie tylko ciekawe, ale i pouczające. Dzięki nim dziecko dowiaduje się, jak wyglądają zwierzęta żyjące na wsi, w lesie lub na sawannie. Dodatkowo ćwiczy spostrzegawczość oraz kreatywność, bo każdy zestaw zawiera inne figury. Zwiększa też zasób słownictwa dziecka i daje pretekst do rozmów na temat różnych aktywności.

Zabawki z ulubionymi bohaterami

Zabawki z ulubionymi bohaterami to świetny sposób, by zainteresować dziecko jakąś czynnością. Dzięki nim maluch może wczuć się w rolę. Trzylatki mają już niezłą wyobraźnię, dlatego warto wykorzystać ten potencjał.

Kraina lodu

Choć ta bajka miała premierę dawno temu, to kolejne pokolenia trzylatków są nią niezmiernie zafascynowane. Zabawki z postaciami Krainy lodu są bardzo różnorodne, wybraliśmy dla Ciebie kilka naszym zdaniem najbardziej wartościowych propozycji.

Psi patrol

Przygody sprytnych piesków i ich opiekuna, które pomagają wszystkim rozwiązywać problemy to prawdziwy hit. Wiedzą o tym także producenci zabawek, którzy oferują liczne zestawy związane z tym bohaterem. Dlaczego pieski są tak popularne? Ich przygody są pełne akcji, a każdy z bohaterów ma cechy, które są atrakcyjne dla dzieci.

Tomek i przyjaciele

Przygody sympatycznego parowozu odpowiadają na fascynację pociągami, którą przejawia wielu trzylatków. Bohaterowie serialu „Tomek i przyjaciele” zapewniają dziecku rozrywkę, a także jak na popularną bajkę, całkiem nieźle uczą maluchy o otaczającym ich świecie.

Inne bajki

To oczywiście nie wszystkie propozycje. Bajek na rynku jest naprawdę wiele i każde dziecko może mieć własny zestaw ulubionych. Niektóre maluchy lubią Psi patrol, inne wolą np. Maszę i niedźwiedzia czy Świnkę Peppę.

Przeczytaj także

Jaki prezent dla trzylatka — podsumowanie

Zabawki są bardzo ważnym elementem rozwoju dziecka. Dobrze dobrane potrafią zapewnić mu wiele godzin świetnej zabawy, a także stymulować rozwój umysłowy i fizyczny. Zakres zabawek dostępnych dla trzylatka znacznie się zwiększa. Jest to błogosławieństwo — nie musimy bowiem tak krytyczne sprawdzać każdego produktu. Z drugiej strony taka mnogość opcji może przysparzać trudności.

My nie jesteśmy fankami zabawek interaktywnych, które grają, świecą i migają. Przez to na liście znajdziesz naprawdę niewiele tego typu propozycji. Na szczęście znajdzie się także kilka zabawek interaktywnych, które uznajemy za warte zakupu. Przede wszystkim skupiłyśmy się jednak, aby inspiracje na prezent mogły także rozwijać umiejętności dziecka.

Dlatego mamy nadzieję, że nasze pomysły na prezent dla trzylatka pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Jeśli mimo tego nie wiesz, co dziecku może sprawić największą frajdę, podpytaj je albo rodziców. Dzieci przez zabawę uczą się o otaczającym nas świecie, dlatego warto dobrze przemyśleć, co kupić. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest postawienie na sprawdzone zabawki, które nie tylko dadzą dziecku radość, ale również pomogą w rozwoju.